BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kawoszy zabolą portfele. Ceny rosną najszybciej od lat

26 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kawa jest coraz droższa. Przez wiele lat rynek zmagał się z kryzysem i ceny opadały. Jednak teraz ceny odbijają - wzrost cen tego surowca jest związany z cyklem uprawy kawy na świecie.

Kawa drożeje

Kawa już niedługo może być większym wydatkiem niż do tej pory. Inwestorzy mogą być zadowoleni - cena tego surowca w ostatnim czasie notuje spory wzrost. Na łamach Business Insider ukazał się komentarz Pawła Grubiaka, prezesa Superfund TFI. Analityk wskazuje, że choć zwyżkowy trend trwa dosyć krótko, to jego zdaniem powinien utrzymać się jeszcze przez długi czas.

Przełom dla rynku?

Dla rynku kawy jest bardzo ważny moment, ponieważ przez długi czas ciężko było o optymizm. Rynek od dawna przeżywa kryzys i został zdominowany przez sprzedających - podaje businessinsider.pl. Tendencja spadkowa na rynku kawy rozpoczęła się w 2011 roku. To był najgorszy czas dla kawy z gatunku arabica.

Ponad 8 lat temu jej cena wynosiła ok. 4 dol. za funt, z kolei teraz ta kawa jest niemal cztery raz tańsza i jej wartość utrzymuje się w okolicach 1 dol. za funt. Natomiast kawa robusta notowała trochę łagodniejszą obniżkę. Osiem lat temu maksima wynosiły ok. 2600 dol. za tonę, natomiast w tym roku wartość tej kawy obniżyła się do ok. 1300 dol. za tonę.

Choć ostatnie dobre wyniki dają nadzieję na poprawę, to ciężko o nich mówić, by robiły dużą różnicę. W tym momencie kawa gatunku arabica kosztuje 1,20 dol. za funt, natomiast wartość kawy robusta oscyluje wokół 1400 dol. za tonę. Zdaniem Pawła Grubiaka podwyżka cen to efekt odreagowania wzrostowego w utrzymującej się przez bardzo długi czas tendencji spadkowej.

Cykl upraw kluczowy dla rynku

Jednak obecna sytuacja wpływa dobrze na popyt. Zapasy kawy arabica są najmniejsze od niemal 18 miesięcy, do czego przyczyniły się obniżki z ostatnich paru dni. Ekspert zaznacza, że odbicie cen kawy jest też spowodowane niewielkim poziomem produkcji kawy w Brazylii, która jest największym producentem kawy na świecie.

Ekspert wyjaśnia, że cykl upraw kawy wynosi dwa lata. Co to znaczy dla rynku? Co drugi rok można liczyć na obfite zbiory, natomiast pozostałe lata charakteryzują się niższym poziomem produkcji. Obecny dobry czas dla rynku kawy to zasługa tego, że trwa właśnie sezon niższej produkcji.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >