Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ropa Naftowa

Ropa Naftowa

OPEC ropa naftowa
14.05.2024 16:43 Najnowszy raport OPEC i prognoza obejmująca cenę ropy naftowej

Od początku roku cena ropy naftowej posiada 10 procentowy wzrost, niezależenie od faktu, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (skr. OPEC) od drugiego kwartału ubiegłego roku konsekwentnie podtrzymuje prognozy dotyczące niedoborów surowca, które przewiduje się na następne dwa lata. Prognozowane niedobory, w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat, wyglądają co najmniej niepokojąco i zmusi wiele państw do wykorzystywania swoich dodatkowych zasobów ropy.

Putin i Obajtek
26.02.2023 21:23 Obajtek: ”Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski”

Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen - poinformował, że Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski. Uspokaja i zapewnia, że firma jest na to przygotowana.

pilne swiat (1)
10.02.2023 22:05 Rosną ceny ropy na rynkach. Przyczyną decyzja Rosji

Po ogłoszeniu przez Rosję decyzji dot. zmniejszenia sprzedaży baryłek ropy o 500 tys. dziennie, w górę poszły ceny tego surowca na nowojorskiej giełdzie. Podwyżki mają miejsce po wielotygodniowych spadkach cen.Jak poinformował wicepremier Rosji Aleksander Nowak w wypowiedzi cytowanej przez Interię, marcowe dostawy ropy naftowej z tego kraju będą mniejsze o 500 tys. baryłek dziennie. Jest to odpowiedź na wprowadzenie pułapów cenowych przez kraje zachodnie.

flag-ge304f9459 1280
12.01.2023 15:41 Potężne uderzenie Zachodu w Rosję. Będą nowe limity cen na produkty z ropy

Kraje Zachodu planują lada chwila rozszerzyć sankcję na Kreml, czego objawem ma być wprowadzenie limitów cenowych na produkty ropopochodne z Rosji. Po ustaleniu limitów cenowych na rosyjską ropę, ten krok ma jeszcze mocnej zmniejszyć dochody Rosjan. O planie znacznego rozszerzenia limitów cenowych nałożonych na rosyjską ropę przypomina amerykański dziennik "The Wall Street Journal". Nowe limity cenowe na produkty ropopochodne mają zacząć obowiązywać od 5 lutego 2023 r., co zostało dogadane przez UE, grupę G7 i Australię jeszcze w ubiegłym roku. Limit cenowy na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską ustalono wtedy na 60 dol. za baryłkę, a zaczął on obowiązywać od 5 grudnia 2022 r.

pilne swiat (1)
05.12.2022 16:15 UE wprowadza limit cenowy na ropę z Rosji. Embargo zaczyna obowiązywać od dzisiaj

G7 oraz UE wspólnie ustaliły limit cenowy na rosyjską ropę. Wyniesie on 60 dol. za baryłkę. Zacznie on obowiązywać od 5 grudnia 2022 roku.

Ceny ropy spadają.
12.10.2022 22:38 Cena ropy spadła mimo zapowiedzi o zmniejszeniu wydobycia

Obniżenie wydobycia ropy miało wymusić wzrost cen ropy. Przez kilka dni cena rosła, teraz jednak zaczęła spadać. Jednym z czynników wpływających na obniżenie kursu są problemy chińskiej gospodarki.

niemcy flaga chmury
16.09.2022 13:32 Niemcy planują potężny cios w rosyjską gospodarkę. Przejmą kontrolę na przepływem surowców

Niemcy chcą przejąć kontrolę nad działalnością Rosnieftu w ich kraju. W związku z tym zamierzają znacjonalizować rafinerię Schwedt znajdującą się niedaleko granicy z Polską. W piątek 16 września rafinera Schwedt przeszła pod zarząd komisaryczny regulatora federalnego. Dzięki tej operacji rosyjski gigant naftowy Rosnieft stracił możliwość wpływania na działanie rafinerii.

