Praca osób po 50. roku życia będzie gorzej płatna? Pomysł resortu rozwoju wydaje się absurdalny
Yuriy_Kutovoy / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Stycznia 2020

Starsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracę

Praca starszych osób może być gorzej opłacana ze względu na to, że są mniej wydajni - to jeden z pomysłów Ministerstwa Rozwoju na radzenie sobie ze zmianami na rynku pracy w przypadku osób po 50. roku życia. Resort ma także inny, kontrowersyjny pomysł.

Praca po 50-tce gorzej płatna?

W trakcie posiedzenia Rady Dialogu Społecznego resort rozwoju przedstawił swoje propozycje na temat zatrudniania pracowników po 50. roku życia. Zdaniem dziennika “Fakt” znalazły się tam rozwiązania, które budzą wiele kontrowersji, padła m.in. propozycja, by praca starszej osoby mogła być zmniejszona ze względu na jego niższą wydajność.

- Dla nas to nie do przyjęcia. Samo założenie, że starszy, doświadczony pracuje z niższą wydajnością, to wyjątkowo niesprawiedliwy zarzut - powiedział mec. Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ), cytowany przez money.pl.

Tanie mięso zniknie z sklepów Lidla i Kauflanda? Aktywiści uważają je za szkodliweTanie mięso zniknie z sklepów Lidla i Kauflanda? Aktywiści uważają je za szkodliweCzytaj dalej

Gorzej płatna praca i likwidacja ochrony przedemerytalnej

Ale propozycja mniej płatnej pracy to nie wszystko. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło też inną propozycję - ochrona przedemerytalna miałaby zostać zlikwidowana. Zgodnie z obecnymi przepisami osoby, którym zostały mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie mogą zostać zwolnione z pracy. Niestety, teraz ma być inaczej.

W rozmowie z money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP opowiedziała o planowanych zmianach. Okres ochronny miałby zostać skrócony o rok dla osób nowo zatrudnionych. Specjalistka uważa, że takie działanie nie ma na celu ograniczenia ochrony pracowników, tylko jej uelastycznienie.Tym samym dla nowo zatrudnionej osoby, która osiągnie wiek emerytalny za 180 dni, okres ochronny trwałby tylko przez dwanaście miesięcy.

- To forma pomocy dla pracowników zwolnionych tuż przed wiekiem ochronnym. Skrócenie okresu ochronnego to zachęta dla pracodawcy, aby zatrudnić taką osobę bez konieczności wiązania się z nią na kolejne cztery lata. Takie uelastycznienie byłoby korzystne dla obu stron - powiedziała cytowana przez money.pl Katarzyna Siemienkiewicz.

Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Potrzebny jest kompromis

A ekonomista prof. Witold Orłowski uważa, że zatrudnienie pracownika w wieku przedemerytalnym jest pracodawców niezbyt atrakcyjne. Dlatego należy wypracować kompromis. Specjalista jest zdania, że okres ochronny powinien zostać zachowany.

Można go powiązać ze stażem pracy i odpowiednio dostosować, ale pewne zabezpieczenie powinno zostać. Dłużej chroniony powinien być np. wieloletni pracownik, ale można skrócić np. do roku ochronę dla nowo zatrudnionych. Byłby to jakiś kompromis - powiedział na łamach money.pl prof. Orłowski.

Inne rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju dla pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, to niższe składki społeczne, zniesienie limitów na pracę dodatkową (dorabianie przez emerytów) czy elastyczne umowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zmiany na twarzy i kończynach świadczące o nowotworze. Objawy, które łatwo przeoczyć
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News