BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy odkryli potężne złoże gazu ziemnego i ropy naftowej. Trwa szacowanie potencjalnych zysków

25 Października 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Naukowcy i inżynierowie z PGNiG dokonali odkrycia dużych złóż surowców naturalnych na Morzu Norweskim. Na terenie, na którym grupa PGNiG pełni rolę operatora odkryto złoża zarówno gazu ziemnego jak i ropy naftowej. Złoże szybko zyskało bajkowy przydomek &

Koncesja PL838, bo tak nazywa się teren na Morzu Norweskim, gdzie operować może polska grupa PGNiG okazała się bogata w nieznane do tej pory złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. Ze wstępnych szacunków przeprowadzonych przez PGNiG wynika, że ze złóż można uzyskać 29 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), co oznacza jednostki energii okreslające ilość energii jaką można otrzymać ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej.

Shrek jeszcze w fazie badań

Aby potwierdzić potencjalną wielkość całego złoża polskich naukowców czeka jeszcze wiele badań. Jak podaje polski gigant energetyczny, trwają pracę nad odpowiednim zagospodarowaniem przestrzennym terenu, a do samego wydobycia czeka nas jeszze kilka lat. W tym czasie badana będzie jakość surowców jak i dokładniejsze szacowanie zasobów. 

Pierwsze takie odkrycie PGNiG

Dla grupy PGNiG bylo to pierwsze tego typu wiercenie. Odkrycie ma o tyle szczególny charakter, że bardzo rzadko zdarza się aby firma występujące pierwy raz w roli operatora od razu natrafiała na złoże. Dzięki Shrekowi wydobycie gazu ziemnego przez PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym po 2022 roku może  sięgnąć poziomu 2,5 mld m sześc. rocznie.

Tagi:

ropa naftowagaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >