Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nieruchomości wakacyjne poszukiwane przez Polaków. Ceny rosną jak na drożdżach
Maria Glinka
Maria Glinka 04.06.2021 02:00

Nieruchomości wakacyjne poszukiwane przez Polaków. Ceny rosną jak na drożdżach

Marek Bazak/EAST NEWS
Marek Bazak/EAST NEWS

Nieruchomości weekendowe i wakacyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Do inwestowania we własny kawałek ziemi zdecydowanie zachęcają niezbyt korzystne warunki trzymania gotówki w bankach. Jednak każdy, kto poszukuje swojego miejsca musi przygotować się na spory wydatek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które nieruchomości są najbardziej popularne

  • Z czego wynika to wzmożone zainteresowanie

  • Czy ta inwestycja jest ryzykowna

Nieruchomości lepszym miejscem lokowania kapitału

Boom na nieruchomości trwa od początku pandemii, choć przez rok zmienił się jego charakter. Na początku mnóstwo osób poszukiwało małych działek, w których można zaszyć się w trakcie lockdownu. Rok po nadejściu koronawirusa inwestowanie w nieruchomości ma wymiar bardziej finansowy.

Powód? Inflacja i podtrzymanie niskich stóp procentowych. Coraz więcej osób zdaje się sobie sprawę, że pieniądze, które leżą na rachunku bankowym, każdego dnia tracą swoją wartość. Na razie dopłacamy do nich w postaci inflacji, która bije kolejne rekordy.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że wzrost cen w maju 2021 r. wynosił 4,8 proc. To najwyższy poziom od dekady, kiedy zanotowano inflację w wysokości 5 proc.

Do inwestowania w nieruchomości zachęca także widmo wprowadzenia ujemnego oprocentowania na lokatach czy ściąganie opłat od środków zgromadzonych np. na rachunku oszczędnościowym. Jeśli ten czarny scenariusz się spełni to osoby, które trzymają pieniądze w bankach zyskają kolejny powód, aby poszukiwać nowego miejsca kapitału.

Domek z ogródkiem czy działka? Ogromne zainteresowanie wpływa na ceny

Dobrym wyborem mogą okazać się właśnie nieruchomości, choć popyt jest ogromny. Jakub Karliński, założyciel spółki inwestycyjno-deweloperskiej Magmillon, przyznał w rozmowie z infor.pl, że telefony się dosłownie „urywają”.

Które nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem? Polacy poszukują przede wszystkim nieruchomości wakacyjnych i weekendowych w miejscowościach turystycznych i poza większymi miastami.

Wśród najczęściej poszukiwanych nieruchomości znajdują się przede wszystkim domy z ogródkami. Niektórzy decydują się także działki, aby móc postawić swoją wymarzoną posiadłość. - Chcą mieć swoje miejsce, aby móc odpocząć nie niepokojeni przez nikogo, ani żadne wprowadzane ograniczenia jak np. lockdowny - tłumaczył ekspert.

Nieruchomości to bezpieczna inwestycja

Część osób obawia się, że nieruchomości to mogą okazać się zbyt ryzykowne. Nic bardziej mylnego. Karliński przekonuje, że są to jedne z najbezpieczniejszych aktywów. Widać to w zachowaniach obywateli, którzy do zakupu nieruchomości podchodzą racjonalnie.

Jednak duży popyt przekłada się na wysokie ceny, co rodzi wątpliwość, czy w ogóle opłaca się w takie miejsce inwestować. Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto rozważa zakup własnej nieruchomości.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]