Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > EKF Sopot 2024. Rola Corporate Governance
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 18.06.2024 12:22

EKF Sopot 2024. Rola Corporate Governance

EKF
Fot. materiały prasowe

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych wydarzeń świata finansów w Polsce. W trakcie wydarzenia poruszono wiele istotnych kwestii, w tym między innymi rolę Corporate Governance. Sporym zainteresowaniem cieszył się także występ Lecha Wałęsy.

Rola Corporate Governance

Podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego jednym z najważniejszych wątków, który był omawiany podczas kolejnych paneli, była rola Corporate Governance. EKF uruchomił nową agendę, jaką jest Akademia Corporate Governance pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Szambelańczyka.

Co istotne, rolę CG potwierdził także minister aktywów państwowych, Jakub Jaworowski. Priorytetem szefa resortu jest trwałe zwiększenie wartości spółek, nad którymi ma nadzór z uwzględnieniem polityki gospodarczej państwa.

Inwestowanie w Polsce w punkcie zwrotnym

Zrównoważony rozwój i ESG

W trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego toczyło się także wiele żywych dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju i ESG w kontekście sektora finansowego oraz polskiej gospodarki. Jak się okazuje, wyraźnie widoczne jest opóźnienie Polski oraz polskich firm we wdrażaniu regulacji w tym obszarze.

W wielu krajach już działa zrównoważony rozwój, a w naszym kraju dopiero myślimy o wprowadzeniu takiego rozwiązania. Bardzo ważne jest to, by ujednolicić podejście do raportowania. Należy zrobić to po to, by obowiązywały te same standardy.

Występ Lecha Wałęsy podczas EKF Sopot 2024

Występ Lecha Wałęsy podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Były prezydent Polski podkreślił, że konieczne jest zrozumienie nowej epoki, w jakiej przyszło nam żyć. Zaznaczył także, że musimy myśleć i działać w ramach kontynentów, a nie pojedynczych państw. Jego zdaniem, Polska i Europa potrzebują inwestycji, a rola w ich realizacji dla sektora bankowego jest ogromna.

Energia kiedyś była produkowana na południu Polski, teraz produkowana jest w całym kraju. Wymaga to ogromnych inwestycji. Państwo ma ograniczone zasoby finansowe przy
obecnie zaplanowanej ścieżce wydatków publicznych. Zwłaszcza, że rosną potrzeby związane z obronnością i bezpieczeństwem - mówił Lech Wałęsa.