Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą wyższe rachunki za internet? Unia Europejska planuje nową opłatę
Paula Drechsler
Paula Drechsler 05.07.2023 21:20

Będą wyższe rachunki za internet? Unia Europejska planuje nową opłatę

unia
domena publiczna

Unia chce wprowadzić nową opłatę sieciową w ramach „Sending Party Pays”. Testy tego typu opłaty w jednym z krajów przyniosły fatalne efekty. Będą wyższe rachunki za internet i telefon?

Obciążenie dodatkowymi kosztami

Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem nowej opłaty sieciowej. Kosztem obciążeni mają zostać dostawcy treści, ponieważ według twórców koncepcji są oni odpowiedzialni za obciążenie sieci. Opłaty według unijnego projektu mają iść na utrzymanie i rozwój internetu, podaje bankier.pl. Może to jednak przynieść skutek odwrotny oraz skończyć się ogólnym wzrostem cen usług internetowych.

- Jeśli takie prawo wejdzie w życie, możemy się spodziewać wielu niekorzystnych rozwiązań dla konsumentów i dla samych obywateli, czyli dla każdego z nas — brzmiała wypowiedź prezes Forum Konsumentów Agnieszki Plencler dla Newserii, którą przytoczył bankier.pl

Dofinansowanie z pracy już nie tylko na okulary. Firma dopłaci także do soczewek

Fatalne skutki testów w Korei

Korea Południowa testowała już wprowadzenie tego typu opłaty. Raporty ekspertów wykazały, że takie rozwiązanie doprowadziło do wielu negatywnych skutków. Chodzi m.in. o wolniejszą transformację cyfrową, wyższe ceny dla użytkowników końcowych, którzy kupowali treści internetowe oraz o spadek jakości świadczonych przez dostawców usług, informuje bankier.pl.

- Kolejną kwestią jest zburzenie rynku konkurencji poprzez wzmacnianie dużych graczy, którzy sami mogą inwestować w poprawę infrastruktury — wymienia następny z możliwych problemów związanych z wprowadzeniem takich opłat Agnieszka Plencler, podaje serwis.

Środki na rzecz rozwoju telekomunikacji

Jednak według pomysłu specjalistów z UE, zbieranie takich opłat, którymi docelowo mają być obciążeni sami dostawcy treści internetowych, ma pozytywnie wpłynąć na rozwój i utrzymanie infrastruktury telekomunikacyjnej, podaje bankier.pl. Jeśli ustawa wejdzie w życie, poskutkuje to całym mnóstwem zmian zarówno w dostępie do internetu, jak i w cenach oferowanych przez dostawców usług. Eksperci wskazują na ryzyko pogorszenia dostępności do zasobów internetowych.

- Nie chciałabym sprowadzać tej dyskusji tylko do gry pomiędzy wielkimi operatorami, ponieważ chodzi tutaj o szerszą dyskusję na temat dostępu do sieci, zasad tej dostępności, ale też jej neutralności — skwitowała Plencler cytowana przez bankier.pl.