BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wygrała z Korwin-Mikkem. Kim jest Iwona Śledzińska-Katarasińska, nowy marszałek senior?
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:09

Wygrała z Korwin-Mikkem. Kim jest Iwona Śledzińska-Katarasińska, nowy marszałek senior?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Marszałek senior prawdopodobnie już wybrany

Marszałkiem seniorem Sejmu zostać ma - pierwszy raz w historii - kobieta. Wszystko wskazuje na to, że stanowisko to obejmie Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Iwona Śledzińska-Katarasińska

Iwona Śledzińska-Katarasińska urodziła się 3 stycznia 1941 w Komornikach. Jest absolwentką Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Zasiadała w Sejmie wszystkich ośmiu kadencji. W wyniku wyborów parlamentarnych 2019 po raz kolejny otrzymała mandat poselski zdobywając 17 254 głosów. Wcześniej pracowała jako dziennikarka  w „Dzienniku Łódzkim” oraz „Głosie Robotniczym”. W stanie wojennym została na krótki czas internowana.

W 1989 jako pierwszy redaktor naczelny tworzyła łódzki dodatek „Gazety Wyborczej”, później została zastępcą redaktora naczelnego gazety. W 1990 wstąpiła do ROAD (Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna), następnie do Unii Demokratycznej i Unii Wolności, zaś od 2001 działa w Platformie Obywatelskiej. 

Marszałkiem seniorem Senatu również zostanie kobieta - Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej. Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się 12 listopada, jak przekazał rzecznik Andrzeja Dudy.

Tagi: Sejm
Polecane