Ministerstwo Finansów informuje, że Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.
Serwis swidnik.pl informuje, że niemiecka firma zapowiedziała budowę fabryki w Polsce. Na miejsce inwestycji wybrano Świdnik. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a otwarcie nowej placówki planowane jest wiosną 2024 roku.
Interia Motoryzacja informuje, że w spółce ElectroMobility Poland odpowiedzialnej za stworzenie polskiej marki samochodów elektrycznych Izera, obecnie zatrudnionych jest 90 osób. W 2022 r. spółka wydała na wynagrodzenia niemal 1,7 mln zł oraz 15,5 mln na "usługi obce”.
Powołując się na informacje przekazane przez portal Tagesschau, serwis w polityce.pl informuje, że coraz więcej niemieckich firm inwestuje w Polsce.
Microsoft uruchomił w naszym kraju pierwsze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze. Poinformował o tym w środę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę – Ralph Haupter. Premier Morawiecki, który również był obecny na tym wydarzeniu, wskazał, że to najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich.
Bosh poinformował w komunikacie, że w Dobromierzu planowane jest zbudowanie fabryki pomp ciepła w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Inwestycja pochłonie około 1,2 mld złotych.
W Antarktyce powstaje nowa stacja badawcza zamówiona przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Nowy budynek musi być odporny na wyjątkowo trudne warunki na które składają się bardzo niskie temperatury, porywiste wiatry, grząski grunt, a nawet nieprzyjemny zapach. Architekci i inżynierowie mają więc przed sobą bardzo trudne zadanie, ale wykonanie zadania, to dla nich kwestia ambicji. Projekt budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, źródło: Kuryłowicz & Associates.
Polski Związek Firm Deweloperskich informuje, że zwiększa się liczba zrewitalizowanych inwestycji. Na porównawczych fotografiach przedstawia, jak obecnie wyglądają: warszawska kamienica Wolfa Krongolda, krakowski Angel Stradom oraz wielokrotnie nagradzane Browary Warszawskie.
Rząd inwestuje we wzmocnienie bezpieczeństwa Polski również na granicach kraju. Straż Graniczna otrzymała kilkadziesiąt nowych pojazdów, czytamy na stronie motoryzacja.interia.pl. Kwota robi wrażenie.
Rząd zachęca do zbierania deszczówki. Dzięki dopłatom do zbiorników retencyjnych można sporo zaoszczędzić.
Koncern PKN Orlen przeznaczy ponad 70 mld zł w zwiększenie wydobycia. Plany zakładają, że do 2025 r., skroplony gaz ma przewodzić osiem statków, informuje PAP.
Krzysztof Rutkowski chce sprzedać zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku. Proponowana cena wynosi 10 mln.
Ostatnio na łamach naszego portalu pisaliśmy o tym, że jeden z czołowych producentów samochodów, mający fabrykę na terenie naszego kraju, planuje zwolnić kilkaset osób. Jak się okazuje, branża motoryzacyjna w Polsce ma się jednak całkiem dobrze. Volvo ogłosiło inwestycję w Krakowie, która zapewni nowe miejsca pracy, informuje "dziennik.pl”.
Największa umowa w historii radomskiej fabryki to dobre wiadomości dla polskiej armii. Prawie 88 tys. karabinków GROT produkowanych w Fabryce Broni Łucznik trafi do naszych żołnierzy. Kontrakt jest wart miliardy złotych.
Kościół wybuduje nowoczesny hotel. Arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński powiedział PAP, że inwestycja jest konieczna. W tej sprawie nie brakuje kontrowersji.
Kolej+, poziom bezpieczeństwa, przywracanie linii kolejowych zamkniętych przed laty czy rozwój konkurencji w przewozach pasażerskich - takie perspektywy roztaczane są na 2023 rok. Jednak nie do wszystkiego należy podchodzić z nadmiernym optymizmem.W 2023 roku podpisaniem umów na zaprojektowanie linii ma rozpocząć się program Kolej+. Według deklaracji narodowego zarządcy infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych, będzie to krok umożliwiający do realizacji przedsięwzięć zgłoszonych do programu.Jak mówi BiznesInfo Bartosz Jakubowski, autor podcastu “Węzeł przesiadkowy” oraz książki “Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami”, do rozpoczęcia samych prac droga jest jeszcze długa. - Jest to perspektywa co najmniej półtora roku w przypadku robót modernizacyjnych i minimum trzech lat jeżeli mowa jest o nowych liniach kolejowych - powiedział.
Toyota ogłosiła rozpoczęcie produkcji aut hybrydowych nowej generacji. W Polsce, w zakładzie Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) mają powstawać układy napędowe dla tych samochodów.
Sklepy budowlane odnotowały znaczny spadek liczby klientów. Wysokie ceny materiałów budowlanych wpływają na decyzje klientów indywidualnych, którzy najczęściej odwiedzają markety budowlane.
GAZ-SYSTEM ostrzega przed fałszywymi publikacjami. Oświadcza, że Gaz-System nie prowadzi działań nakłaniających do inwestowania w projekty spółki.
Dziś otwarto nowy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Tak zwany przekop mierzei łączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność, podkreśla rząd. Uroczystości miały się rozpocząć o godz.11, jednak ze względów organizacyjnych zaczęły się dopiero o 13. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważna jest obecna inwestycja. Przypomniał, że dotychczas wpłynięcie na Zalew Wiślany nie było możliwe bez zgody Rosji. “Polska zwycięża dziś, tutaj, na Mierzei Wiślanej” podkreślił. Data otwarcia nie została wybrana przypadkowo. 17 września 1939 roku wojska ZSRR zaatakowały Polaków, którzy od 1 września toczyli już wojnę z Trzecią Rzeszą. “Nie chodzi o to, żeby tędy przepływały największe statki. Od tego mamy inne porty” powiedział prezydent. Otwarcie kanału jest symbolicznym akcentowaniem polskiej suwerenności.
Polacy kupują coraz więcej nieruchomości w Hiszpanii. Z danych wynika, że w połowie 2022 roku kupili więcej mieszkań niż w całym roku 2021.
W niektórych miastach pojawiły się ławki z konturem Polski. Okazuje się, że pomysłodawcą instalacji jest Kancelaria Premiera. Każdy, kto chce na usiąść na ławeczce, musi się zapoznać z regulaminem zawierającym 15 punktów.
Portal Interia poinformował o zaskakującym wydatku władz krakowskich. 11 ławek kosztowało miasto 1,2 mln złotych.
Polska Grupa Energetyczna poinformowała o rozpoczęciu nowej inwestycji. Zbuduje największy magazyn energii w Europie.
W Cielczy koło Jarocina powstaje nowoczesna instalacja do odzysku fosforu z wód ściekowych. Gmina Jarocin zamierza go wykorzystać do nawożenia terenów zielonych. To pierwsza tego typu instalacja we wschodniej Europie. W grudniu 2022 roku nastąpi rozruch technologiczny instalacji.
Japońska firma Daikin zajmująca się produkcją klimatyzatorów i urządzeń grzewczych zapowiedziała chęć otwarcia fabryki pomp ciepła w Ksawerowie pod Łodzią. Japończycy planują ekspansję na rynek europejski, a ich wybór padł właśnie na Polskę. Przedstawiciel Daikin na Europę Masatsugu Minaka powiedział, że w Europie widać olbrzymi popyt na pompy ciepła, co jest spowodowane unijną polityką klimatyczną. Firma zamierza więc przeprowadzić większą ekspansję na europejski rynek, gdzie odbiorcy są coraz bardziej świadomi w zakresie ochrony środowiska.
Historycznie wysoka inflacja zmusza nas do przemyśleń ulokowania wolnej gotówki. “20 proc. Polaków już inwestuje a zainteresowanych inwestowaniem w przyszłości jest ponad połowa Polaków” tak wynika z badań przeprowadzonych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.Często by nie stracić, trzeba ponieść ryzyko. Trzymanie pieniędzy w skarpecie przy rosnącej inflacji przynosi tylko straty. Dlatego analizujemy najpopularniejsze alternatywy ulokowania wolnej gotówki.
Niemcy mogą "pochwalić się" coraz mniejszą liczbą zagranicznych projektów inwestycyjnych w swoim kraju. Według raportu EY (dawniej Ernst & Young) Niemcy spadły na 3 miejsce w rankingu zagranicznych inwestycji na terenie swojego kraju - w ubiegłym roku mieli o 13% mniej zagranicznych inwestycji na terenie swojego kraju, tylko 973 projektów. Niemcy zostali przegonieni przez stale rozwijająca się Francję. Czy to już znak, że źle się dzieje za naszą zachodnią granicą?