wypłata
Unsplash/Alex Radelich
Autor Paulina Musianek - 9 Października 2019

Wyzyskują Polaków na potęgę. Zarabiają więcej od gigantów, a płacą ochłapy

Wypłata wypłacie nierówna. Między zarobkami w mikrofirmie a w dużym przedsiębiorstwie jest przepaść. Jednak dane nie kłamią - mikroprzedsiębiorców stać na to, aby podwyższyć pracownikom pensje, ale tego nie robią.

Mikro wypłata w mikrofirmach

Wypłata w mikrofirmach, czyli tych, które zatrudniają do 9 osób, jest o wiele niższa niż w firmach większych, jak wynika z raportu GUS

“Liczba mikroprzedsiębiorstw stale rośnie — w 2018 r. było ich 2,146 mln, a więc o 3,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracuje w nich 4,173 mln Polaków, co oznacza wzrost o 2 proc. wobec zeszłego roku. 22 proc. działa w branży handlowej i naprawy pojazdów samochodowych. Na drugim miejscu są firmy budowlane (13,8 proc.), a na trzecim — działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (13,6 proc.). Pod tą kategorią kryją się głównie wykonawcy wolnych zawodów pracujący w formule B2B” - czytamy w Pulsie Biznesu.

Brutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaBrutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaCzytaj dalej

Średnia miesięczna pensja płacona w mikroprzedsiębiorstwach wynosi 3081 zł brutto (najwięcej w informatyce i komunikacji - 5285 zł, najmniej w leśnictwie i rybactwie — 2440 zł). Mimo tego, że powszechnie uważa się, że po prostu małe firmy zarabiają mało, przez co mniej mogą płacić pracownikom, money.pl udowadnia, że sytuacja może wygląda o wiele inaczej. Portal przytacza dane ZUS, według których zyski 2,15 mln mikrofirm wzrosły w ubiegłym roku o 23,1% do 174,5 mld zł przy przychodach o 18 proc. wyższych - 1 323 mld zł. Każde sto złotych przychodów daje najmniejszym firmom 13 zł 18 gr zysku, co jest sporą kwotą w porównaniu do dużych firm niefinansowych, która osiąga wynik 3 zł 89 gr.,jak czytamy na Money.pl.

Przeciętny pracownik zarabia dla swojego mikropracodawcy rocznie 41,8 tys. zł, tj. już po odliczeniu kosztu swojej pracy, zaś dla dużej firmy - 22,3 tys. zł zysku netto rocznie.

Liczby mówią same za siebie. Pracodawcy prowadzący mikrofirmy wykorzystują niewiedzę pracowników, aby płacić im mniej niż dano by im w większej firmie. Dodatkowo często zatrudniają oni na stanowiska, gdzie nie potrzeba dużych kwalifikacji, więc po prostu nie boi się że straci pracownika - zawsze może znaleźć innego, który będzie u niego pracował pomimo bardzo niskiej stawki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News