BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zasiłek możesz otrzymać bez względu na dochody. Liczą się konkretne przypadki

26 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wydał wyrok, z którego wynika, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach zasiłek można otrzymać niezależnie od kryterium dochodowego - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Zasiłek jako forma rekompensaty

Pewien mężczyzna złożył wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie mu pomocy w formie specjalnego zasiłku celowego. Tłumaczył, że doznał urazu, przeznaczył dużo pieniędzy na leczenie i tyle samo będzie musiał wydać jeszcze w przyszłości. Ponadto musiał ponieść wydatki na paliwo w związku z przejazdami samochodem na konsultacyjne badania kontrolne. Z ostatniej wizyty wynikało, że leczenie będzie trwać jeszcze co najmniej parę miesięcy. Wnioskodawca dodał również, że z nieznanej mu przyczyny nie otrzymał za miesiące styczeń i marzec 2019 r. renty, co też znacznie wpłynęło negatywnie jego sytuację materialną - podaje “DGP”.

OPS odmówił zasiłku celowego

Ośrodek Pomocy Społecznej przeanalizował, jakie dochody ma mężczyzna i orzekł, że przekracza kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej, ustalone na kwotę 701 zł i dlatego nie może otrzymać pomocy w formie zasiłku celowego.

Jak podaje “DGP”, instytucja stwierdziła, że świadczenia z pomocy społecznej nie mogą mieć formy rekompensaty za poniesione koszty, co oznacza, że zasiłek celowy nie będzie przyznany jako zwrot z tytułu wcześniej poniesionych wydatków. Takie wsparcie nie może być też regularnym źródłem dochodu, tym bardziej, że mężczyzna dostaje stały dochód z tytułu renty z ZUS, poszerzony o dodatek pielęgnacyjny, a także w formie wynagrodzenia za sprawowanie opieki. 

Podobny stosunek do sprawy miało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które również stwierdziło, świadczenia z pomocy społecznej nie mogą mieć charakteru rekompensaty.

WSA uchyla obydwie decyzje

Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. 15 października tego roku WSA orzekł, że uchyla obie decyzje instytucji.

WSA stwierdził, że przyznanie zasiłku celowego opiera się na konstrukcji uznania administracyjnego. Ustawodawca stosował bowiem zwrot “może być przyznany”. Oznacza to, że samodzielność instytucji w wyborze potencjalnych skutków prawnych nie jest dowolna, lecz ogranicza ją ustawodawca. WSA tłumaczył, że obydwie instytucje zaniechały odpowiedniego rozeznania w sprawie i nie wyjaśniły wystarczająco sytuacji mężczyzny.

WSA zwrócił uwagę na fakt, że zarówno we wniosku o przyznaniu zasiłku jak i w odwołaniu wnioskodawca wskazywał na szczególną sytuację, którą był brak wypłaty renty, co było jego podstawowym źródłem dochodu. W tamtym czasi przeżył uraz, który spowodował dodatkowe koszty. W związku z tym sąd uchylił obie decyzje i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >