Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 800 plus już od stycznia. Nie każdy otrzyma tyle pieniędzy na dziecko
Paula Drechsler
Paula Drechsler 22.10.2023 15:59

800 plus już od stycznia. Nie każdy otrzyma tyle pieniędzy na dziecko

pieniądze
unsplash/biznesinfo

Od stycznia świadczenie, z którego korzysta mnóstwo Polaków, ma wzrosnąć z 500 zł do 800 zł. Nie każdy otrzyma jednak taką kwotę na dziecko, a wynika to ze specyfiki pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czego należy się spodziewać?

Nowelizacja ustawy o 500 plus

Zmiana dodatku na dziecko z 500 plus na 800 plus rozpocznie się od nowego roku - prezydent Andrzej Duda podpisał odpowiednią ustawę w lipcu br., a nowa Rada Ministrów nie będzie wpływać na zmiany, ani na fakt, że wysokość wypłat dla różnych osób może się między sobą różnić, podaje biznes.interia.pl. Zgodnie z harmonogramem nowe świadczenie ma zacząć obowiązywać dokładnie od 1 stycznia 2024 r. 

To druga tak duża modyfikacja dotycząca tego programu rządowego. Nastąpiła kilka lat po pierwszej zmianie warunków otrzymywania 500 plus. W nowelizacji z 2019 r. ustalono, że dodatek obejmie nie tylko drugie i kolejne dzieci, ale także pierwsze dziecko. Teraz natomiast kwota wsparcia dla rodzin wzrasta o 300 zł. Jak się okazuje, podpisana przez prezydenta nowa ustawa zawiera również ustęp, który precyzuje, że część beneficjentów tego dodatku może dostać na dziecko jeszcze inną sumę. 

Złoty mocniejszy po wyborach, ale co dalej? Ekspert nie ma wątpliwości Zakaz handlu w niedzielę zniknie? Jasne stanowisko dużych sieci handlowych

Nie każdy otrzyma 800 zł

Wahanie w rozdysponowywanych przez ZUS kwotach będzie obowiązywało tylko na początku. Jak podaje Interia, 800 plus dla niektórych zmieni się w 1600 zł na dziecko. Serwis tłumaczy jednak, że to sytuacja jednorazowa, a podwojona wypłata to po prostu wyrównanie, które przyjdzie do niektórych w lutym, zamiast w formie 800 zł w styczniu. Powodem jest to, że ZUS musi przeprowadzić regulacje techniczne systemu wypłat świadczenia. 

- Proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługującego świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. - przytacza Interia odpowiedni zapis ustawy o nowelizacji 500 plus.

Oznacza to, że każda rodzina, która aktualnie pobiera 500 plus i w styczniu powinna dostać 800 plus, a nie otrzyma takiego przelewu, nie ma powodów do większych zmartwień, bo w lutym przyjdzie wyrównanie w postaci 1600 zł.

Dla kogo 800 plus?

Od marca wszyscy beneficjenci mają już otrzymywać 800 plus po równo co miesiąc. Nowy wniosek w przypadku, gdy dana osoba pobiera już ten dodatek, nie jest konieczny. ZUS przekaże pieniądze w odpowiedniej wysokości samoczynnie do wszystkich, którzy złożyli wniosek o 500 plus na okres rozliczeniowy 1 czerwca 2023-31 maja 2024 r., wyjaśnia wspomniane źródło. 

- ZUS, który wypłaca to świadczenie, sam zmieni jego wysokość. Dlatego nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Nastąpi to automatycznie - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Dla kogo jest 800 plus? Świadczenie na dzieci mogą pobierać nie tylko rodzice na swoje dzieci, uprawnieni do pobierania dodatku są także inni dorośli sprawujący opiekę, a wśród nich są oprócz matki i ojca opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny dziecka oraz dyrektor domu pomocy społecznej, w którym dziecko przebywa, podaje biznes.interia.pl. Zgłosić się do programu można tylko poprzez internet