1328x560
15.07.2022 17:13 Rusza wielka inwestycja w kopalni Lubiatów. Znamy wykonawców

Wkrótce w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu ziemnego Lubiatów rozpocznie się wielka inwestycja. Pozwoli ona zwiększyć wydobycie ropy o 510 tysięcy ton oraz 3,4 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego.

flaga Rosji
06.07.2022 18:28 Rosjanie poinformowali świat o odkryciu nowych złóż ropy. Są olbrzymie i mają wpłynąć na światowe ceny

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft ogłosił, że odkrył olbrzymie złoża ropy w Arktyce. Potwierdzono odnalezienie 82 mln ton ropy. Rosja wierzy we wpływ odkrycia na ceny ropy. Nowe złoża zostały przez Rosjan odkryte na Morzu Peczorskim położonym w Arktyce. Ropa została odkryta podczas kampanii wiertniczej realizowanej w ramach zwiększania przestrzeni wydobywczej na koncesjach Rosnieftu na Morzu Peczorskim.

polska niemcy flaga
24.06.2022 10:27 Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że umowa w sektorze rafineryjno-naftowym między Polską a Niemcami jest już gotowa do finalizacji. Zapisy umowy zostały wynegocjowane i przedyskutowane, informuje PAP. Umowa ma być realizowana pomiędzy PERN-em a niemieckimi operatorami energetycznymi. Polska strona postawiła jednak warunki, że firmy wchodzące w skład porozumienia muszą być całkowicie wolne od rosyjskich udziałów i kapitału.

mine-gf22315e60 1920
23.06.2022 13:33 PGNiG ruszyło z wydobyciem ropy naftowej w Polsce. Surowiec ma wzbogacić krajowy rynek

PGNiG poinformował w czwartek, że rozpoczął wydobycie ze złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w woj. lubuskim. Eksploatacja złoża ma zapewnić 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie. Zasoby są jednak jedynie kroplą w morzu polskiego zapotrzebowania na ropę.Wydobycie z Kamienia Małego jest elementem strategii PGNiG, która polega na zwiększaniu wolumenu surowców wydobywanych z krajowych źródeł. – Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA w komunikacie prasowym grupy.

DSC1593
06.06.2022 20:18 PGNiG zainwestuje 700 mln zł w wydobycie ropy i gazu w Polsce. W grę wchodzą setki tys. ton surowców

PGNiG ogłosiło w poniedziałek, że przeznaczy 700 mln zł na zintensyfikowanie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z polskich kopalni w Lubiatowie i Dębnie. Dzięki nowoczesnym technologiom polski gigant energetyczny planuje zwiększyć wolumen wydobywanych surowców. Kopalnie Lubiatów i Dębno w woj. lubuskim, to największe ośrodki wydobywcze PGNiG w Polsce. W obu lokalizacjach wydobywa się zarówno ropę naftową jak i gaz ziemny. Dzięki inwestycji PGNiG ma zamiar nie tylko zwiększyć ilość pozyskiwanych surowców, ale także przedłużyć czas działania kopalni o 15-20 lat.

white-leaf-wind-country-red-symbol-1031582-pxhere.com
17.05.2022 19:32 Kanada zadeklarowała możliwość zwiększenia dostaw ropy. Rosjanie stracą kolejne rynki zbytu

Kanada może szybko zwiększyć eksport ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych, a mowa nawet o 900 tys. baryłek dziennie. Taką deklarację złożył premier kanadyjskiej prowincji Alberta Jason Kenny przed komisją senacką USA. Taki krok może znacząco wpłynąć na utratę przez Rosję kolejnych rynków zbytu. Kanada, która wielkością swojego terytorium ustępuje na świecie jedynie Rosji na brak ropy naftowej - podobnie do swojej słowiańskiej rywalki w biznesie - narzekać nie może. Od kilku lat kraj liścia klonowego wydobywa jednak z roku na rok coraz mniej ropy, czego powodem jest niekorzystny wpływ wydobycia na środowisko naturalne. Obecna sytuacja na światowym rynku surowców skłania jednak kanadyjską prowincję Alberta do zwiększenia wolumenu produkcji ropy naftowej.

ważne świat
08.05.2022 13:07 Ceny paliwa lotniczego biją rekordy. To fatalne wieści przed wakacjami

Ceny paliwa lotniczego urosły do tak wysokich poziomów, że Nigeria zdecydowała się na całkowite zawieszenie połączeń lotniczych. W ten sposób najludniejszy kraj Afryki stał się ofiarą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jeżeli jednak cena paliwa lotniczego nadal będzie rosła, to wiele czarterów wakacyjnych może zostać odwołanych. Paliwo lotnicze pod koniec kwietnia 2022 r. było o 150 proc. droższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA. Loty w nigeryjskiego operatora zostają zawieszone od poniedziałku do odwołania.

