Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sprzęt psuje się tuż po upływie gwarancji. Unia proponuje zmiany, które mają zapobiec takim sytuacjom
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 12.05.2023 09:05

Sprzęt psuje się tuż po upływie gwarancji. Unia proponuje zmiany, które mają zapobiec takim sytuacjom

odkurzacz
Domena publiczna

Konsumenci często skarżą się, że sprzęt psuje się tuż po upływie okresu gwarancyjnego. Unia Europejska planuje wprowadzić regulacje dla producentów sprzętów, które mają zachęcić do skupienia się na trwałości produktów. 


 

Zakaz ograniczania żywotności produktu

Parlament Europejski chce zakazać wprowadzania cech konstrukcyjnych, które ograniczają żywotność produktu.

Kupujący mieliby zostać także poinformowani o wszelkich ograniczeniach dotyczących naprawy przed dokonaniem zakupów, a także wprowadzenie nowej etykiety gwarancyjnej, która miałaby wskazać długość wymaganej prawem gwarancji, a także długość ewentualnego przedłużenia gwarancji przez producentem.

Wszystkie te działania miałby wyróżnić towary wysokiej jakości i zachęcić firmy do większego skupienia się na trwałości produktów

Koniec ekościemy

Parlament Europejski proponuje również zakaz używania stwierdzeń “naturalny”, “przyjazny dla środowiska”, jeśli nie są one opatrzone szczegółowymi dowodami.W tym celu ma powstać etykiety zrównoważonego rozwoju oparte na oficjalnych systemach certyfikacji. 

Jak informuje Business Insider, Rada UE przyjęła swój własny mandat negocjacyjny 3 maja, wkrótce mogą zatem rozpocząć się negocjacje Parlamentu i państw członkowskich odnośnie ustalenia ostatecznej treści dyrektywy. 

Celowe skracanie żywotności produktu

Celowe postarzanie produktu może przybierać formę projektowania przy założeniu ograniczonej żywotności. Zdarza się, że producenci świadomie wbudowują mechanizmy, które kończą żywotność danego produktu, np. dawna drukarka firmy Epson blokowała się po wydrukowaniu ustalonej liczby kopii.

Inną formą jest produkowania takich dóbr, których koszt ewentualnej naprawy jest na tyle wysoki, że taniej jest kupić nowy produkt.