Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Miliardy euro dla Polski z KPO. Unia Europejska podjęła decyzję
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.12.2023 15:22

Miliardy euro dla Polski z KPO. Unia Europejska podjęła decyzję

pieniądze UE Polska
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ogromne pieniądze trafią z Unii Europejskiej do Polski. Zapadła kluczowa decyzja dotyczą miliardów euro wypłacanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Bruksela dała zielone światło konkretnym projektom. Jak wysoka jest przegłosowana kwota zaliczki?

Pieniądze z KPO trafią do polski, jest decyzja Unii Europejskiej

Pieniądze z Unii Europejskiej zaczynają spływać do Polski. Ministrowie finansów unijnych krajów zagłosowali w Brukseli za wypłatą zaliczki w ramach zmienionego Krajowego Planu Odbudowy.

Do Polski trafi aż 5 miliardów euro. Ministrowie zatwierdzili wcześniejszą propozycję Komisji Europejskiej. Urzędnicy z aprobatą przyjęli propozycję rządu Mateusza Morawieckiego. Zmienione KPO zostało złożone na ręce KE w sierpniu, a decyzja czekała na ostateczną akceptację nieco ponad dwa tygodnie. Wcześniej zielone światło wypłaceniu Polsce pieniędzy dała sama KE.

Ważny dokument dla emerytów i rencistów. Dzięki niemu dostaną wiele zniżek

5 miliardów euro dla Polski, to tylko pierwsza transza

5 miliardów euro już niedługo zostanie wypłacone w ramach zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze mają zostać wydane na konkretne projekty. Mowa o projektach energetycznych, które można znaleźć w najnowszym KPO.

ZOBACZ: Niekorzystna uchwała dla przedsiębiorców. Chodzi o podstawy wymiaru składek

Zanim jednak pieniądze od Unii Europejskiej trafią do Polaków, konieczne jest podpisanie wszystkich niezbędnych umów i zobowiązań dotyczących gospodarowania środkami. Co ważne, Warszawa nie od razu będzie mogła dysponować pełną kwotą.

Pieniądze z KPO muszą zostać wydane na konkretny cel

Wszystko wskazuje na to, że początkowo Unia Europejska przeleje Polsce połowę z przyznanej zaliczki. Pieniądze z KPO mogą trafić do budżetu państwa jeszcze pod koniec 2023 r. Najpóźniej stanie się to na początku 2024 r.

ZOBACZ: Zamrożenie cen energii w 2024 roku. Sejm podjął kluczową decyzję

Co kryje się pod sformułowaniem, iż 5 miliardów euro ma zostać przeznaczone na projekty energetyczne? Nie jest to jedynie luźne wskazanie miejsca, gdzie zainwestowane mają być środki z KPO. Pieniądze mają sfinansować cały rozdział zmienionego KPO, mowa o RePowerEU. Kluczowymi sprawami jest wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej na transformację energetyczną, a co za tym idzie do uniezależnienia się od węgla z Rosji. Pieniądze z KPO mogą zatem zostać wydane na tworzenie kolejnych źródeł odnawialnej energii, wspieranie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, magazynowanie energii, czy nawet tworzenie morskich farm wiatrowych.

Źródło: next.gazeta.pl