BiznesINFO.pl

pixabay

Historycznie wysoka inflacja. Sposoby na zainwestowanie wolnej gotówki

9 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Historycznie wysoka inflacja zmusza nas do przemyśleń ulokowania wolnej gotówki. “20 proc. Polaków już inwestuje a zainteresowanych inwestowaniem w przyszłości jest ponad połowa Polaków” tak wynika z badań przeprowadzonych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Często by nie stracić, trzeba ponieść ryzyko. Trzymanie pieniędzy w skarpecie przy rosnącej inflacji przynosi tylko straty. Dlatego analizujemy najpopularniejsze alternatywy ulokowania wolnej gotówki.

Złoto na przestrzeni lat

Chociaż nie generuje odsetek, dywidend ani nie każe płacić czynszu to jednak sztabce złota należy przyjrzeć się bliżej. 

Obecnie na świecie wydobywanych jest 3000 ton złota rocznie. Całe wydobyte złoto w historii waży ok. 193 400 ton. Złoto można kupić w postaci biżuterii, sztabek złota, monet bulionowych. Nie ulega ono korozji, a całe wydobyte złoto jest nadal dostępne. 

Sprzyjające dla złota są okresy wysokiej inflacji, zawirowań i strachu na rynkach finansowych oraz okresy niepokojów społecznych. Z kolei nie sprzyja wartości złota spadająca inflacja, umacnianie się dolara amerykańskiego czy okresy wysokich stóp procentowych.

Gdy porównamy bowiem złoto z papierową walutą na przestrzeni lat, dostrzeżemy że narodziny każdej waluty zapowiadają jej śmierć. Na przestrzeni lat pieniądz papierowy traci swą całą wartość.

Mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na wynajem jest coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Aby dobrze zainwestować najważniejsze są trzy słowa: “lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja”.

Miejscowości biznesowo-akademickie, z wieloma organizowanymi wydarzeniami przez cały rok, jak również trendy demograficzne przechylają szalę o Twoim biznesowym zwycięstwie lub porażce. Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Wrocław to hotmiasta, gdzie wynajem mieszkania jest pewny. Nic obecnie nie zapowiada wyludniania się miast, w których wartość nieruchomości znacząco by zmalała..

W małych miejscowościach ani rentowność najmu ani wzrost cen nieruchomości za Twojego życia mogą nie być dla Twojego portfela aż tak korzystne, jak w porównaniu z większymi miastami.

Jak zarabiać na wynajmie nieruchomości?

Na wynajmie można zarabiać na dwa popularne sposoby: wynajem krótko i długoterminowy. 

Długoterminowy to mniejszy zysk a krótkoterminowy to większy zysk i więcej zaangażowania. Przy jednej i drugiej formie wynajmu warto mieszkać blisko inwestycji. Wymiana najemców, reagowanie na pojawiające się problemy mogą okazać się uciążliwa dla kogoś kto mieszka 200 km od inwestycji. 

Przed wyborem nieruchomości, oprócz wspomnianej wcześniej lokalizacji powinno się również zdefiniować typ najemców jakim będziemy chcieli wynajmować nieruchomość. A w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt należy skalkulować ile wyniesie ostateczna cena mieszkania i stopa zwrotu z inwestycji.  

Surowce

Ceny surowców można porównać do kupionego kiedyś drogiego płaszcza, który dzisiaj zajmuje miejsce w szafie i jest niemodne. Rozróżniamy pięć kategorii aktywów, które mają wspólny mianownik:

  • surowce energetyczne: benzyna, gaz, ropa

  • surowce przemysłowe: miedź, cynk, aluminium

  • produktu rolne: pszenica, kukurydza, cukier, bawełna, kawa

  • żywy inwentarz: trzoda, bydło

Ceny surowców zależą od popytu i podaży, od wzrostu populacji, wzrostu standardu życia, rozwoju infrastruktury jak i zmian sposobu żywienia. Nowe technologie, regulacje środowiskowe, podatki jak i wyczerpywanie się złóż surowców ma istotne znaczenie na długo i krótkoterminowe poziomy cen. Surowce takie mogą przynieść w krótkoterminowym okresie duże zyski, ale i straty.

Tagi:

inwestycjejak pomnożyć pieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Joanna Buczyńska

Redaktor prowadząca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]