Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy Polacy chcą zmiany czasu? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.10.2023 15:36

Czy Polacy chcą zmiany czasu? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości

zegar-czas
Jan Bielecki/East News

W najbliższą niedzielę czeka nas kolejna zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki o godzinę do tyłu z godz. 3:00 na 2:00. W spełnianiu tego obowiązku nie jesteśmy osamotnieni – dotyczy on bowiem mieszkańców blisko 70 krajów świata. Zdaniem wielu osób obowiązek ten, realizowany u nas nieprzerwanie od 1977 roku, nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, a wręcz przeciwnie – powoduje kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją. Na zdrowiu się zresztą nie kończy. Stąd też nie dziwią wyniki najnowszego sondażu IBRIS, o których informuje “Rzeczpospolita”. 

Polacy nie chcą zmiany czasu? Zaskakujące wyniki sondażu

IBRIS zapytał ponad tysiąc osób o to, czy zmiana czasu na zimowy bądź letni powinna zostać zniesiona. Ponad dwie trzecie ankietowanych opowiedziały się twierdząco: za opcją "Zdecydowanie tak" głosowało 57,5 proc., badanych, a "raczej tak" wybrało 11 proc. Opcję "Raczej nie" wskazało 15,9 proc., a zaledwie 4,7 proc. wyraziło swój stanowczy sprzeciw wobec tego pomysłu.

Wyniki sondażu nie zaskoczyły polityka PSL, Andrzeja Grzyba. Przez dwie kadencje europarlamentarzysty należał on do zespołu, który chciał doprowadzić do zniesienia obowiązku zmiany czasu.

Podobne wyniki od lat przynoszą inne sondaże dotyczące zmiany czasu, a odsetek przeciwników tej praktyki zdaje się nawet rosnąć - zauważył Andrzej Grzyb w rozmowie z “Rz”.

Przypomnijmy, że to ta partia złożyła przed dwoma temu projekt ustawy w tej sprawie, tłumacząc, że zmiana czasu nie ma ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego.

Jakie będą zmiany w 800 plus od nowego roku? Ekspert stawia sprawę jasno Duże ulgi dla seniorów w całej Polsce. Zniżki na zakupy, tańsze przejazdy i bezpłatne leki. To wciąż nie wszystko

Co na ten temat zmiany czasu myśli Europa?

Kilka lat temu Komisja Europejska przeprowadziła internetowe konsultacje w sprawie zmiany czasu. Zainteresowanie było ogromne, bo spłynęło aż 4,6 mln odpowiedzi. Większość z nich wskazywała na chęć rezygnacji z sezonowej zmiany czasu. “Rz” przypomina, że w tamtym czasie istniała realna szansa na to, że państwa Europy zrezygnują z kontrowersyjnego obowiązku. Ówczesny szef KE Jean-Claude Juncker mówił wręcz, że “likwidacja jest przesądzona”. Tak się jednak nie stało.

Zmiana czasu w Polsce. Przestawianie zegarków jeszcze z nami zostanie

Aktualne rozporządzenie prezesa Rady Ministrów (zgodne z rekomendacjami Komisji Europejskiej) zakłada stosowanie obecnego systemu jeszcze przez kilka lat, do 2026 roku.