BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Co to jest startup? Wyjaśniamy krok po kroku

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Co to jest startup? Trudno wyjaśnić to w kilku prostych słowach ze względu chociażby na fakt, że jest to słowo nowe i dotąd nie posiada określonych i sztywnych ram znaczeniowych. W wyjaśnieniu tego fenomenu może pomóc jednak cytowana przez portal europa.eu książka Erica Ries'a, który napisał poradnik "Metoda Lean Startup".

Co to jest startup?

W poradniku Ries tłumaczy iż startup to nic innego jak "ludzka instytucja stworzona z myślą o budowaniu nowych produktów lub usług w warunkach skrajnej niepewności". W internecie możemy także spotkać inne definicje, jak chociażby ta, która startupy tłumaczy jako "nowo utworzone przedsiębiorstwa lub tymczasowe organizacje poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby zyskowny rozwój".

Zwróćmy jednak uwagę na to, co powiedział Ries, który jest w ogóle twórca koncepcji startupów. Jego zwięzłą definicję da się rozbić na pomniejsze części, które można dalej rozwijać. Zgodnie z treścią znajdującą się na Europejskim Portalu Młodzieżowym, startup to, po pierwsze - "instytucja ludzka", co zakłada jakiś układ hierarchiczny w jego ramach.

Po drugie, startup to instytucja "stworzona z myślą o budowaniu nowych produktów lub usług". To rozwijać należy, jako określenie podmiotu, który jest innowacyjny, a  na rynku brakuje jego odpowiednika. Startup z rozpoczęciem działalności wprowadza na rynek nowy, niespotykany dotąd towar, więc w zasadzie można mówić, że chociaż na początku przez pewien okres jest monopolistą, dopóki nie wykrystalizuje się jego konkurencja.

Po trzecie, startup określają także "warunki skrajnej niepewności", w których to działa. Typowe firmy zwykły działać na profesjonalnych danych i wyliczeniach, podczas gdy startup wchodząc na rynek z nowym towarem, nie wie, czego może się spodziewać. Choć oczywiście robi się w ich ramach pewne badania rynku, nie było wcześniej przypadku działania takiej firmy na rynku. Startupy opierają się więc na prawdopodobieństwie i przypuszczeniach, że dany produkt znajdzie nabywców.

Tagi:

rynekgospodarkafinanse

Podobne artykuły

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >

Handel

GIS wydał ostrzeżenie, koniecznie sprawdź, czy masz ją w kuchni. Szkodliwe substancje mogą trafić do jedzenia
Czytaj więcej >

Handel

Nie Biedronka, nie Lidl. Oto najtańsza sieć sklepów w Polsce
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pierwsze restauracje w Polsce wprowadziły potrawy z robakami. W ofercie burgery i pizza
Czytaj więcej >

Handel

Wielka loteria Biedronki. Po spełnieniu określonych warunków można otrzymać prezent-niespodziankę
Czytaj więcej >

Handel

Kaufland szuka pracowników. Sieć planuje zatrudnić nawet 300 osób
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]