BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku.

Arkadiusz Ziolek / EAST NEWS

Pałac Saski do odbudowy? Prawie co drugi za odbudową zniszczonego zabytku

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Sondaż jednoznacznie wskazuje, że prawie co drugi badany jest za odbudową Pałacu Saskiego w stolicy. Co ciekawe, odsetek osób niezdecydowanych jest większy niż tych przeciwnych pomysłowi.

Pracownia Social Changes podała wyniki najnowszego sondażu w sprawie głośnej inwestycji w Warszawie, która choć nawet nie ruszyły nad nią prace, już budzi ogromne emocje. Mowa bowiem o odbudowie Pałacu Saskiego, zniszczyły wojska III Rzeszy w 1944 roku po upadku powstania.

Zgodnie z przedstawionymi przez ośrodek wynikami aż 49 proc. badanych Polaków wskazało, że popiera budowę Pałacu Saskiego. To oznacza, że statystycznie niemal co druga zapytana w sprawie osoba wypowie się pozytywnie o odbudowie Pałacu Saskiego.

Przeciwników pomysłu należy szukać wśród 24 proc. badanych. Co może zaskakiwać, aż 27 proc. respondentów wskazało, że nie ma zdania w sprawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sondaż: Wśród popierających więcej umiarkowanych, wśród przeciwników zaś zadeklarowanych

Spośród pozytywnie nastawionych 16 proc. to zdecydowani zwolennicy budowy Pałacu Saskiego. Kolejne 33 proc. osób wyraziło poparcie dla przedsięwzięcia.

Wśród przeciwników odbudowy zdecydowanie przeciwnych jest 13 proc. badanych, a 11 proc. potwierdziło swój sprzeciw wobec pomysłu. Badanie zrealizowano w dniach 9 -12 lipca na próbie 1062 osób metodą CAWI.

Sprawa odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie budzi kontrowersje z dwóch powodów - kosztów, jakie mają zostać poniesione w związku z pracami, a także znacznego zaangażowania rządu w sprawę. 2 mld zł, które ma kosztować kieszeń Polaków odbudowa pałacu w stolicy zawiera w sobie także odbudowa pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej.

Władze Warszawy nie dołożą do odbudowy Pałacu Saskiego ani złotówki, co miało już zostać zakomunikowane władzom rządowym. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną jeden z ważnych urzędników z ratusza przyznał wprost, że miasta nie stać na takie inwestycje. Po stronie rządowej ma to być jednak jasne, a brak zaangażowanie magistratu miał być żadnym zaskoczeniem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >