Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny prądu pójdą w górę, zacznie się już 1 lipca. O ile więcej zapłacą Polacy?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.06.2024 10:12

Ceny prądu pójdą w górę, zacznie się już 1 lipca. O ile więcej zapłacą Polacy?

kable, pieniądze
Fot. materiały własne

Już 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która chroniła odbiorców energii przed drastycznymi podwyżkami. Znamy już nowe stawki, które wejdą w życie już wkrótce. O ile wzrosną rachunki za prąd Polaków?

Ceny prądu wkrótce będą wyższe

Rządowe rozwiązania chroniące odbiorców energii będą obowiązywały tylko do końca czerwca bieżącego roku. W związku z tym, od 1 lipca ceny prądu będą wyższe. Jakiś czas temu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informacje dotyczące nowych stawek oraz bonu energetycznego. Jakie ceny będą obowiązywały od lipca?

Zobacz także: Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

O ile wzrosną ceny prądu od 1 lipca?

Warto przypomnieć, że aktualnie zamrożona cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł netto za 1 MWh. Niedawno opublikowany projekt ustawy zakłada, że w drugiej połowie bieżącego roku również będzie obowiązywała maksymalna stawka za prąd.

Jak się okazuje, została ona ustalona na kwotę 500 zł za 1 MWh. Taka cena będzie obowiązywała w przypadku gospodarstw domowych. Średni wzrost rachunków dla 4-osobowej rodziny ma być na poziomie około 16 zł, przy zużyciu 175 kWh miesięcznie.

Dodatkowe wsparcie finansowe dla odbiorców energii

Rząd przygotował również specjalne wsparcie finansowe dla odbiorców energii. Bon energetyczny będzie przeznaczony dla emerytów, którzy otrzymują świadczenia w wysokości emerytury minimalnej lub niższe. Wsparcie ma trafić do osób z niższymi dochodami, więc będą obowiązywały limity:

  • 2500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych,
  • 1700 zł dla gospodarstw domowych wieloosobowych.

Wysokość świadczenia będzie zależała od wielkości gospodarstwa domowego. Najniższa kwota (300 zł) trafi do gospodarstw jednoosobowych. Dwu i trzyosobowe rodziny otrzymają 400 zł, gospodarstwa składające się z czterech i pięciu osób dostaną 500 zł, a sześcioosobowe lub większe gospodarstwa będą mogły liczyć na 600 zł. Dodatkowe 1200 zł dostaną osoby, które używają energii elektrycznej do ogrzewania.