BiznesINFO.pl > Twój portfel > CSIRT KNF ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod PKN Orlen
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:24

CSIRT KNF ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod PKN Orlen

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczy oszustwo na inwestycje w PKN Orlen

  • Co próbują wyłudzić oszuści

  • Jak uchronić się przed oszustwem

Oszustwo na inwestycje w PKN Orlen

O oszustach podających się za PKN Orlen i zachęcających Polaków do “bezpiecznych” inwestycji poinformowało CSIRT KNFw komunikacie na twiterze.

Ostrzeżenie dotyczy fałszywych inwestycji, które rzekomo mają należeć do PKN Orlen.  Paweł Piekutowski z CSIRT KNF tłumaczył, że oszuści dzwonią do swoich ofiar, nakłaniając ich do inwestycji w handlu gazem i ropą.

Ponadto, by uwiarygodnić swoje działania, cyberprzestępcy stworzyli fanpage, który do złudzenia przypomina strony PKN Orlen.

Fałszywe inwestycje

Polacy powinni mieć się szczególnie na baczności i zachować ostrożność, jeśli ktoś zachęca ich do inwestycji, co w tej chwili jest często metodą, ponieważ nie bardzo jest w tej chwili co robić z pieniędzmi - najbezpieczniejsze sposoby na oszczędzanie, jak np. lokaty, są już nieaktualne. To dlatego tak wielu oszustów próbuje naciągnąć swoje ofiary właśnie proponując nowy sposób inwestowania pienięzy w “bezpieczny sposób”.

Podobna historia wydarzyła się ostatnio w Wielkopolsce, gdzie zachęcony do inwestowania w kryptowaluty mężczyzna stracił 82 tys. zł. Komisja Nadzoru Finansowego wydała nawet specjalny komunikat, w którym ostrzegała przed tego typu oszustwami, którzy obiecują szybki zysk.

Jak zwykle przypominamy, by pod żadnym pozorem nie podawać obcym swoich danych osobowych, ani nie instalować na swoich urządzeniach oprogramowania, które pochodzi z niesprawdzonego źródła.

Polecane