Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
22.03.2022 09:27 Ziobro chce pozwać Niemcy. Za naruszenie traktatów UE

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zwróci się do rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE. Zarzuca naszym sąsiadom naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa. Ziobro zapowiedział, że skieruje do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE.– Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej opartej na art. 259 Traktatu o Funkcjonowaniu UE, który daje każdemu państwu prawo do wytyczenia pozwu wobec innego państwa Unii Europejskiej, jeżeli są ku temu istotne podstawy traktatowe – zapowiedział Zbigniew Ziobro na poniedziałkowej konferencji prasowej (18 października). Zwrócił uwagę, że w przypadku Niemiec udział Bundestagu (izby niższej niemieckiego parlamentu) w wyborze władz Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (najwyższej instancji sądownictwa karnego i cywilnego w Niemczech) jest „całkowity, dużo dalej idący niż w Polsce”. – Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdza, że udział polityków w procedurze wyboru władz (sądowniczych w Polsce - PAP) nasuwa wątpliwości co do niezawisłości takich przyszłych sędziów, to w takim razie zadajmy pytanie, jaki ten udział ma wpływ na niezawisłość przyszłych sędziów w Niemczech – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:27 Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem. Polska może złożyć pozew przeciwko Niemcom

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zabrał głos w sprawie mechanizmu powoływania sędziów w Niemczech. Polityk ocenił, że "jeżeli w stosunku do Polski stawia się z tego powodu zarzut, że na jakimś etapie udział parlamentu ma miejsce, to tym bardziej wobec największego kraju UE wnioski TSUE, oparte na analizie traktatów europejskich, muszą mieć zastosowanie" Ziobro zapowiedział, że skieruje do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE.Zwrócił uwagę, że w przypadku tego kraju udział Bundestagu (izby niższej niemieckiego parlamentu) w wyborze władz Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (najwyższej instancji sądownictwa karnego i cywilnego w Niemczech) jest „całkowity, dużo dalej idący niż w Polsce”. – Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdza, że udział polityków w procedurze wyboru władz (sądowniczych w Polsce - PAP) nasuwa wątpliwości co do niezawisłości takich przyszłych sędziów, to w takim razie zadajmy pytanie, jaki ten udział ma wpływ na niezawisłość przyszłych sędziów w Niemczech – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Unia może wstrzymać środki dla Polski
22.03.2022 09:27 Miliardy dla Polski zawieszone. Rząd musi wykonać wyrok TSUE

Unia nie odblokuje pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, jeśli rząd nie wykona wyroku TSUE. Takie głosy płyną z Brukseli przed unijnym szczytem - podaje „Rzeczpospolita”. Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zaakceptowany przez Komisję Europejską. Jak podaje „Rzeczpospolita”, pozostanie zawieszony, ponieważ Bruksela nie zamierza wypłacać pieniędzy, jeśli Polska nie przeprowadzi stosownych reform. A gdyby nie niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, to pieniądze z KPO prawdopodobnie już trafiłyby do Polski.Polska jako jeden z niewielu krajów wciąż nie może korzystać z pieniędzy na odbudowę gospodarki po pandemii. Na środki czekają jeszcze Węgry, Szwecja oraz Bułgaria, a Holandia nie wysłała swojej propozycji do Brukseli.

Kreml pogrywa z UE. Zdecydował się na szantaż, Bruksela w kropce
22.03.2022 09:27 Rosja gotowa jest zwiększyć tranzyt gazu przez Ukrainę. Stawia warunki

– Po to, by transportować coś przez Ukrainę, trzeba, aby był jakiś nabywca tego czegoś, a są to właśnie nasi nabywcy w Europie – podkreślił rzecznik Kremla. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w środę (13.10), że Rosja może zwiększyć tranzyt gazu przez Ukrainę, jeśli Unia Europejska kupi większe ilości surowca na podstawie długoterminowego kontraktu, a Ukraina zaoferuje konkurencyjne warunki przesyłu. Ocenił, że firmy europejskie mogą zawrzeć z Gazpromem "nową długoterminową umowę na większe ilości gazu, z uwzględnieniem rosnącego zapotrzebowania . Zapewnił, że Rosja maksymalnie zwiększyła dostawy na mocy obowiązujących kontraktów. Pytany, czy koncern Gazprom może zwiększyć sprzedaż na rynku spotowym, Pieskow odparł, że jest to "kwestia infrastruktury" i w tej sprawie należy się zwrócić do Gazpromu.

biznesinfo-1
22.03.2022 09:27 Polska może stracić miliardy. TSUE bada mechanizm "euro za praworządność"

TSUE bada legalność powiązania wypłat z praworządnością. Polska może stracić miliardy euro z Funduszu Odbudowy dla Polski. W poniedziałek (11.10) w Luksemburgu rozpoczęła się dwudniowa rozprawa w sprawie skargi złożonej przez Polskę i Węgry. Argumentów stron wysłucha pełen skład 27 sędziów, po jednym na państwo członkowskie, co pokazuje rangę sprawy.Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w przyspieszonym trybie i w pełnym składzie rozpoczął rozpatrywanie skargi Polski i Węgier w sprawie tak zwanego mechanizmu warunkowości. Ma on służyć ochronie budżetu Unii Europejskiej w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.Najprościej ujmując chodzi o możliwość blokowania wypłat pieniędzy dla krajów członkowskich, które łamią praworządność, zagrażając tym samym finansom UE. Rzeczpospolita przytoczyła słowa wypowiedziane w Komisji. – Niewykonywanie wyroków TSUE oraz podważania prymatu prawa UE przez TK ułatwi prawnikom znalezienie argumentów, że łamanie praworządności w Polsce może naruszać interesy budżetowe UE. – Przeciwko Polsce przemawia też fakt, że nie jesteście częścią Prokuratury Europejskiej – podkreślają przedstawiciele Komisji.

/EAST NEWS
22.03.2022 09:25 Rosnące ceny mieszkań i kosztów remontu nie tylko problemem Polaków. Niemcy też się skarżą

Ceny mieszkań w Polsce szybują w górę, ale nie jesteśmy jedynym krajem w Europie o takich wzrostach. Niemcy także mają spore problemy. Z tego artykułu dowiesz się:O ile wzrosły ceny w PolsceJak nasz kraj wypada na tle innych członków UESkąd wysoka podwyżka cen mieszkań w Niemczech

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.
22.03.2022 09:24 Zakaz wchodzi już jutro. Unia Europejska zaczyna wypierać plastik ze sklepów

Ekologizacja państw członkowskich Unii Europejskiej trwa. Już od 3 lipca br. wchodzi zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i talerzy.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie przepisy wchodzą w życieJaki jest ich poziom realizacji w PolsceJak plastik wpływa na środowisko

