Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Firma Raen podzieliła się swoimi wynikami z pierwszego kwartału tego roku
Rafał Szpręgiel
Rafał Szpręgiel 21.05.2024 15:16

Firma Raen podzieliła się swoimi wynikami z pierwszego kwartału tego roku

Kontenery
fot. materiały prasowe

Raen, czyli platforma łącząca międzynarodowych inwestorów z projektami OZE, zaliczyła 3,4 milionów złotych przychodu i 2,1 milionów złotych EBITDA podczas pierwszego kwartału 2024 roku. Natomiast portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych wzrósł do 1,6 GW.

Wypowiedź prezesa zarządu o wynikach grupy Raen

Na temat wyników wypowiedział się Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Raen Adam Guz. – W pierwszym kwartale 2024 r. zrealizowaliśmy w projektach kolejne kamienie milowe i wypracowaliśmy 2,1 mln zł EBITDA. Dla porównywalności wyników istotny jest poziom zeszłorocznej EBITDA, która po przejściu na MSSF oraz uwzględnieniu kosztów Raen jeszcze sprzed transakcji nabycia przez Seed Capital wyniosła ostatecznie 1,3 mln zł. Zauważalny jest również wzrost marżowości naszego biznesu, przy niższych przychodach wykonaliśmy podobny wynik na działalności operacyjnej, co wiąże się z faktem, że prace  realizujemy już w większej mierze sami, w mniejszym stopniu posiłkując się podwykonawcami – stwierdził.

Prezes Guz dodał ponadto, jakie ruchy najbardziej cieszą platformę Raen i do jakich współprac doszło w niedalekiej przeszłości: - Z punktu widzenia naszego portfela szczególnie cieszy ostatnia umowa joint venture popisana z Grupo Corba, jednym z liderów branży OZE na świecie. Jesteśmy w kontakcie w wieloma zagranicznymi podmiotami, znamy ich potrzeby i oczekiwania, dlatego w momencie kiedy na horyzoncie pojawia się interesujący projekt, wiemy kto może być nim zainteresowany. To wyróżnik i przewaga Grupy Raen, którą rozwijamy i pielęgnujemy. Intensywnie pracujemy też nad dywersyfikacją przychodów i zamierzamy rozszerzyć zakres usług oferowanych przez Raen. W ostatnich tygodniach podpisaliśmy list intencyjny w sprawie wsparcia pozyskania finansowania dla technologii RealCarbonTech pozwalającej na produkcję zielonego metanolu w której widzimy potencjał dla rozwoju OZE w kierunku chemicznych magazynów energii oraz projektów off-grid – dodaje Adam Guz.

Spółka ORLEN wystąpiła na kongresie IMPACT i oznajmiła w co będzie teraz inwestować

Zyski firmy Raen i założenia spółki

Grupa Raen i jej zysk netto Grupy Kapitałowej w pierwszym kwartale 2024 roku wyniósł 1,2 miliona złotych, rok wcześniej natomiast ten sam zysk wyniósł 1,8 miliona złotych. Grupa ostatecznie miała 2,1 miliona złotych zysku operacyjnego przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych oraz amortyzacji rzeczowych (EBITDA). Wynik ten był o 56% wyższy wobec 1,3 miliona złotych w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku. 

Zadanie grupy Raen polega na świadczeniu na rzecz inwestorów usług dewelopmentu wielkoskalowych projektów OZE w szerokim zakresie przygotowania, projektowania i doprowadzenia do etapu gotowości do budowy. Raen swoje przychody uzależnia od zrealizowania ustalonych w projektach kluczowych etapów, które są rozłożone w czasie. Wysokość wynagrodzenia natomiast jest uzależniona od końcowej mocy instalacji.

Raen przede wszystkim polega na współpracy z międzynarodowymi podmiotami zainteresowanymi realizowaniem deweloperskich projektów w sektorze OZE w Polsce. Na ten moment przygotowywane są projekty dla francuskiej grupy Engie i greckiej METKA. Pod koniec 2024 roku podpisana została natomiast umowa JV z hiszpańską grupą Cobra, dzięki której portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych wzrósł do 1,6 GW.

Plany na dalszy rozwój. Nowa strategia ma przynieść duże wzrosty

Prócz przytoczonych współprac Grupa Raen ma w swoim posiadaniu podpisane listy intencyjne oraz umowy na przygotowanie projektów PV z kilkoma wielkimi, międzynarodowymi podmiotami (Goldbeck Solar, Niemcy i Canadian Solar z Kanady).

W 2023 roku została przyjęta nowa strategia na lata 2023-2025. Zakłada ona powiększenie portfela umów na rozwój projektów OZE do około 3 GW na koniec 2025 roku. Raen poza dalszym rozwojem wielkoskalowych projektów OZE ma w planach poszerzenie swoich działań o generalne wykonawstwo, produkcję energii elektrycznej, a także pośrednictwo w obrocie tej samej energii.