W ciągu zaledwie kilku dni ceny papryki na rynku spadły o 50 proc. Takie spadki dla wielu gospodarstw mogą stanowić egzystencjalne zagrożenie. Niepokój wzmagają szacunki, według których taki stan może się utrzymać dłużej. Producenci papryki wysyłają pismo do premiera i mówią wprost - ”Sytuacja wymknęła się spod kontroli”.
Drogerie DM są obecne w Polsce od dwóch lat i dopiero podbijają rodzimy rynek. Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów udało im się zbudować pozycję największego gracza na rynku drogerii. Sieć DM jest w Niemczech tak duża, że przebija nawet znanego w Polsce Rossmanna. Otwarcie najnowszego salonu zapowiedziano właśnie w Warszawie.
Eksperci JLL przygotowali podsumowanie dotyczące rynku biurowego w pierwszym kwartale 2024 roku. "Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży" — donoszą.
Analiza przeprowadzona przez portal JustWatch wykazała, jakie zmiany zaszły na rynku platform SVOD (subskrypcja platform na życzenie) i przedstawia, jak poradziły sobie poszczególne serwisy streamingowe.
Na rynku medialnym pojawia się coraz więcej rewolucyjnych rozwiązań. W studiu portalu BiznesINFO pojawił się gość specjalny - Maciej Kossowski, prezes zarządu Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Podczas rozmowy opowiedział o nowych możliwościach w internecie i przeanalizował, jak mogą one wpłynąć na rynek medialny.
Polski oddział Huawei CBG (Consumer Business Group) niedługo po światowej premierze urządzeń, która miała miejsce na początku maja w Dubaju, postanowił wystartować z kampanią promującą najnowszą odsłonę smartwatcha premium z rodziny Huawei Watch 4 Pro. Działania, które mają wspierać wejście na polski rynek wersji Space Edition, będą obejmowały wszelkie kanały źródłowe oraz konkretne narzędzia marketingowe. W naszym kraju twarzą kampanii został Remigiusz "reZi" Wierzgoń.
Luca debiutuje w Polsce. Rumuńska sieć piekarni po podbiciu rodzimego rynku rusza na podbój kraju nad Wisłą. Pierwsza piekarnia marki pojawi się jeszcze w maju w Warszawie. Czy Polacy tak jak Rumuni, pokochają te wypieki?
W ciągu ostatnich kilku lat rynek dla eksporterów stał się bardzo niepewnym środowiskiem – od pandemii Covid-19, przez inwazję na Ukrainę, po ożywienie napięć na Bliskim wschodzie. Allianz Trade postanowił z tego powodu przeprowadzić, w ramach trzeciej edycji Globalnego Badania, ankietę pośród 3000 eksporterów z wielu krajów – Chin, Francji, Hiszpanii czy też Wielkiej Brytanii. Swój udział miała ten Polska, z której pochodzi ponad 400 firm biorących udział w badaniach Allianz Trade.
Od początku roku cena ropy naftowej posiada 10 procentowy wzrost, niezależenie od faktu, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (skr. OPEC) od drugiego kwartału ubiegłego roku konsekwentnie podtrzymuje prognozy dotyczące niedoborów surowca, które przewiduje się na następne dwa lata. Prognozowane niedobory, w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat, wyglądają co najmniej niepokojąco i zmusi wiele państw do wykorzystywania swoich dodatkowych zasobów ropy.
Coroczne badania, przeprowadzane przez Adyen Retail Report, przedstawiły bardzo ciekawe wnioski dotyczące udostępniania danych przez Polaków. Mianowicie ponad połowa polskich konsumentów chce korzystać z personalizowanych zniżek i specjalnych ofert podczas zakupów. Intrygujące jest to, że nie każda firma ma rozwiniętą infrastrukturę technologiczną, by móc zaoferować takie usługi swoim klientom, a tylko co czwarta firma stwierdza, że zna większość swojej bazy klienckiej na takim poziomie, by móc tworzyć personalizowane rabaty i usługi.
W połowie kwietnia cena za tonę kakao na światowych giełdach przekroczyła 11 tys. dolarów, co było wyższe od wcześniejszych prognoz ekspertów, które oscylowały wokół 7 tysięcy dolarów. Według nich, jeszcze w tym roku cena za tonę kakao może wzrosnąć powyżej 13 tys. dolarów, a nawet zbliżyć się do poziomu 15. tys. Niemniej jednak istnieją ostrzeżenia, że niedobór surowca na światowych rynkach może sięgnąć nawet 374 tysięcy ton w ciągu roku. Jeżeli ten scenariusz się spełni, to polscy konsumenci odczują to w swoich portfelach, nie tylko podczas zakupów słodkich produktów.