EN 01520279 0942
06.05.2022 17:23 Lotos pomaga Niemcom uniezależnić się od rosyjskiej ropy. Ogłoszono dalsze plany

Lotos zajął się przeróbką ropy dla niemieckiej rafinerii TotalEnergies Leuna. To ważny krok w kierunku zmniejszenia zależności Niemiec od rosyjskiej ropy. Rafineria Lotosu w Gdańsku jest w stanie przetwarzać wiele rodzajów paliw, co może znacznie pomóc zachodniemu sąsiadowi w szybkiej zmianie źródeł zaopatrzenia. W czwartek niemiecki minister energii ostrzegał o możliwych brakach paliwa w Niemczech. Komisja Europejska przeforsowała kompletny zakaz importu rosyjskiej ropy, który ma zacząć obowiązywać za pół roku. Niemcy jako jedno z państw, które wykorzystuje najwięcej rosyjskich surowców w Unii Europejskiej musi więc szybko znaleźć sposoby na znalezienie nowych kierunków dostaw. Podczas wizyty niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka w Warszawie, strona polska jasno zadeklarowała chęć pomocy Niemcom w celu odstawienia rosyjskich źródeł surowców, przypomina Reuters.

flaga Holandii pxhere
30.04.2022 18:47 Port w Amsterdamie blokuje statek z rosyjską ropą. Utarli nosa Rosji i własnemu rządowi

Port w Amsterdamie odmówił przyjęcia tankowca pod banderą Wysp Marshalla, który przypłynął do Holandii z rosyjską ropą. Załoga statku była pewna dokowania w Amsterdamie, ponieważ nie pływa pod rosyjską banderą. Spotkał ich jednak srogi zawód. Rosyjskie surowce pływające pod barwami innych państw, to jednak zjawisko dużo częstsze. Chociaż rząd holenderski informował, że w ramach sankcji nie może odmówić wpłynięcia do portu w Amsterdamie tankowcowi "Sunny Liger", ponieważ pływa pod banderą kraju, który nie jest nimi obłożony, to ze względu na ładunek pochodzący z Rosji pracownicy portu odmówili obsługi statku. Wcześniej statek próbował zacumować również w Sztokholmie, ale sytuacja wyglądała niemal identycznie, co w Amsterdamie. Pracownicy szwedzkich doków nie wyrazili zgody na obsługę statku i musiał odpłynąć dalej ze swoim transportem. Holenderskie media powtarzają za szwedzkimi, że decyzja o zablokowaniu statku również zapadła dopiero w porcie, nie zaś na szczeblu rządowym. O zawrócenie tankowca "Sunny Liger" apeluje do holenderskiego rządu również rząd ukraiński.

EN 01420202 1778
12.04.2022 19:09 Rosyjski ambasador zdradza rzekomy plan Polski. Dotyczy kupna surowców z Rosji

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew wystąpił w rosyjskiej telewizji, gdzie podczas programu uznał, że Polska mimo deklaracji zerwania z rosyjskim gazem ropą i węglem, m plan dalszego ich kupowania za pośrednictwem innych państw. Jak słowa Andriejewa mają się do rzeczywistości? Analizujemy. Siergiej Andriejew wystąpił w programie Władimira Sołowjowa w stacji Rossija 1, gdzie dał wyraz swojej frustracji spowodowanej polityką Warszawy wobec Moskwy. Ambasador Federacji Rosyjskiej mówił, że deklaracje Polski o całkowitym odejściu od rosyjskich surowców są nieprawdzie i w praktyce się nie powiodą. Dotyczyć ma to m.in. kupna rosyjskiego gazu, który Polska zdaniem ambasadora może importować np. z Niemiec przy jednoczesnym deklarowaniu, że nie korzysta z rosyjskich dostaw. Przy okazji rosyjski ambasador mówił o "konsekwentnym zrywaniu więzów gospodarczych z Rosją przez wszystkie rządy Polski od 1989 r.", a jedyna gałąź, której Polska nie postanowiła zerwać, to energetyczna". Andriejew uznał, że cel postawiony sobie przez polski rząd polegający na całkowitym zerwaniu z rosyjskim paliwem energetycznym do końca bieżącego roku jest bardzo wątpliwy.

