Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Tauron zapowiada 100 proc. zielonej energii do 2040 r. Jest pierwsza stała oferta OZE
Michał Górecki
Michał Górecki 22.06.2024 10:14

Tauron zapowiada 100 proc. zielonej energii do 2040 r. Jest pierwsza stała oferta OZE

Tauron, OZE
Fot. Tauron/Biuro Prasowe

Tauron inauguruje kolejny program z zakresu OZE, wykorzystując tym samym swoją rozległą sieć elektrowni wiatrowych. Polskie przedsiębiorstwo opublikowało właśnie pierwszą ofertę dla klientów indywidualnych i firm w 100 proc. OZE ze stałą stawką na nawet 9 lat. Do 2040 r. już 100 proc. energii dostarczanej przez Tauron ma być czysta.

Tauron stawia na OZE. Pierwsza taka oferta

Nowy program Taurona zapowiedział w piątek jego prezes Grzegorz Lot. “100 proc. zielonej energii z naszych źródeł OZE. Gwarancja ceny nawet na 9 lat” - przekazał na “x” (Twitter). 9 lat stałej stawki za energię odnawialną to oferta dla klientów indywidualnych, 5 lat - dla firm.

Grupa gwarantuje niezmienną cenę energii dla odbiorców przez lata dzięki nowym inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne - przekazuje zarząd.

Zobacz też: Masz kredyt? Fatalne prognozy analityków

Strefy czystego transportu w całej Polsce. "Okazało się, że krzywdzimy ludzi"

Tauron inwestuje w OZE. Do 2040 r. 100 proc. zielonej energii w miksie

Tauron publikując tę ofertę, kapitalizuje swoje poprzednie inwestycje w farmy wiatrowe. Dotąd łączna moc przedsiębiorstwa w OZE wynosi 700 MW: z tego 417 w elektrowniach wiatrowych i 133 wodnych, a 56 fotowoltaicznych. Idą kolejne inwestycje - obecnie grupa rozbudowuje farmy wiatrowe o łącznej mocy 164,9 MW, z czego 121,5 mają trafić do eksploatacji jeszcze w 2024 r.. Do tego fotowoltaika: 199 MW, z czego 55 oddane w najbliższych miesiącach.

Dla porównania ENEA, inny dostawca energii elektrycznej w Polsce, także zwiększając niedawno moce OZE, posiada obecnie łączną moc 500 MW (na koniec 2023 r.).

Nowa oferta Taurona. Stała stawka na energię z OZE przez 9 lal

W nowej ofercie klient indywidualny otrzymuje gwarancję ceny prądu przed 9 lat trwania umowy, w przypadku firmy - 5 lat. 

Energia kontraktowana w ten sposób pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych TAURONA, a każdy z klientów otrzyma certyfikat potwierdzający jej pochodzenie, wystawiony przez niezależną organizację certyfikującą TÜV SÜD Polska - przekazuje zarząd.

Mariusz Purat, prezes zarządu Tauron Sprzedaż precyzuje, że firma chce dotrzeć z OZE do większej liczby swoich odbiorców (w sumie ok. 6 mln odbiorców). 

Znając koszty produkcji energii w naszych farmach fotowoltaicznych i wiatrowych w długim horyzoncie, możemy skutecznie oferować klientom czystą energię z konkretnych źródeł po zagwarantowanej z góry, na kilka lat, cenie.

Wiążąc swoją przyszłość z OZE, Tauron zapowiada też redukcję w segmencie użycia papieru do komunikacji z klientem. W tym celu spółka się cyfryzuje. Klienci, którzy zdecydują się na nową ofertę, będą otrzymywać e-faktury, a zdecydowana większość dokumentacji będzie przysyłana z wykorzystaniem kanałów elektronicznych przy użyciu technologii blockchain.