Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Najlepszy kandydat na prezydenta opozycji. Duda miałby nie lada problem
Paulina Musianek
Paulina Musianek 17.10.2019 02:00

Najlepszy kandydat na prezydenta opozycji. Duda miałby nie lada problem

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Prezydent Tusk? Tego chce opozycja

Prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie będzie powtórnie startować w wyścigu o ten urząd. Jednak wciąż niewiadomo z kim miałby konkurować - opozycja nie może dojść do porozumienia, który z  polityków byłby najlepszych przeciwnikiem dla Dudy. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM nie pozostawia złudzeń. Wynika z niego, że to Donald Tusk jest potencjalnie najlepszym rywalem dla ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy. 

– Wybory prezydenckie są strategiczne, najważniejsze jest wybranie przez opozycję kandydata, który będzie miał największe szanse przekonać tych, którzy dziś głosują na PiS, oraz wahających się, i wygrać – mówił wczoraj sam Tusk.

27,1 proc. zwolenników opozycją właśnie niego wskazało jako najlepszego kontrkandydata Dudy, Co więcej, wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej aż 50 proc. wybrało Donalda Tuska. 

Na drugim miejscu do roli kandydata opozycji, który mógłby startować w wyborach prezydenckich respondenci wskazują Małgorzatę Kidawę-Błońską. Opowiada się za nią 12,9 proc. wyborców opozycji i 17 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

– Ma wewnętrzną uczciwość, przyzwoitość i charyzmę. Pełniła wiele funkcji w rządzie i w Sejmie, jest świetnie przygotowana. Skupia w sobie to wszystko, co Polacy kochają – jest zwyczajną kobietą, która robi zakupy i gotuje obiad. Poza tym ma za sobą historię – pradziadka, który wymyślił złotego polskiego. Myślę, że bylibyśmy dumni z takiej pani prezydent – uzasadnia posłanka PO Izabela Leszczyna.

Badani wybierali też kolejno: Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Rafała Trzaskowskiego i Aleksandrę Dulkiewicz. 

Sondaż został przeprowadzony 12 października 2019 r. na próbie 1100 osób metodą CATI.