BiznesINFO.pl
Pieniądze

pixabay

Historycznie wysoka inflacja. Sposoby na zainwestowanie wolnej gotówki

9 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Udostępnij:

Historycznie wysoka inflacja zmusza nas do przemyśleń ulokowania wolnej gotówki. “20 proc. Polaków już inwestuje a zainteresowanych inwestowaniem w przyszłości jest ponad połowa Polaków” tak wynika z badań przeprowadzonych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Często by nie stracić, trzeba ponieść ryzyko. Trzymanie pieniędzy w skarpecie przy rosnącej inflacji przynosi tylko straty. Dlatego analizujemy najpopularniejsze alternatywy ulokowania wolnej gotówki.

Złoto na przestrzeni lat

Chociaż nie generuje odsetek, dywidend ani nie każe płacić czynszu to jednak sztabce złota należy przyjrzeć się bliżej. 

Obecnie na świecie wydobywanych jest 3000 ton złota rocznie. Całe wydobyte złoto w historii waży ok. 193 400 ton. Złoto można kupić w postaci biżuterii, sztabek złota, monet bulionowych. Nie ulega ono korozji, a całe wydobyte złoto jest nadal dostępne. 

Sprzyjające dla złota są okresy wysokiej inflacji, zawirowań i strachu na rynkach finansowych oraz okresy niepokojów społecznych. Z kolei nie sprzyja wartości złota spadająca inflacja, umacnianie się dolara amerykańskiego czy okresy wysokich stóp procentowych.

Gdy porównamy bowiem złoto z papierową walutą na przestrzeni lat, dostrzeżemy że narodziny każdej waluty zapowiadają jej śmierć. Na przestrzeni lat pieniądz papierowy traci swą całą wartość.

Mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na wynajem jest coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Aby dobrze zainwestować najważniejsze są trzy słowa: “lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja”.

Miejscowości biznesowo-akademickie, z wieloma organizowanymi wydarzeniami przez cały rok, jak również trendy demograficzne przechylają szalę o Twoim biznesowym zwycięstwie lub porażce. Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Wrocław to hotmiasta, gdzie wynajem mieszkania jest pewny. Nic obecnie nie zapowiada wyludniania się miast, w których wartość nieruchomości znacząco by zmalała..

W małych miejscowościach ani rentowność najmu ani wzrost cen nieruchomości za Twojego życia mogą nie być dla Twojego portfela aż tak korzystne, jak w porównaniu z większymi miastami.

Jak zarabiać na wynajmie nieruchomości?

Na wynajmie można zarabiać na dwa popularne sposoby: wynajem krótko i długoterminowy. 

Długoterminowy to mniejszy zysk a krótkoterminowy to większy zysk i więcej zaangażowania. Przy jednej i drugiej formie wynajmu warto mieszkać blisko inwestycji. Wymiana najemców, reagowanie na pojawiające się problemy mogą okazać się uciążliwa dla kogoś kto mieszka 200 km od inwestycji. 

Przed wyborem nieruchomości, oprócz wspomnianej wcześniej lokalizacji powinno się również zdefiniować typ najemców jakim będziemy chcieli wynajmować nieruchomość. A w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt należy skalkulować ile wyniesie ostateczna cena mieszkania i stopa zwrotu z inwestycji.  

Surowce

Ceny surowców można porównać do kupionego kiedyś drogiego płaszcza, który dzisiaj zajmuje miejsce w szafie i jest niemodne. Rozróżniamy pięć kategorii aktywów, które mają wspólny mianownik:

  • surowce energetyczne: benzyna, gaz, ropa

  • surowce przemysłowe: miedź, cynk, aluminium

  • produktu rolne: pszenica, kukurydza, cukier, bawełna, kawa

  • żywy inwentarz: trzoda, bydło

Ceny surowców zależą od popytu i podaży, od wzrostu populacji, wzrostu standardu życia, rozwoju infrastruktury jak i zmian sposobu żywienia. Nowe technologie, regulacje środowiskowe, podatki jak i wyczerpywanie się złóż surowców ma istotne znaczenie na długo i krótkoterminowe poziomy cen. Surowce takie mogą przynieść w krótkoterminowym okresie duże zyski, ale i straty.

Waluty obce: dolar, euro czy funt

W długim terminie trzymanie gotówki w postaci lokat, kont oszczędnościowych nieuchronnie prowadzi do spadków. Nasza narodowa waluta jest walutą używaną tylko w Polsce i pieczę nad jej wartością sprawuje Rada Polityki Pieniężnej. Natomiast nad wartością Euro czy Dolara czuwa wiele krajów. 

Oczywiście przewidywanie kursów walutowych w dłuższej perspektywie jest niemożliwe. Niemniej może to być dobra alternatywa inwestycyjna.

Przedmioty kolekcjonerskie

Im większy jest Twój majątek tym więcej możesz otrzymać propozycji od doradców, byś ulokował swoje oszczędności na przykład w obrazy, antyki, drogie trunki czy stare samochody.  

Do wyboru będą jeszcze znaczki pocztowe, kości dinozaurów, posągi, karty a nawet autografy wybitnych osób. Do czasu gdy moralność tych ostatnich nie stanie pod znakiem zapytania. Na każdej rzeczy można zarobić, a dobrzy sprzedawcy potrafią sprzedać lodówkę Eskimosom. 

Akcje i obligacje

Akcje - kupujesz kawałek czyjegoś dobrze prosperującego biznesu. Akcje są papierami wartościowymi, z którymi wiąże się prawo do zysku wypracowanego przez firmę. Stajesz się współwłaścicielem spółki akcyjnej. Analizujesz jej perspektywy, możliwości wzrostu i podejmowane decyzje, które rzutują na rachunek zysków i strat. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu akcje nie cieszyły się takim zainteresowaniem. Dziś spółki z łatwością wchodzą na GPW. 

Obligacje - działasz jak bank. Wystawca papieru wartościowego ma wobec Ciebie dług. Po pewnym czasie emitent powinien odzyskać swoje pieniądze wraz z należnymi odsetkami. Odda Ci pieniądze jedynie wtedy gdy będzie je miał. W czasach rosnącej inflacji dobrą inwestycją związaną z obligacjami mogą być obligacje indeksowane inflacją.

Posiadając spory zapas gotówki warto mieć zdywersyfikowany portfel inwestycji. Zabezpiecza to możliwość poniesienia ewentualnych strat na mniej rentownych inwestycjach.

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >
dotacja

Finanse

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

Czytaj więcej >