Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję
Paula Drechsler
Paula Drechsler 22.10.2023 21:49

Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję

zegarek
Pixabay/Bruno

Zmiana czasu z letniego zimowy to dla wielu osób prawdziwa udręka. W dzisiejszych czasach wiele zegarków przestawia się co prawda automatycznie, o innych trzeba jednak pamiętać. Ale sedno problemu leży tak naprawdę gdzie indziej - chodzi o negatywny wpływ zmian na samopoczucie i zdrowie. Teraz ponoć w końcu ma się to zmienić. Kiedy przestawianie zegarków odejdzie w zapomnienie?

Czemu przestawiamy zegarki?

Przestawianie zegarków z czasu letniego na zimowy i odwrotnie sprawia zwykle, że czujemy się bardziej zmęczeni. Udowadniają to odpowiednie badania. Przeprowadzono ich bardzo dużo, ale wnioski się pokrywają. Na przykład analiza zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazała, że po wprowadzeniu systemu zmian dwa razy do roku, mieszkańcy zaczęli płacić za prąd więcej, podaje Onet. 

Ponadto zdaniem ekspertów przestawianie zegarków ma istotny wpływ na zdrowie, szczególnie negatywnie działa w przypadku osób, które mają zaburzony rytm okołodobowy (ze względu na choroby lub pracę na zmiany). Analizy przedstawiają dużo więcej dowodów na to, że taki tryb nam nie służy. W założeniu wprowadzenie przestawiania zegarków miało powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. 

W Polsce po raz pierwszy wskazówki w ramach tych ustaleń przesunięto w okresie międzywojennym. Obecnie wymóg takich zmian reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Gdyby decydował naród, takiej “tradycji” nie byłoby już od dawna. Przeprowadzone przez CBOS w naszym kraju badania, które miały miejsce w marcu 2019 r. na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, postawiły sprawę jasno - niemal 80 proc. Polaków jest przeciwna przesuwaniu zegarków o godzinę w jedną lub drugą stronę. 

Od 1 listopada duże zmiany w aptekach. Chodzi o recepty i darmowe leki 800 plus już od stycznia. Nie każdy otrzyma tyle pieniędzy na dziecko

Kolejna zmiana czasu z letniego na zimowy już niedługo

Zaledwie 14,2 proc. optowało wówczas za utrzymaniem obecnego porządku. Większość z nas chciałaby jednak przejścia na tryb letni środkowoeuropejski, wynika ze wspomnianych badań. W całej Unii Europejskiej wciąż jednak obowiązuje przestawianie zegarków. 

Do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października - a więc już wkrótce, bo wypadnie to tym razem dokładnie w nocy z soboty na niedzielę - 28-29 października. Zegary przesunąć trzeba będzie o godzinę do tyłu, czyli na przykład z 2:00 na 1:00. Śpimy wtedy o godzinę dłużej - albo mamy wydłużoną nocną zmianę, jak podkreśla strefabiznesu.pl. Na czas letni przechodzi się natomiast na powrót dopiero w ostatnią niedzielę marca.

Jak przypomina "Strefa Biznesu", jeszcze w marcu 2019 r. wydawało się, że w końcu nadchodzi moment zaprzestania tej praktyki. Parlament Europejski podjął już bowiem wtedy ostateczną decyzję w sprawie odejścia od przestawiania zegarków. Chodziło o wdrożenie nowych wytycznych w ciągu dwóch lat, bo według ekspertów taki termin jest potrzebny, aby wszystkie kraje UE zdążyły przygotować się na ten krok. To się jednak przedłużyło.

Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce?

W efekcie kolejne rozporządzenie prezesa Rady Ministrów przedłużyło jednak stosowanie obecnego systemu - letniego i zimowego - do 2026 r. Mateusz Morawiecki podpisał dokument, z którego wynika, że w naszym kraju zmiany dwa razy do roku o godzinę w tę i we w tę nadal będą działać przynajmniej jeszcze tych kilka lat.

- Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu - poinformowała wiceminister Olga Semeniuk w komunikacie przesłanym do mediów, przekazuje Onet.

Do końca 2026 r. każdy kraj członkowski musi więc ostatecznie zadeklarować, czy chce na stałe zrezygnować z przestawiania zegarków. Jak wspomniano, choć Komisja Europejska już dawno zaproponowała na prośbę obywateli (oraz w związku ze wzmiankowanymi badaniami nad wpływem przesuwania godzin w jedną lub drugą stronę na zdrowie), aby przeprowadzić ogólnokrajową rezygnację z przestawiania zegarków. Prace nad opisywanym wcześniej projektem przerwała jednak pandemia i stąd nastąpiło tak duże opóźnienie w jego realizacji.

Według dziennika “Fakt” Ministerstwo Rozwoju i Technologii co najmniej od roku pracuje nad nowymi przepisami, które dotyczą zniesienia przestawiania godzin na zegarkach i w Polsce w tym temacie klamka już zapadła. Jednakże biorąc pod uwagę wszystkie omówione czynniki i konieczny na wdrożenie okres przejściowy, spodziewać się można, że najszybciej koniec przestawiania zegarków nastąpi w 2027 roku.