Legendarną polską firmę, ostatnią taką manufakturę w regionie, spotkał smutny koniec. W związku z brakiem ofert kupna zakładów syndyk sprzeda majątek fabryki w częściach. To zamknie pewien rozdział w historii Dolnego Śląska. I zakończy etap wątłej, ale szeroko deklarowanej nadziei związkowców.
Szef InPostu Rafał Brzoska został niedawno wybrany przez premiera Donalda Tuska na szefa rządowego zespołu ds. deregulacji. Niedługo potem opublikował pierwsze postulaty, które mają poprawić warunki rozwoju dla przedsiębiorców działających w kraju. Od razu pojawiły się także pytania o kwestie, które oburzają część przedsiębiorców, w tym regularny wzrost płacy minimalnej. Odpowiedź biznesmena w tej kwestii nie pozostawia złudzeń.
Wielka inwestycja sprzed lat, która miała tętnić życiem w jednym z największych miast w Polsce przez dekady, wkrótce przestanie istnieć. Rozbiórka znanej galerii handlowej rusza lada moment, a mieszkańców czekają poważne utrudnienia. Co stanie się w miejscu znanego wszystkim obiektu?
Gigant spożywczy planuje rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego. Firma jest obecna nie tylko na polskim rynku, działa również na terenie Europy i współpracuje z największymi sieciami handlowymi w kraju. Projekt został wsparty 50 mln zł od KSSE. Dzięki realizacji tej inwestycji powstanie wiele miejsc pracy w regionie.
ZUS ogłosił nowy konkurs, w ramach którego przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet 300 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. To szansa na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które zmniejszą ryzyko wypadków i wpłyną na zdrowie pracowników. Jakie są warunki i kto może się ubiegać o wsparcie?
Przedsiębiorcy stoją przed bardzo ważną decyzją. Mają czas tylko do 20 lutego. Jeśli przegapią ten termin, mogą stracić ważne ulgi i nie tylko. Ta decyzja powinna być dokładnie przemyślana, bo będzie miała wpływ między innymi na wysokość podatków oraz ogólną rentowność firmy. Przedstawiamy wszystkie szczegóły.
Formalności, które należy załatwić w Urzędzie Skarbowym, często spędzają sen z powiek wielu Polaków. Ta instytucja nie zawsze cieszy się dobrą sławą, a osoby pobierające dochód zazwyczaj co najmniej kilkukrotnie dopełniały z nią formalności. Jeśli zarobisz więcej, niż wyznaczona kwota, możesz być pewny, że skarbówka się tobą zainteresuje.
Inwestycje polskich firm w rozwój pracowników wciąż pozostają niewystarczające. Najnowsze dane prezentowane przez Polski Instytut Ekonomiczny pokazują, że zaledwie co dziesiąty zatrudniony czuje, że jego pracodawca wspiera rozwój zawodowy, a większość pracowników zmienia pracę, zanim doczeka się awansu. Jakie czynniki prowadzą do rosnącej rotacji w firmach i trudności w rekrutacji specjalistów? Czy polskie firmy mogą odwrócić ten trend i skuteczniej zatrzymywać talenty?
Maciej Ładziński i Kamil Tarczyński, założyciele Havenocode, połączyli pasję i umiejętności. I stworzyli — własny produkt — aplikację łączącą miłośników zwierząt z psami mieszkającymi w schroniskach. W programie Rozmowy BiznesInfo opowiadają, co ich zainspirowało? Jakie funkcje obecnie ma aplikacja? I jakie będzie miała docelowo? Jak aplikacja przyspieszy proces adopcyjny? Skąd pomysł na niezwykle sugestywną nazwę? A także, o możliwościach budowania aplikacji technologią no-code i low-code?
Dla przedsiębiorców, którzy przegapią ten termin lub popełnią błąd przy składaniu oświadczenia, nie będzie już odwrotu. Skarbówka nie czeka na deklaracje w tej sprawie przez cały rok. Wkrótce mija termin na podjęcie kluczowej dla każdej małej firmy decyzji. Błąd w tym zakresie może sprawić, że zamiast do naszej kieszeni, pieniądze w nadmiarze będą trafiać na konto fiskusa. Ekspertka radzi, jak poprawnie złożyć odpowiedni formularz.
Brytyjska firma na lokalizację nowego huba wybrała Polskę. Rozpoczęła się już rekrutacja pracowników, zatrudnienie może znaleźć kilkadziesiąt osób na różnych stanowiskach. Spółka poszukuje zarówno ekspertów jak i ludzi chętnych do rozwoju w danym kierunku.
O kłopotach tej sieci sklepów z elektroniką było wiadomo już od jakiegoś czasu. Pierwsze umowy dotyczące przejęcia zostały podpisane jeszcze w październiku, do sfinalizowania potrzebna była zgoda UOKiK. Teraz wszystko stało się jasne, znany konkurent ma kontrolę.
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm w Polsce, z których usług korzysta coraz większa część społeczeństwa. Jak się okazuje, granice państwa nie są dla niej żadnym ograniczeniem. Ekspansja, która rozpoczęła się w listopadzie 2024 roku, trwa w najlepsze. Właśnie poinformowano o kolejnym sukcesie, zagraniczni klienci będą zadowoleni.
Znana polska firma, która produkowała kultowe zabawki, nie zdołała utrzymać się na rynku. Do upadku marki przyczyniło się wiele czynników, w tym kryzys demograficzny. Mimo prób ratowania sytuacji ostatecznie sąd zdecydował o rozpoczęciu postępowania upadłościowego.
To nie koniec masowych zwolnień. Tym razem padło na branżę lotniczą, w której planuje się poważne redukcje etatów w znanych dla wielu zakładach. Choć ostateczne decyzje zapadną po konsultacjach ze związkami zawodowymi, pracownicy obawiają się najgorszego. Najbliższe miesiące o wszystkim rozstrzygną. Czy przyszli bezrobotni będą mogli liczyć na wsparcie? Sprawa nie wygląda obiecująco.
Abonament dla firm to rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i uprościć zarządzanie logistyką. Stałe koszty, elastyczne plany i wsparcie InPost pomogą Ci skupić się na rozwoju biznesu. Sprawdź, jak wykorzystać ten potencjał i zwiększyć efektywność swojego e-commerce!
Założycielka polskiej marki: „Polakom się chce”. Dlaczego należy inwestować w polskie produkty? Jak polskie marki walczą z chińskimi gigantami? Na co stawiają Polacy: cena czyni cuda czy jakość? Na jakich rynkach już jesteśmy? I jak na polskie marki patrzą zagraniczni klienci?
Kolejny gigant wycofuje znane wszystkim produkty. Tym razem na taki krok zdecydowała się Coca-Cola. Z półek sklepowych w kilku europejskich krajach znikają konkretne napoje, które jak się okazało, zawierały “wyższe poziomy” związku chemicznego. Podano listę państw, gdzie wycofano produkty.
Kolejna znana niemiecka sieć sklepów odzieżowych ogłosiła upadłość. Jej przetrwanie zależy od przejęcia przez popularną markę Peek & Cloppenburg, co wymaga zgody wierzycieli. Czy klienci będą musieli szukać innych miejsc na zakupy?
Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru kilka form opodatkowania swoich dochodów: ryczałt, liniowy PIT oraz zasady ogólne (skala PIT). Każda z nich oferuje różne korzyści finansowe, w zależności od przychodów, kosztów i rodzaju działalności. Jaka z opcji jest najlepsza? Warto się nad tym zastanowić, gdyż czas na decyzję jest tylko do 20 lutego.
Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost liczby upadłości polskich firm. Z danych opublikowanych w raporcie wywiadowni gospodarczej MGBI wynika, że w ubiegłym roku ogłoszono upadłość 436 przedsiębiorstw, co stanowi wzrost o 10,7 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Dane pokazują, że najgorzej radzą sobie przedsiębiorstwa z trzech branż.
Znana na całym świecie marka telefonów znika z rynku smartfonów. Producent zdecydował o zakończeniu produkcji. Co stoi za tą decyzją, co oznacza ona dla klientów i przyszłości samej kultowej firmy?
Znana sieć stacji paliw należąca do giganta naftowego właśnie poinformowała o planach na 2025 rok. Niemal 5 tys. pracowników pożegna się ze swoim stanowiskiem. Potwierdzono, że redukcja dotknie jeden z działów. Szczegóły wkrótce będą wychodziły na światło dzienne. Ta gigantyczna redukcja zatrudnienia ma dwie przyczyny.
Początek roku dla wielu firm stanął pod znakiem masowych zwolnień. Te mają dotknąć także pracowników zatrudnionych w jednym z najbardziej znanych przedsiębiorstw. Właściciel planuje rozwiązać umowy z ok. 3600 pracownikami. Wiadomo, komu uda się zachować posadę.
Osoby, które w nowym roku chcą zmienić zatrudnienie powinny zapoznać się z informacjami na temat firm, które zabiegają o pracowników. Zatrudniają niemal od razu i to nie tylko na jedno stanowisko. Jak wynika z badania agencji Tikrow, w pierwszym kwartale 2025 roku ponad 63 proc. firm z tego sektora zamierza przyjąć nowe osoby. Kto ma największe szanse na pracę dorywczą, a kto na etat?
Coraz więcej Polaków rezygnuje z usług największej w kraju cyfrowej sieci telefonii komórkowej. Jeśli tendencja się utrzyma, już długo nie zagrzeje miejsca na szczycie podium. Z najnowszych danych wynika, że mamy do czynienia ze sporą zmianą na rynku telekomunikacyjnym. Jaki jest tego powód?
Od początku 2025 roku przedsiębiorcy w Polsce muszą dostosować się do zmian wynikających z wprowadzenia nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025). Zmiana ta dotyczy zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą od lat, jak i tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z biznesem.
2025 rok okaże się bardzo owocny dla pracowników poszczególnych branż. Pensje będą wyższe, a część może liczyć nawet na podwyżki. Eksperci nie mają złudzeń i zapowiadają, gdzie najbardziej rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Tym zawodom warto się przyjrzeć, chcąc zarabiać dobre pieniądze.