niemcy flaga chmury
30.03.2022 17:10 Niemcy przygotowują się na braki dostaw gazu. Powołali sztab kryzysowy

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ogłosił etap wczesnego ostrzegania w ramach planu kryzysowego, który przygotowuje Niemcy na ewentualne braki w dostawach gazu. Jak podkreśla jednak niemiecki rząd, gaz płynie bez zakłóceń, a są to jedynie ćwiczenia. Niemcy przygotowują plany kryzysowe na wypadek odcięcia kraju od zasobów gazu. Choć działania zapowiedziane przez ministra gospodarki mają charakter prewencyjny, to można z nich wnioskować, że Berlin nie do końca wierzy w umowy z Rosjanami. Chodzi bowiem o ogłoszenie Moskwy dotyczące zmian w płatnościach za surowce. Kraje importujące podług koncepcji Kremla miałyby rozliczać się z rosyjskimi firmami w rublach. Pomysł, w którym Putin upatruje wzmocnienia rosyjskiej waluty mocno pokiereszowanej przez zachodnie sankcje został kategorycznie odrzucony wczoraj przez graje grupy G7. Rosja płatności w rublach żąda od 1 kwietnia.

EN 01502755 0591
30.03.2022 15:46 Morawiecki chce nowego podatku. Ma dotyczyć rosyjskich surowców

Mateusz Morawiecki obiecuje, że będzie forsował w Unii Europejskiej wprowadzenie specjalnego podatku od rosyjskich surowców. Taki podatek dotknąłby mocno Niemcy, które w dużej mierze korzystają z rosyjskich dostaw.Premier Morawiecki podczas środowego wystąpienia mówił, że chciałby przekonać Unię Europejską, że surowce pochodzące z Rosji powinny być dodatkowo opodatkowane. Jak jednak zaznaczył, musi to być "sprawiedliwie z punktu widzenia zasad konkurencji na rynku".

EN 01515392 0036
23.03.2022 13:33 Eksperci ostrzegają: reglamentacja paliwa coraz bardziej możliwa

Handlarze paliw ostrzegli świat przez znacznymi niedoborami ropy. Wojna w Ukrainie niedługo może wywołać znaczne braki paliw, musimy przygotować się na reglamentacje - ostrzegali w Szwajcarii główni światowi hurtownicy. Szefowie firm Vitol, Gunvor i Trafigura, kluczowych graczy światowego handlu paliwami ostrzegli w szwajcarskiej Lozannie, że rysuje się perspektywa poważnych niedoborów ropy. Choć problemów może spodziewać się cały świat, to Europa odczuje je najdotkliwiej - mówią przedstawiciele firm.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Jak powstała ropa naftowa? Wyjaśniamy pochodzenie

Jak powstała ropa naftowa, źródło energii nazywane “czarnym złotem? Ropa obecnie pomaga rozwijać się krajom, które są w jej posiadaniu, ale również podsyca poważne napięcia polityczne. Jednak nie każdy wie, skąd ona pochodzi.

MaxPixel.net-Moscow-Russia-Tourism-Architecture-Kremlin-Capital-6482048
13.03.2022 01:00 Rosja wyciąga poważnego asa z rękawa. Ceny na stacjach mogą zwariować

Rosja w odpowiedzi na sankcje ze strony UE zagroziła zamknięciem rurociągu Nord Stream. Jeżeli faktycznie by do tego doszło, to ceny za baryłkę ropy mogą osiągnąć cenę 300 dol. - pisze portal cnbc.com. Przed możliwością wyłączenia dostaw surowców do Europy poprzez Nord Stream ostrzegł w ubiegły poniedziałek rosyjski wicepremier Aleksander Nowak podczas wystąpienia w państwowej telewizji.

2064502024 cd3ed13c33 o
08.03.2022 01:00 Japonia decyduje się na kolejny krok. Uderzają sankcjami w najbardziej czuły punkt Rosji

Japonia przestanie wysyłać do Rosji sprzęt niezbędny do rafinacji ropy naftowej - podał anglojęzyczny japoński serwis "Kyodo News". Bez japońskiego sprzętu Rosjanom będzie znacznie trudniej doprowadzić ropę naftową do użytku przemysłowego. Konflikt na linii Tokio - Moskwa przybiera na sile, nie tylko z powodu wojny na Ukrainie.

pilne swiat (1)
23.11.2021 01:00 Ropa z rezerwy strategicznej trafi na rynek. Światowi giganci będą działać wspólnie

Prezydent USA Joe Biden poinformował we wtorek 23 listopada, że udostępni 50 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej, by obniżyć ceny surowca. To efekt rozmów z szeregiem innych krajów, m.in.: Chinami, Indiami i Japonii, które mają zrobić to samo. Jak podał Reuters administracja Joe Bidena zwróciła się do największych konsumentów ropy na świecie z prośbą o rozważenie uwolnienia rezerw ropy naftowej w ramach skoordynowanych wysiłków na rzecz obniżenia globalnych cen energii. Taki ruch ma pozwolić na obniżenie cen surowca na światowych rynkach. Decyzja USA została skoordynowana z Chinami, Indiami, Koreą Południową, Japonią i Wielką Brytanią. Także Indie przekazały we wtorek informacje o uwolnieniu rezerw ropy naftowej.

flaga USA
18.11.2021 01:00 Apel Stanów Zjednoczonych do świata. Liczą na obniżkę cen ropy

Stany Zjednoczone apelują do państw zużywających najwięcej ropy o uwolnienie zgromadzonych zapasów w celu obniżenia jej ceny na światowych rynkach. Powodem jest zignorowanie prośby Waszyngtonu przez kraje OPEC i Rosję, aby zwiększyć wydobycie surowca. Gospodarki zużywające najwięcej ropy na świecie, wśród nich Chiny, Indie i Japonia zostały poproszone przez administrację prezydenta USA Joe Bidena o uwolnienie strategicznych zapasów ropy, tak aby surowiec zaczął tanieć. Chiny rozważają uwolnienie ropy ze swoich zbiorników, co ma wpłynąć pozytywnie na obniżenie ceny surowca na świecie.

mapa polska
17.11.2021 01:00 Orlen wystosował komuniakt w sprawie ograniczenia pracy białoruskiego rurociągu. Gigant paliwowy uspokaja

PKN Orlen zapewnił, że dostawy ropy do Polski przez Białoruś odbywają się zgodnie z planem. Jest to odpowiedź na wiadomości o zaczęciu nieplanowanych prac konserwacyjnych przez Białorusinów. Orlen przekazał informację, że odbiera ropę z białoruskiego ropociągu zgodnie z planem. Spółka zapewniła także, że nie ma podpisanych żadnych kontraktów z białoruskimi dostawcami ropy. PKN Orlen kupuje ropę jedynie od kontrahentów rosyjskich.PKN Orlen uspokaja więc Polaków, że nie musimy obawiać się nagłego przerwania dostaw ropy i jej braku na stacjach benzynowych.

PGNiG
17.11.2021 01:00 Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

Białoruski operator Gomeltransnieft zmniejszył ilość ropy tłoczonej ropociągiem "Przyjaźń", którym surowiec z Rosji przesyłany jest do Polski i dalej do Europy. Biorąc pod uwagę niedawne groźby Aleksandra Łukaszenki dotyczące przerwania dostaw ropy i gazu do Europy, trudno wierzyć, że "prace serwisowe" nie mają znaczenia politycznego.Rurociąg zaczyna się w rosyjskim obwodzie samarskim, a następnie biegnie na zachód Europy. Dzieli się na dwie nitki jeszcze na terenie Rosji, w Briańsku. Jedna z nich kieruje się w stronę Białorusi i później Polski. Z Białorusi do Polski od dzisiaj płynie mniej ropy, ma to potrwać przez 3 dni. Oficjalnym powodem zmniejszenia dostaw są niezapowiedziane prace konserwatorskie, o czym poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.

pilne swiat (1)
03.11.2021 01:00 PGNiG odkrył wielkie złoża ropy. Niedługo ruszy wydobycie

PGNiG podał do informacji publicznej wiadomość o pozytywnym zakończeniu poszukiwań ropy naftowej na Morzu Norweskim. Polski gigant energetyczny planuje zacząć wydobycie ze złóż w przyszłym roku. PGNiG Upstream Norway prowadziło wraz z partnerami koncesyjnymi poszukiwania złóż węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Pobrane próbki wskazują na obecność ropy naftowej. Z szacunków opublikowanych przez norweską administrację naftową wynika, że nowoodkryte złoże może zawierać od 19 do 63 milionów baryłek (ok. 2,1-7,1 mln ton).

  • 1
  • 2