BiznesINFO.pl
EN 01520279 0942

AXEL HEIMKEN/AFP/East News

Lotos pomaga Niemcom uniezależnić się od rosyjskiej ropy. Ogłoszono dalsze plany

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Lotos zajął się przeróbką ropy dla niemieckiej rafinerii TotalEnergies Leuna. To ważny krok w kierunku zmniejszenia zależności Niemiec od rosyjskiej ropy. Rafineria Lotosu w Gdańsku jest w stanie przetwarzać wiele rodzajów paliw, co może znacznie pomóc zachodniemu sąsiadowi w szybkiej zmianie źródeł zaopatrzenia. W czwartek niemiecki minister energii ostrzegał o możliwych brakach paliwa w Niemczech.

Komisja Europejska przeforsowała kompletny zakaz importu rosyjskiej ropy, który ma zacząć obowiązywać za pół roku. Niemcy jako jedno z państw, które wykorzystuje najwięcej rosyjskich surowców w Unii Europejskiej musi więc szybko znaleźć sposoby na znalezienie nowych kierunków dostaw.

Podczas wizyty niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka w Warszawie, strona polska jasno zadeklarowała chęć pomocy Niemcom w celu odstawienia rosyjskich źródeł surowców, przypomina Reuters.

PERN także gotowy do pomocy Niemcom

Naftoport w Gdańsku będący pod zarządem PERN może również przyjmować ropę z tankowców, która później trafi do Niemiec. Umożliwiają to dużo większe możliwości przeładunkowe Natoportu, niż potrzeby polskich rafinerii.

Naftoport jest bowiem w stanie przeładować 36 mln ton ropy rocznie, podczas gdy polskie rafinerie przetwarzają rocznie 27 mln ton ropy. Oznacza to, że ropa w stanie surowym, która zostanie dostarczona do Polski może istniejącym systemem ropociągów trafić do niemieckich rafinerii.

Niemcy obawiają się kryzysu paliwowego

W czwartek minister Robert Habeck ostrzegał przed niedoborem paliwa w kraju, który może być spowodowany zaprzestaniem korzystania z rosyjskich dostaw ropy.

Minister gospodarki ostrzegł, że w najgorszym położeniu mogą znaleźć się landu ze wschodniej części kraju, w tym stolica Berlin.

Tagi:

Niemcyropa naftowaRosjaKomisja Europejska

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG ruszyło z wydobyciem ropy naftowej w Polsce. Surowiec ma wzbogacić krajowy rynek

Czytaj więcej >

Energetyka

Ekspert nie ma wątpliwości, grozi nam wielkie niebezpieczeństwo energetyczne. Rząd nie mówi nam prawdy

Czytaj więcej >