BiznesINFO.pl
mine-gf22315e60 1920

pixabay

PGNiG ruszyło z wydobyciem ropy naftowej w Polsce. Surowiec ma wzbogacić krajowy rynek

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG poinformował w czwartek, że rozpoczął wydobycie ze złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w woj. lubuskim. Eksploatacja złoża ma zapewnić 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie. Zasoby są jednak jedynie kroplą w morzu polskiego zapotrzebowania na ropę.

Wydobycie z Kamienia Małego jest elementem strategii PGNiG, która polega na zwiększaniu wolumenu surowców wydobywanych z krajowych źródeł.

– Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA w komunikacie prasowym grupy.

Wydobycie ropy naftowej w Polsce

Złoże Kamień Mały w gminach Słońsk i Górzyca ma udokumentowane złoża o wielkości 0,7 mln ton ropy naftowej i 130 mln m sześc. gazu ziemnego. To nie jedyne złoże, z którego czerpie PGNiG w regionie.

"Instalacja na złożu Kamień Mały tworzy tzw. ośrodek grupowy, do którego podłączone są cztery odwierty, w tym trzy eksploatacyjne. Wydobyta z nich ropa wraz z gazem ziemnym jest przesyłana hermetycznym rurociągiem do odległego o ok. 18 km Ośrodka Grupowego Górzyca. Tam następuje rozdzielenie obu surowców. Dalej ropa jest transportowana autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko. Natomiast gaz ziemny jest przesyłany rurociągiem na instalację kopalni Zielin, skąd, po doprowadzeniu do parametrów handlowych, trafia do sprzedaży" - informuje na swojej stronie PGNiG.

PGNiG zarządza na terenie Polski 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Ulokowane są z reguły na Podkarpaciu albo w Polsce północno-zachodniej. Największe kopalnie Dębno i Lubiatów zlokalizowane na zachodzie kraju wydobywają rocznie 480 tys. ton ropy. Cały wolumen wydobywczy ropy z krajowych złóż przez PGNiG wyniósł natomiast 640 tys. ton w 2021 r.

Zużycie ropy naftowej w Polsce

Z danych U.S. Energy Information Administration na rok 2013 wynika, że w Polsce zużywa się około 0,5 mln baryłek ropy dziennie. W skali roku daje to liczbę ponad 180 mln baryłek ropy. Jednak baryłka ropy naftowej waży 136 kg, w przeliczeniu na tony będzie to około 25 mln ton ropy rocznie.

Łatwo więc zauważyć, że 640 tys. ton ropy, to jedynie kropla w morzu rocznego zapotrzebowania Polski na ropę naftową. Polska musi więc szukać rozwiązań, które umożliwią jej zakup surowca z krajów innych niż Rosja. Niezbędne może okazać się zrobienie zakupów w którymś z krajów OPEC (Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W 2020 r. 65 proc. ropy naftowej w Polsce pochodziło z Rosji, wynika z danych Eurostatu, na które powołało się forum-energii.eu. Udział procentowy pozostałych krajów, to: Arabia Saudyjska - 15 proc., Kazachstan - 11 proc., Nigeria - 6 proc., Norwegia - 2 proc.

Tagi:

roparopa naftowaPGNiG

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG odpiera zarzuty Newsweeka. Zarzuca podawanie nieprawdziwych danych

Czytaj więcej >
Pixnio

Energetyka

Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd ogłosił, że węgla będzie jeszcze więcej. Import będzie zwiększony

Czytaj więcej >
Odkrycie w Norwegii

Energetyka

Norwegia zamierza ograniczyć eksport energii. Dla Europy to fatalne wieści

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen wkracza na rynek węgierski. Chociaż jeszcze się to nie stało, to już pojawia się wiele wątpliwości

Czytaj więcej >
pieniądze

Energetyka

Polacy kupują pompy ciepła jak najęci. Wzrosty sprzedaży są największe w Europie

Czytaj więcej >