Forum Akcyzowe
22.03.2022 09:24 Dzisiaj odbywa się pierwsze Forum Akcyzowe

Dzisiaj, 29 czerwca, w polskim Ministerstwie Finansów rozpocznie prace Forum Akcyzowe. To pierwsze spotkanie będzie dotyczyć rynku wyrobów tytoniowych, e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich, na którym zostaną poruszone kwestie akcyzowe.Uczestnikami forum są osoby zajmujące się w praktyce problematyką podatku akcyzowego, m.in.: przedstawiciele producentów, dystrybutorów, branży doradczej,świata nauki,Ministerstwa Finansów,Krajowej Administracji Skarbowej.Więcej informacji na temat Forum Akcyzowego znajdziesz na stronie: https://www.podatki.gov.pl/akcyza/forum-akcyzowe/ogloszenia-i-informacje-biezace-forum-akcyzowe/zaproszenie-na-i-forum-akcyzowe/Niedawno kluczowe decyzje o podniesieniu akcyzy na podgrzewany tytoń podjęły Niemcy i Litwa. Niemiecki Bundestag przegłosował w tym miesiącu podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe od 2022 roku. Zostanie podwyższona akcyza na papierosy tradycyjne, podgrzewacze tytoniu, e-papierosy oraz cygara i cygaretki. W przypadku podgrzewanego tytoniu, który jest najbliższym substytutem standardowego papierosa ma zostać wprowadzona akcyza w takiej samej wysokości jak na zwykłe papierosy. Do podobnych wniosków doszedł rząd Litwy - na lata 2022-2024 planowane jest tam stopniowe podwyższanie akcyzy na wszystkie wyroby tytoniowe, a akcyza na podgrzewany tytoń miałaby wzrosnąć w ciągu 3 lat o 97,1%. Źródło: https://www.zdf.de/nachrichten/politik/tabaksteuer-erhoehung-bundestag-100.htmlWięcej informacji na ten temat przekazaliśmy w artykule: Kolejne kraje podnoszą akcyzęCytujemy także wypowiedź wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Gospodarczego:"Gdy w Polsce akcyza na te wyroby wynosi zaledwie 20% akcyzy na tradycyjne papierosy, np. w Portugalii i Hiszpanii jest to 40%, a we Francji nawet 64%. W 2020 roku Łotwa i Słowacja również zrewidowały wysokość stawki, proponując opodatkowanie wyrobów nowatorskich na poziomie 50% akcyzy od papierosów. Ta nowa kategoria wyrobów tytoniowych rośnie bardzo szybko i taka sytuacja oznacza nie tylko utracone wpływy z tytułu niedoszacowania akcyzy na te wyroby. W dłuższej perspektywie, może on oznaczać znaczący spadek wpływów z akcyzy do budżetu państwa" - powiedział ISBnews Marek Romanowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG). [Źródło cytatu pochodzi z: https://www.isbzdrowie.pl/2021/06/niemcy-i-litwa-podnosza-akcyze-na-podgrzewany-tyton-ptg-to-korzysc-dla-budzetu/Polscy eksperci apelujący o podniesienie akcyzy na podgrzewacze tytoniu argumentują, że w naszym kraju mamy najniższą w Unii Europejskiej nominalną stawkę na tego typu produkty i każdego roku straty budżetu państwa idą w setki milionów. Przeciwnicy zwiększenia daniny przekonują, że należy poczekać na regulacje na poziomie unijnym.

PHOTO: JAKUB ORZECHOWSKI / SE / EAST NEWS MEDYKA SYTUACJA NA GRANICY Z UKRAINA PO OGLOSZENIU EPIDEMII SWINSKIEJ GRYPY A/H1N1 U NASZYCH SASIADOW 30/10/2009
22.03.2022 09:23 Od północy możesz załapać się na 10 dni kwarantanny. Istotne skąd wjeżdżasz

Koronawirus nie odpuszcza, a jego mutacji jest coraz więcej. Polska natychmiastowo zareagowała na nowe mutacje koronawirusa, dlatego przywraca 10-dniową kwarantannę dla przybywających spoza strefy Schengen.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego rząd wprowadza kwarantannęJakie będą warunki jej odbywaniaKto dokładnie będzie nią objęty

pieniądze wypłata
22.03.2022 09:23 Wypłata na poziomie średniej europejskiej. Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłaty na poziomie 9600 zł

Wypłata w wysokości średniej europejskiej to najnowsza obietnica Jarosława Kaczyńskiego. W trakcie wystąpienia na Podlasiu prezes PiS przekonywał, że Polska stanie się drugą Słowenią, która uchodzi za najbogatszy postkomunistyczny kraj. Do obywateli miałoby trafić 9,6 tys. zł.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki plan ma Jarosław KaczyńskiKiedy wysoka wypłata miałaby trafić do PolakówJak zarobki Polsce wypadają na tle innych państw europejskich

Jakub Kaminski/East News
22.03.2022 09:22 Zakaz plastiku już za rogiem. Pożegnajcie sztuczne talerze i sztućce

Zakaz plastiku już niebawem stanie się faktem. Zgodnie z dyrektywą unijną od 3 lipca ze sklepów mają zniknąć jednorazowe produkty plastikowe. Wszystko wskazuje na to, że Polska nie zdąży wdrożyć przepisów na czas, choć Polacy opowiadają się za zmianami.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie produkty obejmuje zakaz plastiku w pierwszej fazieDlaczego Unia Europejska zdecydowała się na nowe przepisyCo na ten temat uważają Polacy

