BiznesINFO.pl
ropa

Pixabay

Ropa z rezerwy strategicznej trafi na rynek. Światowi giganci będą działać wspólnie

23 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Prezydent USA Joe Biden poinformował we wtorek 23 listopada, że udostępni 50 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej, by obniżyć ceny surowca. To efekt rozmów z szeregiem innych krajów, m.in.: Chinami, Indiami i Japonii, które mają zrobić to samo.

Jak podał Reuters administracja Joe Bidena zwróciła się do największych konsumentów ropy na świecie z prośbą o rozważenie uwolnienia rezerw ropy naftowej w ramach skoordynowanych wysiłków na rzecz obniżenia globalnych cen energii.

biznesinfo-1

ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

CZYTAJ DALEJ

Taki ruch ma pozwolić na obniżenie cen surowca na światowych rynkach. Decyzja USA została skoordynowana z Chinami, Indiami, Koreą Południową, Japonią i Wielką Brytanią. Także Indie przekazały we wtorek informacje o uwolnieniu rezerw ropy naftowej.

Kolejne kraje informują o swoich planach

Indie poinformowały we wtorek o uwolnieniu 5 mln baryłek ropy ze swoich rezerw strategicznych, a Wielka Brytania o 1,5 mln baryłek. Japońskie media podały, że tamtejsze władzę przedstawią swoje plany w środę.

Natomiast Korea Południowa przekazała, że szczegóły dotyczące ilości i terminu uwolnienia rezerw ropy zostaną ustalone po rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami.

mapa polska (1)

Zaczyna brakować węgla, magazyny świecą pustkami. Ceny coraz wyższe

CZYTAJ DALEJ

Jak przekazał Biały Dom, już same doniesienia o tych rozmowach przyczyniły się do 10-procentowej obniżki ceny surowca w ostatnim czasie. Wysokie ceny energii są jednym z największych źródeł podwyższonej inflacji w USA i - jak wskazują sondaże - przyczyniają się też do słabnących notowań prezydenta Bidena. Średnia cena galona benzyny w USA to obecnie 3,40 dolara i mimo że zaczęła spadać, jest o ponad 50 proc. wyższa niż wiosną 2020 r.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Od nowego roku ruszają programy dofinansowań zwiększające efektywność energetyczną

Czytaj więcej >

Energetyka

PKN ORLEN i PGNiG pracują nad nowym źródłem energii. Zapowiadają przełom

Czytaj więcej >
z ost chwili

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Będzie wielka obniżka cen gazu i prądu

Czytaj więcej >
pilne

Energetyka

Coraz mniej węgla na zimę. Magazyny świecą pustkami, a ceny rosną

Czytaj więcej >
Kopalnia Turów

Energetyka

Rzecznik generalny TSUE ogłosi opinię ws. kopalni Turów dopiero w przyszłym roku

Czytaj więcej >

Energetyka

Odkryto olbrzymie złoża gazu ziemnego. Sytuacja energetyczna ulegnie zmianie

Czytaj więcej >