Niemcy Polska
Pexels/Pixabay
Autor Paulina Musianek - 2 Października 2019

Przełomowy raport Instytutu Ekonomicznego. Polska wyprzedziła Wielką Brytanię

Niemcy coraz chętniej handlują z Polską. Nasz kraj stał się szóstym, pod względem wielkości, partnerem handlowym Niemiec, przez co wyprzedził Wielką Brytanię.

Niemcy są największym zagranicznym dostawcą półproduktów i usług dla polskiego eksportu. Według danych z najnowszego raportu PIE pt. "Nowe oblicze handlu Polski z Niemcami", popyt odbiorców końcowych w Niemczech kreował ok. 10% wartości dodanej wytworzonej w Polsce oraz ponad 9% zatrudnienia i 8% wynagrodzeń brutto. Zaś według danych GUS, które również zawarto w raporcie, eksport do Niemiec stanowił w 2018 r. 29,2% polskiego eksportu towarów, import - 22,4%. Nadwyżka w obrotach z Niemcami sięgnęła w 2018 r. 13,7 mld euro.

Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduNawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduCzytaj dalej

Niemcy chętniej handlują z Polakami

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w środę raporcie, w pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. Polska wyprzedziła Wielką Brytanię i stała się szóstym, pod względem wielkości, partnerem handlowym Niemiec. Podkreślono, że wśród krajów Unii Europejskiej w tym okresie tylko z Holandią, Francją i Włochami Niemcy miały większe obroty handlowe niż z naszym krajem. W 2018 r. Polska pod względem wielkości była ósmym - po Stanach Zjednoczonych, Francji, Chinach, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Austrii zagranicznym odbiorcom towarów z Niemiec.

Co więcej, w raporcie PIE czytamy również, że według stanu na 2014 r., popyt finalny w Niemczech generował 1 460 miejsc pracy w Polsce, zaś popyt na niemieckie towary i usługi w Polsce generował w Niemczech 501 tys. miejsc pracy. Według szacunków Instytutu, w 2017 r. liczba pracujących w naszym kraju dzięki wymianie handlowej z Niemcami po niewielkim spadku ponownie przekroczyła pułap 1,4 mln osób, z kolei w Niemczech zbliżyła się już do 600 tys.

Polski Instytut Ekonomiczny przypomina, że od początku lat 90. ubiegłego wieku największym partnerem handlowym Polski są właśnie Niemcy. Teraz to my stajemy się dla nich coraz istotniejsi pod względem wymiany handlowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Zdjęcie ślubne, które wprost uwielbiali. Po czasie zauważyli na nim jeden, paraliżujący ze strachu szczegół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News