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Dlonie na klawiaturze komputera, cyberprzestepczosc
22.03.2022 09:22 Internetowi piraci na celowniku TSUE. Zapadł wyrok, który może ich pogrążyć

TSUE bierze się za osoby nielegalnie ściągające z internetu filmiki, muzykę, książki oraz inne dokumenty. Ostatnie orzeczenie TSUE zmienia wszystko o 180 stopni.Z tego artykułu dowiesz się:Na co zdecydował się TSUEW jaki sposób odbije się to na osobach korzystających z torrentów

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 09.12.2020. Samorzady lokalne wyrazaja sprzeciw wobec zawetowania budzetu unijnego przez rzad. W dniach 9-11 grudnia w wielu miastach Polski wywieszono flagi Polski oraz Unii Europejskiej.
22.03.2022 09:21 UE grozi odcięciem nas od pieniędzy. Wszystko z powody Trybunału

UE ponownie ostrzega Polskę przed utratą pieniędzy. Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że nie ma zamiaru dłużej czekać orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Wciąż rozchodzi się o praworządność w Polsce.Z tego artykułu dowiesz się:Czy UE zabierze nam pieniądzeDlaczego UE zdecydowała się na tak radykalny krok

ADAM NOCON/East News
22.03.2022 09:21 Zmiana unijnych przepisów dotycząca przewozu pieniędzy. Kwoty się zmniejszają

Przewóz pieniędzy przez granice Unii Europejskiej już nie będzie taki łatwy. W czwartek 3 czerwca zaczynają bowiem obowiązywać nowe przepisy, które nakładają nowe obowiązki na obywateli. Strażnicy graniczni sprawdzą, czy przewoźnicy się z nich wywiązują.Z tego artykułu dowiesz się:Jak ma wyglądać przewóz pieniędzy po zmianachJakie są kwoty graniczne wyznaczone w nowej unijnej regulacjiJakie nowe obowiązki zyskają służby graniczne

PHOTO: JAKUB ORZECHOWSKI / SE / EAST NEWS MEDYKA SYTUACJA NA GRANICY Z UKRAINA PO OGLOSZENIU EPIDEMII SWINSKIEJ GRYPY A/H1N1 U NASZYCH SASIADOW 30/10/2009
22.03.2022 09:21 Nowe przepisy dotyczące przewożenia pieniędzy przez granicę Unii Europejskiej od dziś

Okazuje się, że 3 czerwca br. to nie tylko czas Bożego Ciała i długiego weekendu, ale również moment zmiany przepisów. Te dzisiaj zmieniają się z zakresie przewożenia pieniędzy poza granice Unii Europejskiej. Jeśli przewozimy co najmniej 10 tys. euro, musimy zgłosić to celnikowi.Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób zmieniają się przepisy dotyczące pieniędzy na terenie UEDo czego będą zobowiązani obywatele UE

Pexels/Andrea Piacquadio
22.03.2022 09:20 Zakupy z Azji będą objęte dodatkowym podatkiem

VAT może sprawić, że zakupy na tanich, zagranicznych platformach sprzedażowych przestaną się opłacać. Wszystko za sprawą wdrożenia unijnych przepisów, które rozszerzają krąg podatników. Zmiany wchodzą w życie już 1 lipca.Z tego artykułu dowiesz się:Do jakich przesyłek będzie doliczany VATJak będzie to wyglądało w praktyceDlaczego Unia Europejska zdecydowała się wdrożyć ograniczenia

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 21.12.2020. Przylot samolotu z Londynu na warszawskie lotnisko Chopina. Z powodu pojawienia sie nowej odmiany koronawirusa od polnocy z 21 na 22 grudnia loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostana zawieszone.
22.03.2022 09:20 Paszporty covidowe przesądzone. Wejdą od 1 lipca

Pomysł wprowadzenia paszportów covidowych przewijał się już od dłuższego czasu. Okazuje się, że unijni przywódcy wspierają ideę paszportów covidowych. Nowy dokument ma obowiązywać już od 1 lipca br.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest certyfikat covidowyCo znajdzie się w dokumencieJakie są szczegóły projektu

