Emerytura niska? Renta rodzinna przysługuje wdowom lub wdowcom
pexels.com
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Października 2019

Niższa emerytura to prawo do renty. Wielu nie ma o tym pojęcia

Emerytura niższa od małżonka? Wdowom, ale wdowcom również, przysługuje prawo do renty po śmierci współmałżonka, w wypadku gdy otrzymywał on wyższą emeryturę. By otrzymać taki dodatek, trzeba spełnić konkretne warunki. Jak uzyskać rentę po mężu i komu przysługuje?

Emerytura męża da prawo do renty

Renta po mężu to element renty rodzinnej, która przysługuje tylko wdowie lub wdowcowi - przepisy te obowiązują niezależnie od płci. Podstawowym kryterium ubiegania się o rentę po współmałżonku jest fakt, czy w momencie śmierci przysługiwało mu prawo świadczeń emerytalnego lub renty w związku z niezdolnością do pracy albo czy spełniał warunki pozwalające na uzyskanie świadczenia. O rentę po zmarłym współmałżonku można ubiegać się też wtedy, kiedy w chwili śmierci współmałżonek pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne bądź nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Firma Wilke wycofuje skażone wędliny. Zabiły już dwie osobyFirma Wilke wycofuje skażone wędliny. Zabiły już dwie osobyCzytaj dalej

Zgodnie z przepisami prawo do “wdowiej” renty przysługuje współmałżonkowi (wdowie lub wdowcowi), pozostającemu w związku małżeńskim aż do śmierci partnera w wypadku gdy miał skończone 50 lat, bądź był niezdolny do pracy albo zajmuje się wychowywaniem dziecka, wnuków lub rodzeństwa z prawem do renty rodzinnej. W takiej sytuacji osoba nie musi spełniać kryteriów dot. wieku bądź niezdolności do pracy. Renta przysługuje też współmałżonkowi, który opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym, a także gdy współmałżonek sam stał się niezdolny do pracy, ale nie później niż 5 lat po śmierci męża lub od zakończenia opieki nad dziećmi.

O rentę mogą ubiegać się też byli współmałżonkowie, którzy spełniają wyżej wymienione kryteria, a w chwili śmierci mieli orzeczone przez sąd prawo do alimentów. Świadczenie przysługuje też małżonkowi pozostającemu w separacji bądź rozwiedzionemu ze zmarłą osobą, pod warunkiem udowodnienia, że dostawała od współmałżonka alimenty na podstawie umowy. Ten zapis obowiązuje tylko kobiety.

Współmałżonkowie osób zmarłych, które nie mają innych źródeł utrzymania, mogą otrzymywać rentę rodzinną przez rok od śmierci lub podczas okresu szkolenia przed podjęciem pracy, ale w terminie nie dłuższym niż 2 lata.

Możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówMożesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówCzytaj dalej

Emerytura i renta mogą się wykluczać

Wniosek o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku można złożyć osobiście w wybranej lokalizacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub przesłać go elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (trzeba mieć jedynie e-podpis lub profil zaufany ePUAP).

Warto wiedzieć, że emerytura i renta rodzinna mogą się wykluczać. Współmałżonek osoby zmarłej, który ma własną emeryturę, nie może pobierać obydwu świadczeń - musi zdecydować, które będzie pobierać. W sytuacji, w której nie podejmie decyzji w wyznaczonym terminie, zdecyduje za niego Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami pierwszeństwo będzie miało to świadczenie, które jest wyższe.

Wysokość renty rodzinnej po mężu jest uzalezniona od tego, na jakim poziomie było świadczenie i czy jest pobierane tylko i wyłącznie przez wdowę lub wdowca, czy prawo do niej przysługuje też innym osobom.

Według przepisów jeżeli rentę pobiera tylko współmałżonek, to wynosi ona 85 proc. świadczenia, jakie otrzymywał zmarły. W sytuacji, gdy rentę pobierają dwie osoby, ZUS przyznaje im po równo 90 proc. świadczenia, a kiedy trzy - 95 proc., które jest dzielone po równo między wszystkie osoby.

Takie świadczenie może być wypłacane przez pocztę, w formie przekazu gotówkowego wysyłanego na adres zamieszkania lub w formie przelewu bankowego.

Kaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieKaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Nowe doniesienia w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia szczegóły przesłuchania
  5. Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News