Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliardy euro z KPO dla Polski. Mateusz Morawiecki podał datę
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.11.2023 21:45

Miliardy euro z KPO dla Polski. Mateusz Morawiecki podał datę

Mateusz-Morawiecki-premier
KAPIF

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) to program składający się z różnorakich inwestycji i reform. Łącznie Polska ma otrzymać kilkadziesiąt mld euro z Unii Europejskiej, by przeznaczyć te pieniądze m.in. na cele klimatyczne i transformację energetyczną. Hasło “środki z KPO” pojawia się w przestrzeni publicznej nad wyraz często, a politycy różnych stron regularnie zapewniają, że niebawem finanse zostaną odblokowane. Ważną zapowiedź w tej sprawie złożył w piątek 18 listopada premier Mateusz Morawiecki – donosi serwis money.pl.

Miliardy z KPO. Pieniędzy wciąż nie ma, ale są dodatki

Podczas piątkowej konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej – Michał Szczerba i Dariusz Joński – poinformowali, że Jacek Sasin wypłacił osiemnastu pracownikom Ministerstwa Aktywów Państwowych dodatki z tytułu realizacji Krajowego Planu Odbudowy. “To jest kuriozum, ministerstwa wypłacają publiczne pieniądze za rzeczy, których nie realizują” – zwrócili uwagę posłowie.

Jak sprawdzić zaległości w ZUS? Jest na to prosty sposób Chiński gigant chce przejąć Media Markt. "Europę zaleje fala taniej elektroniki"

Co dalej z miliardami z KPO? Premier wskazał datę

O powód wypłaty wspomnianych dodatków zapytano Mateusza Morawieckiego. Premier wyjaśnił, że projektami dotyczącymi KPO zajmowali się pracownicy wszystkich ministerstw, a pierwsze środki dla Polski mają zostać wypłacone już niebawem.

(...) Mam też dobrą wiadomość, że my refinansowaliśmy projekty z KPO. Teraz Komisja Europejska przyjęła korekty przedstawione przez nas i pierwsze pieniądze z KPO mają szansę wpłynąć już w grudniu albo na początku przyszłego roku – przekazał Mateusz Morawiecki i podkreślił, że to, iż nasz kraj otrzyma wreszcie pieniądze z UE, to rezultat negocjacji jego rządu z Komisją Europejską.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Natalia Gajewska, korespondentka agencji informacyjnej Bloomberg napisała na Portalu X (dawny Twitter): “Komisja Europejska planuje w najbliższych tygodniach zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO o RePowerEU. Tym samym Polska otrzyma zaliczkę wys.ok €550mln z puli RePowerEU przeznaczony na transformację energetyczną”. W przypadku tej zaliczki nie jest wymagane osiągnięcie żadnych kamieni milowych.

Pieniądze z KPO dla Polski. Tło sprawy

Na początku czerwca 2022 roku Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, co miało być krokiem do wypłaty dotacji i pożyczek, ale tak się nie stało. KE argumentowała wówczas, że Polska ma wykazać realizację kamieni milowych z zakresu niezależności sądownictwa. Natomiast kilka miesięcy później KE przyjęła tzw. ustalenia operacyjne związane z naszym krajowym KPO.  Podpisał je już zarówno przedstawiciel polskiego rządu, jak i komisarz UE ds. gospodarczych.