BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Najlepszy kandydat na prezydenta opozycji. Duda miałby nie lada problem

17 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda na razie nie ma konkurenta - nie wiadomo z kim w szranki miałby stanąć w wyborach prezydenckich. Sondaż jednak nie pozostawia złudzeń, jakiego kandydata powinna wystawić opozycja.

Prezydent Tusk? Tego chce opozycja

Prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie będzie powtórnie startować w wyścigu o ten urząd. Jednak wciąż niewiadomo z kim miałby konkurować - opozycja nie może dojść do porozumienia, który z  polityków byłby najlepszych przeciwnikiem dla Dudy. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM nie pozostawia złudzeń. Wynika z niego, że to Donald Tusk jest potencjalnie najlepszym rywalem dla ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy. 

– Wybory prezydenckie są strategiczne, najważniejsze jest wybranie przez opozycję kandydata, który będzie miał największe szanse przekonać tych, którzy dziś głosują na PiS, oraz wahających się, i wygrać – mówił wczoraj sam Tusk.

27,1 proc. zwolenników opozycją właśnie niego wskazało jako najlepszego kontrkandydata Dudy, Co więcej, wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej aż 50 proc. wybrało Donalda Tuska. 

Na drugim miejscu do roli kandydata opozycji, który mógłby startować w wyborach prezydenckich respondenci wskazują Małgorzatę Kidawę-Błońską. Opowiada się za nią 12,9 proc. wyborców opozycji i 17 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

– Ma wewnętrzną uczciwość, przyzwoitość i charyzmę. Pełniła wiele funkcji w rządzie i w Sejmie, jest świetnie przygotowana. Skupia w sobie to wszystko, co Polacy kochają – jest zwyczajną kobietą, która robi zakupy i gotuje obiad. Poza tym ma za sobą historię – pradziadka, który wymyślił złotego polskiego. Myślę, że bylibyśmy dumni z takiej pani prezydent – uzasadnia posłanka PO Izabela Leszczyna.

Badani wybierali też kolejno: Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Rafała Trzaskowskiego i Aleksandrę Dulkiewicz. 

Sondaż został przeprowadzony 12 października 2019 r. na próbie 1100 osób metodą CATI.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >