Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Oszuści podszywają się pod rekruterów, aby kraść kryptowaluty
Irmina Jach
Irmina Jach 06.06.2024 13:44

Oszuści podszywają się pod rekruterów, aby kraść kryptowaluty

rekrutacja
Fot. Freepik/yanalya

FBI alarmuje, że oszuści tworzą oferty pracy, których celem jest wyłudzanie pieniędzy. Z komunikatu wynika, że przestępcy "oferują ofiarom fałszywą pracę w domu, zazwyczaj obejmującą stosunkowo proste zadanie, takie jak ocenianie restauracji lub optymalizacja poprzez wielokrotne naciskanie przycisku".

Oszuści podszywają się pod rekruterów

Oszuści projektują fałszywą pracę tak, aby miała mylącą strukturę wynagrodzeń, która wymaga od ofiar dokonywania płatności w kryptowalutach, aby zarobić więcej pieniędzy lub "odblokować" pracę, a płatności trafiają bezpośrednio do oszusta — donosi biuro FBI, dodając, że ofiary są kierowane do fałszywego interfejsu wyświetlającego fikcyjne zarobki, których nie można wypłacić.

Czerwone flagi FBI

FBI opublikowało listę sygnałów ostrzegawczych. Lampkę w głowach użytkowników powinny zapalić przede wszystkim wskazówki dotyczące płatności kryptowalutami dla rzekomego nowego pracodawcy w ramach pracy. Newralgiczne mogą być także oferty pracy zawierające słowo "optymalizacja" w przypadku, gdy obowiązki wydają się proste. 

Oszuści zwykle nie żądają od kandydatów żadnych referencji. Warto unikać też klikania podejrzanych łączy, pobierania plików i otwierania załączników. 

Oszustwa internetowe stają się coraz bardziej popularne

W ubiegłym roku mieszkańcy Stanów Zjednoczonych stracili ponad miliard dolarów na skutek podobnych oszustw. Co ciekawe, aż 29 proc. ofiar deklarowało wcześniej, że wiedzą, jak rozpoznać działania przestępcze.

Pomimo tego, że oszustwa internetowe stają się coraz bardziej popularne, to konsumenci nadal nie stosują się do zalecanych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, aby chronić nasze urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego oraz żeby stosować się do podstawowych zasad cyberhigeny takich jak: korzystanie z unikalnych i silnych haseł, unikanie korzystania z nielegalnego oprogramowania, klikania w podejrzane linki oraz pobierania i uruchamiania niebezpiecznych załączników — mówił Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.