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z lawy rzadowe: Krzysztof Kubow, Piotr Mu
22.03.2022 09:19 Kopalnia Turów. Niemieckie media po wyroku TSUE krytyczne wobec polskiego rządu

Niemiecki dziennik "Tageszeitung" opisuje sytuację kopalni Turów w Polsce, która po wyroku TSUE powinna zostać zamknięta. Jak informuje gazeta, "narodowo-socjalistyczny rząd RP odmawia wykonania tej decyzji". Dodaje, że rządzący zasłaniają się suwerennością.Z tego artykułu dowiesz się:Jak niemieckie media przedstawiają sytuację w Polsce w związku z wyrokiem TSUEJakie zarzuty formułują przeciwko polskiemu rządowi

Piotr Molecki/East News
22.03.2022 09:19 Morawiecki nie zgadza się z decyzją Unii. Nie zamierza wykonać decyzji TSUE w sprawie Kopalni Turów

Na mocy decyzji TSUE Kopalnia Turów ma zostać natychmiast zamknięta. Głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. W trakcie konferencji przyznał, że rząd będzie przeciwstawiał się decyzji trybunału, ponieważ "naraża polskich obywateli" na brak bezpieczeństwa energetycznego. Konsekwencje takiego postępowania mogą być wyjątkowo dotkliwe.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego kopalnia została zamkniętaCo na ten temat uważa premierJakie mogą być konsekwencje nierespektowania decyzji TSUE

By Anna Uciechowska - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585
22.03.2022 09:19 Kopalnia w Turowie do natychmiastowego zamknięcia. Czesi postawili na swoim

Kopalnia Turów ma natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego. Decyzję w tym zakresie podjął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). O zamknięcie zakładu wnioskowali Czesi.Z tego artykułu dowiesz się: Jaką decyzję podjął TSUE i co się z nią wiążeJakie mogą być skutki zamknięcia zakładuDlaczego Kopalnia Turów przeszkadza Czechom

mapa polska (1)
22.03.2022 09:18 Polska przystąpi do systemu paszportów szczepionkowych. Nagła zmiana decyzji

Paszporty szczepionkowe mają umożliwić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróżowanie. Do tego niezbędny jest nowy system informatyczny, którego testowanie rozpoczęło się w tym tygodniu. Polska miała nie uczestniczyć w programie pilotażowym, ale ostatecznie rząd zmienił zdanie.Z tego artykułu dowiesz się:Ile państw dołączyło do programu, który testuje paszporty szczepionkoweKiedy system ma być gotowyJakie certyfikaty ma obejmować nowe unijne rozwiązanie

Piotr Molecki/East News
22.03.2022 09:17 Urlop rodzicielski także dla mężczyzn. Bruksela naciska Warszawę

Urlop rodzicielski dla ojców już niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Wszystko z powodu konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy. Zmiany postulowane przez Brukselę mają zmniejszyć lukę płacową między kobietami i mężczyznami oraz wyrównać ich szanse na rynku pracy.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są aktualne zasady urlopu rodzicielskiegoKtórzy mężczyźni będą mogli skorzystać z nowej formuły urlopuDlaczego Unia Europejska zdecydowała się na zmiany

Flickr/fdecomite, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
22.03.2022 09:17 Niemiecka prasa ma pretensje do Unii. Poszło o pieniądze dla Polski

Niemcy nie pozostawili suchej nitki na polskim rządzie. Zamieszanie wokół przyjęcia ustawy w sprawie Funduszu Odbudowy odbiło się szerokim echem w tamtejszych mediach. Pojawiły się nawet zarzuty o brak reakcji ze strony Unii Europejskiej na coraz bardziej rażące oddalenie się od wspólnotowych wartości. Zdaniem prasy UE powinna karać Polskę, a nie przekazywać jej miliardowe dotacje.Z tego artykułu dowiesz się:Jak prasa skomentowała głosowanie nad przyjęciem ustawy o Funduszu OdbudowyCo Niemcy uważają o działaniach podejmowanych przez UE względem PolskiJakie okoliczności przemawiają za zaostrzeniem retoryki

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:16 Polacy są zadowoleni z życia. Znacznie powyżej średniej europejskiej

Wczoraj minęła 15. rocznica polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Od czasu naszego wejścia w szeregi Wspólnoty, Polska otrzymała miliardy euro z Brukseli na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny. Obecnie jesteśmy największym odbiorcom unijnych funduszy. Do 2017 r. Polska odebrała z brukselskiej kasy ponad 107 miliardów euro.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 AliExpress - Unia Europejska chce likwidacji tego serwisu?

