Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zamrożenie cen energii w 2024 roku. Sejm podjął kluczową decyzję
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.12.2023 22:00

Zamrożenie cen energii w 2024 roku. Sejm podjął kluczową decyzję

ceny-pradu-pieniadze-energia
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Pytanie, o ile wzrosną ceny energii od stycznia 2024 roku, pojawiało się ostatnio w przestrzeni publicznej nader często. Nie ma się co dziwić. Dzięki wciąż obowiązującej Tarczy Solidarnościowej ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostały w tym roku na zamrożonym poziomie (przy określonym limicie zużycia). Niektórzy eksperci prognozowali, że jeśli rząd nie przedłuży tego rozwiązania, to energia może podrożeć nawet o 70 proc. Dziś Sejm wreszcie podjął decyzję w tej sprawie.

Sejm zdecydował ws. zamrożenia cen energii w 2024 roku

Posłowie opowiedzieli się w czwartek za przyjęciem ustawy o ochronie odbiorców energii. Projekt w tej sprawie złożyli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050-TD. Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto ma obowiązywać do obecnego poziomu limitu zużycia, ale pomniejszonego o 50 proc.

Wszystko dlatego, że rozwiązanie zostanie zastosowane wyłącznie w pierwszej połowie przyszłego roku. Standardowy limit zużycia wyniesie 1500 kWh, a z podwyższonych norm będą mogli skorzystać niepełnosprawni (1800 kWh) oraz rolnicy i posiadacze Karty Dużej Rodziny (2000 kWh). Przekroczenie limitu będzie wiązało się z koniecznością zapłaty ceny maksymalnej w wys. 693 zł za MWh. Taka stawka obejmie też podmioty użyteczności publicznej, małych i średnich przedsiębiorców, rolników, samorządy oraz spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe. W projekcie zachowano dotychczasowe rozwiązania z zakresu ograniczenia cen gazu i ciepła.

Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko Ważne wyliczenia dla emerytów i rencistów. Zmiany czekają ich od 1 marca

Sejm podjął decyzję. Zamrożenie cen energii w 2024 roku. Co dalej?

Ustawa trafiła teraz do Senatu. Tamtejsza komisja gospodarki ma zająć się nią już jutro rano. Nie ulega wątpliwości, że bez tej formy rządowej pomocy podwyżki cen energii byłyby dla Polaków bardzo dotkliwe. Poseł Marek Sowa z KO poinformował w Sejmie, że taryfy zgłoszone przez czterech sprzedawców do Urzędu Regulacji zakładają wzrost w przypadku energii o 76 proc., a gazu o 48 proc. Zdaniem analityków mBanku brak rozwiązań osłonowych i zastosowanie wskazanych taryf spowodowałoby natychmiastowy wzrost inflacji o dwa punkty procentowe.

Zamrożenie cen energii w 2024. Jak głosowali posłowie?

Ustawę przyjęto głosami posłów Koalicji Obywatelskiej (156 osób za), Polski 2050-TD (33 głosy za), PSL-TD (30 głosów za), Lewicy (24 osoby za) oraz Kukiz15 (3 głosy za). Natomiast 197 posłów wstrzymało się od głosu – byli to przedstawicieli klubów Prawa i Sprawiedliwości (181 osób) oraz Konfederacji (16 głosów wstrzymujących się). Ireneusz Zyska z PiS określił projekt poselski jako wadliwy, mimo zgłoszonej autopoprawki. 

Z kolei Waldemar Buda wnosił o procedowanie projektu rządowego, który w jego opinii był już sprawdzony (posłowie odrzucili go w środę).