Wzrost regulacji i utrzymujące się wysokie stopy procentowe mogą skłonić inwestorów do skupienia się na przejęciach mniejszych spółek w Polsce, prognozują prawnicy Baker McKenzie. Rynek fuzji i przejęć w kraju pozostaje stabilny mimo geopolitycznych zawirowań.
Wiosna przynosi nie tylko cieplejsze dni, ale także sezonowe smaki, w tym ulubioną polską fasolkę szparagową. Jednakże, dla wielu konsumentów cena tego delikatesu staje się nie do przełknięcia, osiągając kolosalne kwoty.
Polacy uwielbiają tę markę, od lat sklepy tej sieci kosmetycznej oblegane są przez klientów. Nie każdy rynek był jednak tak łaskawy dla grupy LVMH. W końcu Sephora ogłosiła rozpoczęcie procesu stopniowego wycofywania się.
W kategorii zatrudnionych pracowników IT Polsce brakuje 147 tys. pracowników do wyniku Unii Europejskiej. Tak wynika z szacunku Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak się jednak okazuje, braki są znacznie większe.Jak podaje portal Interia.pl, specjaliści IT na rynku pracy to 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych osób. Współczynnik jest mniejszy od średniej UE wynoszącej 4,5 proc.
Co to jest startup? Trudno wyjaśnić to w kilku prostych słowach ze względu chociażby na fakt, że jest to słowo nowe i dotąd nie posiada określonych i sztywnych ram znaczeniowych. W wyjaśnieniu tego fenomenu może pomóc jednak cytowana przez portal europa.eu książka Erica Ries'a, który napisał poradnik "Metoda Lean Startup".
Startup czy start-up? To niewątpliwie pytanie, które zadało sobie wiele osób, widząc, że obie te formy są w użytku. Tego typu problemy to typowa sprawa w pracy z neologizmami z języków obcych. Która z dwóch form jest jednak poprawna? W tym artykule wytłumaczymy Wam pisownię tego słowa.
Czy firma musi mieć pieczątkę? Z pewnością jej posiadanie ułatwia wystawianie dokumentów i nadaje im pewnego urzędowego oraz oficjalnego sznytu. Ale czy taki przyrząd jest naprawdę konieczny w prowadzeniu firmy? Okazuje się, że sprawa jest w zasadzie dość prosta.W polskim prawie nie istnieje bowiem zapis, który nakazywałby posiadanie pieczątki firmom. Oznaca to więc ni mniej, ni więcej, że przedsiębiorstwo samo decyduje czy chce mieć pieczątkę, czy też nie. Niemniej jednak podczas załatwiania spraw w urzędach często przedsiębiorcy mogą natrafić na stawiany im przez urzędników wymóg posiadania pieczątki. Na samych dokumentach urzędowych widnieje czasem rubryka "podpis i pieczęć przedsiębiorcy".
Co to gospodarka planowa? Jest to system gospodarczy, w którym rząd podejmuje wszystkie decyzje gospodarcze. Ziemia i środki produkcji są własnością rządu lub kolektywu. Nie opiera się na prawach podaży i popytu działających w gospodarce rynkowej.
Na rynku biznesowym rysuje się coraz wyraźniejsza tendencja do łączenia się przedsiębiorstw w większe struktury. Jedną z tego typu form gospodarczych są grupy kapitałowe. Grupa kapitałowa stanowi zbiór co najmniej dwóch podmiotów gospodarczych o samodzielności prawnej, które trwale łączy kapitał, strategia, kontrakt, organizacja, rynek lub konkretne osoby. W tworzonym układzie jedno przedsiębiorstwo pełni funkcję spółki dominującej (nadrzędnej) sprawującej kontrolę nad pozostałymi spółkami zależnymi albo stowarzyszonymi. Głównym celem powstawania grup kapitałowych jest ekspansja gospodarcza, rozwój przedsiębiorstw tworzących grupę, a także budowanie przewagi nad konkurencją. Pojęcie grupy kapitałowej często jest używane zamiennie z pojęciem holdingu, ponieważ brak jednoznacznej definicji tych terminów w prawie polskim.Grupa kapitałowa pełni dwie zasadnicze funkcje: zarządza działalnością operacyjną oraz rozwojem poszczególnych spółek wchodzących w jej skład oraz tworzy strategię grupy kapitałowej jako całości.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak wyglądał rynek fuzji i przejęć w trakcie pandemiiJakie nastroje panują wśród dyrektorów firmDlaczego fuzje mogą być kluczowe w odbudowie gospodarki
Bezrobocie wzrasta, ale rosną też... wynagrodzenia. Niecodzienne dane opublikował Główny Urząd Statystyczny, który podsumował miniony lipiec. Jak wygląda struktura rynku pracy w Polsce i co to oznacza? Sprawdzamy prognozy ekspertów na nadchodzące miesiące. Radzimy zaciskać pasa i żyć oszczędnie, lepsze czasy szybko nie nadejdą, a na utratę pracy narażony jest każdy.