Aliexpress to serwis internetowy służący do robienia zakupów, od małych gadżetów, takich jak case’y na telefon, do dywanów, mebli czy biżuterii. Od początku swojej działalności zyskał już miliony zadowolonych klientów na całym świecie. Nic dziwnego – według osób kupujący na “Ali” produkty tam dostępne różnią się od europejskich tylko ceną, która jest niemal dwukrotnie lub nawet trzykrotnie niższa. Unia Europejska niestety dopatrzyła się nieprawidłowości w działaniu AliExpress. Sześciu członków sieci Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC), grupy, która broni interesów konsumentów, wzywa swoje władze krajowe do podjęcia działań przeciwko detalistom internetowym AliExpress. Według nich łamią prawo Unii Europejskiej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Czesi masowo wyszli na ulice. Największy protest od 30 lat

Czechy mierzą się z aferą, która wyciągnęła na ulicę ogromną liczbę obywateli. Tylko we wtorek na ulice Pragi wyszło 120 tys. osób (z 1,28 mln obywateli miasta), które mają już dosyć rządów Andreja Babisza. Protest odbył się w okolicach Placu Wacława. Czechów rozjuszyła afera, jaka rozgorzała wokół ich premiera. Chodzi o wyłudzenie przed kilkoma laty dotacji przez Babisza, którym to zainteresowała się sama Komisja Europejska.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Zapasy węgla rosną, Europa nie używa. Rekordowy spadek cen

Węgiel i sytuację związaną ze zużyciem tego surowca w Europie monitoruje katowicka Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która na prowadzonym przez siebie portalu Polski Rynek Węgla publikuje kolejne analizy. Ta z poniedziałku mówi sama za siebie - Europa odchodzi od gospodarki napędzanej węglem, a zwraca się ku innym źródłom energii. Prosty wniosek wynika bowiem z tego, co dzieje się z zapasami węgla, które osiągnęły zaskakująco wysoki poziom.Już obecnie, jak podaje za raportem Forsal.pl, zapasy węgla w europejskich portach są większe o 45% od tych, które gromadzone były zwyczajowo w latach 2015-2018. Od początku maja te wzrosły o 400 tys. ton do poziomu 7,1 mln ton węgla zgromadzonego w portach Europy. Spadają także ceny za tonę tego surowca - obecnie zbliżają się do 50 dolarów za tonę, który to poziom uważany jest za krytyczny.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 21 mln zł na rolnictwo przepadło. Polska bez funduszy z UE

Polska najwyraźniej będzie musiała pożegnać się z ponad 21 mln złotych (5 mln euro) z unijnej kasy. Tyle właśnie pieniędzy przejdzie obok nosa ze względu na błąd, który popełniła polska władza wydatkując pieniądze z funduszu unijnego na rolnictwo w poprzednich latach.Okazuje się, że błąd, który popełniła polska władza, polegał na złamaniu reguły, wedle której finansowane mogą być jedynie wydatki rolne i to w zgodzie z prawem wspólnoty europejskiej. Tymczasem kontrola Komisji Europejskiej wykazała, że Polska przedłożyła Unii dokumenty dotyczące finansowania rolnictwa na lata 2015 i później, które zawierały błędy. Poskutkowało to tym, że w 2016, 2017 i 2018 roku fundusz na rolnictwo nie był wydatkowany w pełnej zgodzie z prawem wspólnoty.Przeprowadzone przez Komisję Europejską kontrole wykazały, że część wydatków zadeklarowanych przez państwa członkowskie nie spełniało tego wymogu i nie może być finansowane ze wspólnej kasy - czytamy na portalu wGospodarce.pl.