Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Najnowszy raport OPEC i prognoza obejmująca cenę ropy naftowej
Rafał Szpręgiel
Rafał Szpręgiel 14.05.2024 16:43

Najnowszy raport OPEC i prognoza obejmująca cenę ropy naftowej

OPEC ropa naftowa
Fot. materiały prasowe

Od początku roku cena ropy naftowej posiada 10 procentowy wzrost, niezależenie od faktu, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (skr. OPEC) od drugiego kwartału ubiegłego roku konsekwentnie podtrzymuje prognozy dotyczące niedoborów surowca, które przewiduje się na następne dwa lata. Prognozowane niedobory, w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat, wyglądają co najmniej niepokojąco i zmusi wiele państw do wykorzystywania swoich dodatkowych zasobów ropy.

Jak wygląda sytuacja ropy naftowej na rynku? Jakie działania pozostają państwom?

Zauważalna jest tendencja rosnącą ceny ropy naftowej, która od początku roku wyniosła 10 procent. Niestety, OPEC wciąż od drugiego kwartału poprzedniego roku podtrzymuje prognozy co do niedoborów surowca. 

Prognozowane niedobory mają wynosić w skali popytu 1,9 procent za bieżący rok i aż 2,6 procent w 2025 roku. Warto tutaj przytoczyć sytuację z 2021 roku, gdy to można było spostrzec stałe wzrosty, a poziom niedoborów wyniósł 1,7 procent. 

Oznacza to, że kraje muszą korzystać ze swoich zapasów strategicznych, aby zrekompensować brakujące ilości ropy, co może prowadzić do lokalnych niedoborów. 

Wystartował Millennium Docs Against Gravity. Jest pewne, że współpraca zostanie przedłużona na kilka lat

Co jest powodem wzrostu globalnego wydobycia ropy? Raport OPEC podaje konkrety

Dzieje się to mimo prognoz analityków, oczekujących, że globalne wydobycie ropy w 2024 roku wzrośnie o 0,6 procenta. Wskazuje się, że przyczyną takiej sytuacji jest zdecydowanie większy wzrost popytu, który ma się według raportów zwiększyć o 2,2 procent w bieżącym roku i o 1,8 procent w 2025 roku, głównie dzięki Indiom i Chinom. W tym czasie kraje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (skr. OECD) zdają się pozostawać w stagnacji, posiadając diametralnie mniejszy wzrost od wspomnianych państw.

Sprawa dotycząca ceny ropy naftowej jest klarowniejsza po najnowszym raporcie OPECu, z którego wynika, że nie dojdzie do żadnych zmian w prognozach dotyczących wydobycia ropy w ciągu najbliższych kwartałów, jednocześnie przewidując niedobór podaży w stosunku do globalnego zapotrzebowania w praktycznie każdym kwartale do końca 2025 roku. Z prognoz kartelu wynika, że zapotrzebowanie na ropę wzrośnie o 2,2 procent w bieżącym roku i o 1,8 procent w 2025 roku, podczas gdy globalna produkcja wzrośnie odpowiednio o 0,6 procent i 1,1 procent.

Kto będzie odpowiadał za największy wzrost światowego wydobycia ropy?

Za największy wzrost światowego wydobycia będą odpowiadały Stany Zjednoczone. Cena surowca, z uwagi na narastające niedobory - największe w ostatnich latach - utrzyma się wzrost w 2024 roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że poziom przebije 100 dolarów na baryłkę.