BiznesINFO.pl
Pixabay/_Alicja_

Pixabay/_Alicja_

Dotacja nawet na 280 tys. zł czeka. Już wiemy, kto może się ubiegać

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dotacja do projektu czeka na polskie firmy. W kwietniu rozpoczął się nabór wniosków w ramach konkursu „Granty na Eurogranty”. Do wzięcia jest zawrotna suma pieniędzy - aż 280 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy można składać wnioski

  • Na co przyznawana jest dotacja

  • Kto może się o nią ubiegać

Dotacja dla przedsiębiorców, ale nie wszystkich

Dotacja z funduszy unijnych może zdecydowanie usprawnić realizację ambitnych celów przedsiębiorców. 1 kwietnia rozpoczął się nabór wniosków w ramach konkursu „Granty na Eurogranty”. Czas na aplikowanie mija 31 maja 2021 r. Program składa się w sumie z pięciu tur, a budżet całego przedsięwzięcia opiewa na 5 mln zł.

Infor podaje, że o dofinansowanie mogą starać się małe i średnie przedsiębiorstwa, których siedziba lub oddział mieści się na terenie Polski. Drugim warunkiem udziału w programie jest chęć ubiegania się o dopłaty w konkursach organizowanych w ramach Programów UE. Dotacja może zasilić konto zarówno projektodawców, koordynatorów, partnerów projektów, jak i członków konsorcjum, którzy ubiegają się o wspólne dofinansowanie.

Dotacja ma na celu pokrycie kosztów przygotowania projektu, który ma zostać zrealizowany w ramach jednego z programów unijnych. Zatem każdy, kto jest zainteresowany takimi przedsięwzięciami jak: Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa czy LIFE może wnioskować o pieniądze.

Na co można wykorzystać dotację?

Zasady konkursu wskazują kilka obszarów, na które można wykorzystać pozyskane pieniądze. Dotacja może posłużyć jako metoda finansowania kosztów usługi doradczej, dzięki której zostanie przygotowany projekt Eurograntu, a także kosztów opracowania studium wykonalności.

Dodatkowo pieniądze mogą pokryć organizację spotkań i wyjazdów służbowych. Koszty tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu również wpisują się ten katalog.

Poza tym dotacja może zostać wykorzystana na samo przygotowanie wniosku o Eurogrant. W tym przypadku pieniądze mogą finansować np. koszty wynagrodzeń pracowników, którzy pracują nad przygotowaniem aplikacji oraz koszty związane z prezentacją wniosku przed komisją oceny projektów.

Maksymalna dotacja, którą mogą otrzymać wnioskodawcy, to 280 060 zł. Osoby, które zmieszczą się w tym progu nie muszą wnosić żadnego wkładu własnego, ponieważ dofinansowanie ma pokrywać 100 proc. kosztów. Decyzja w sprawie przyznania pieniędzy zapadnie najpóźniej na początku września 2021 r.

Dotacja, która podbiła serca polskich przedsiębiorców

Poprzednia edycja konkursu „Granty na Eurogranty” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Łącznie przedłożyli 210 aplikacji na kwotę prawie 39 mln zł. Tymczasem pula środków opiewała na 9 mln zł. Oznacza to, że zainteresowanie było ponad cztery razy większe niż budżet.

Portal mambiznes.pl podaje, że po pieniądze zgłosiło się najwięcej przedsiębiorców z Mazowsza - przedłożyli aż 77 wniosków. Pozostałe 133 aplikacje pochodziły z pozostałych województw. Dotacja trafiła do 55 wybrańców - 18 z woj. mazowieckiego i 37 z innych regionów Polski.

Najwięcej wniosków o dotację dotyczyło programu Horyzont - aż 159. Dużo mniejszą popularnością cieszyły się projekty LIFE (9), COSME (7) i Kreatywna Europa (7).

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Ubezpieczenie także dla bezrobotnych i bez emerytury

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich Polaków. Niezależnie od posiadania pracy czy emerytury

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

dofinansowanieUnia Europejskainwestycje

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >