BiznesINFO.pl

pixabay.com x3

Niemcy mają receptę na kryzys zatrudnienia. Mniej pracy nie musi wcale oznaczać, że będzie gorzej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Niemcy mają pomysł na ratowanie miejsc pracy

Niemcy rozważają skrócenie tygodnia pracy do czterech dni, tak aby zamiast redukcji zatrudnienia, ograniczyć dni pracy. Jak pisze portal Die Welt, taką propozycję wysunął szef związku zawodowego (liczącego 2,3 mln członków) IG Metall, Joerg Hoffman. Na jego propozycję przystało kilka firm w tym Daimler, Bosch, czy ZF. Jego zdaniem, to samo w przyszłości powinny zrobić inne firmy zajmujące się produkcją metalową i elektryczną, które ucierpią z powodu koronawirusa. 

- Czterodniowy tydzień pracy byłby odpowiedzią na zmiany strukturalne w sektorach takich jak przemysł samochodowy. Umożliwiłoby to utrzymanie miejsc zatrudnienia w przemyśle, zamiast je likwidować [...] Z pewnymi rekompensatami płacowymi dla zatrudnionych, tak aby pracownicy mogli sobie na nie pozwolić [...] W ten sposób zabezpiecza się wykwalifikowanych pracowników i oszczędza na przykład koszty planu socjalnego - mówił Hoffman dla "Sueddeutsche Zeitung".

Problemy z niemieckim związkiem zawodowym

Co ciekawe, jak pisze „Sueddeutsche Zeitung” szef IG Metall mimo trudnej sytuacji domaga się podwyżki płac dla pracowników. Ponadto zaapelował do rządu federalnego o wydłużenie o dwa lata okresu wypłacania świadczeń za skrócony czas pracy. Jego zdaniem po zakończeniu wakacji powinno się przygotować kolejną analizę gospodarczą.

Jak podaje Die Welt, w 2018 roku, gdy związek zawodowy IG Metall ugrał na okres dwóch lat skrócenie czasu prac do 28 godzin tygodniowo, to pracodawcy odmówili wypłacania rekompensaty, jednak Hoffman zdaje się nie zwracać na to uwagi. Możliwe jednak, że tym razem przedsiębiorcy chętniej by skrócili godziny pracy, nie musząc w ten sposób redukować zatrudnienia.

<

Tagi:

KoronawirusrynekNiemcy

Podobne artykuły

Praca

Polska firma szuka pracowników. Zatrudnienie znajdzie nawet 3 tys. osób
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy ważny obowiązek w ZUS. Wielu Polaków musi go wypełnić do 22 maja
Czytaj więcej >

Praca

Drukowanie sms-ów pracowniczych. Przepisy dotyczące pracy zdalnej mogą prowadzić do kuriozalnych sytuacji
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Krótszy tydzień pracy w Polsce. Złożono projekt ustawy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wydłużenie tygodnia pracy do 69 godzin. Nowy pomysł polityków. Rząd ma już gotowy projekt
Czytaj więcej >

Praca

Jedna czekoladka w ramach podziękowania za pracę. Firma wyjaśnia
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]