BiznesINFO.pl

Obraz Roy Buri z Pixabay

Bezrobocie rośnie... pensje też. Zaskakujące dane z rynku pracy.

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bezrobocie wzrasta, ale rosną też... wynagrodzenia. Niecodzienne dane opublikował Główny Urząd Statystyczny, który podsumował miniony lipiec. Jak wygląda struktura rynku pracy w Polsce i co to oznacza? Sprawdzamy prognozy ekspertów na nadchodzące miesiące. Radzimy zaciskać pasa i żyć oszczędnie, lepsze czasy szybko nie nadejdą, a na utratę pracy narażony jest każdy.

Bezrobocie - jest lepiej niż się spodziewano

Bezrobocie i wynagrodzenie jest mierzone przez GUS wyłącznie w sektorze przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 9 osób. Mimo, że taka metodologia może wydawać się przekłamana, bo obejmuje nieco ponad 57 proc. wszystkich zatrudnionych, to jest ona uważana za jedną z najdokładniejszych ze wszystkich dostępnych i stosowanych w Polsce. Na podstawie raportów GUS-u o stopie bezrobocia i wysokości średniej krajowej ustanawia się wiele limitów. W szczególności w bazowaniu GUS-owskich danych lubuje się ZUS. Warto zatem zaprzyjaźnić się z raportami Głównego Urzędu Statystycznego, jeżeli np. pobieramy świadczenia rentowe i chcemy sobie jeszcze dorobić, ponieważ to właśnie na podstawie tych raportów jest obliczana maksymalna kwota, która nie powoduje obniżenia czy zawieszenie wypłaty świadczenia.

Jak wyglądał lipiec w oczach statystyków? Rosło wynagrodzenie - nawet od 3,8 proc w stosunku do lipca 2019 i wyniosło 5 381,65 zł brutto (czyli nieco ponad 3800 zł "na rękę"). Wynagrodzenie w górę, ale zatrudnienie w dół. W porównaniu do lipca ubiegłego roku tegoroczny przyniósł spadek zatrudnienia w przedsiębiorstwach o 2,3 proc., choć należy wskazać że było wyższe niż w czerwcu. Co to znaczy? Zdaniem ekspertów z Urzędu pracownicy zaczęli powracać do pracy z bezpłatnych urlopów, zasiłków chorobowych i bezpłatnych. Ponadto firmy powoli zaczynają przywracać pełne wymiary etatów, które zostały obcięte na czas pandemii zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej.

Pensje rosną? Statystycznie tak, realnie nie

Statystyki dotyczące pensji pokazują wzrost średniego wynagrodzenia, jednak jak czytamy w portalu Wprost Biznes nie musi to wynikać z podwyżek, jakie są udzielane pracownikom. Otóż lipiec to zaraz obok czerwca najpopularniejszy miesiąc wypłacania nagród: kwartalnych i półrocznych, a te są obok podstawowego wynagrodzenia brane pod uwagę przy wyliczaniu średniej pensji. Kolejnym elementem, który wpływa na "wzrost" średniej jest wspomniane już wcześniej przywracanie wymiarów etatów - powrót do pełnego czasu pracy oznacza powrót do przedpandemicznego, wyższego wynagrodzenia.

Eksperci nie mają złudzeń co do stopy bezrobocia w Polsce. Owszem, nasza gospodarka zaczyna powoli otrzepywać się z kryzysowego kurzu, ale z drugiej strony kończą się powoli "terminy ważności" tarcz antykryzysowych, które gwarantowały utrzymanie miejsc pracy. Analitycy Banku PKO BP, których cytuje Wprost, uważają, że bezrobocie w II połowie 2020 wzrośnie i pod koniec tego roku wyniesie nieco ponad 8 proc. Należy także pamiętać, że lato, a więc okres prac sezonowych powoli dobiega końca, a to co roku oznacza wzrost liczby bezrobotnych. Ponadto okres zimowy zazwyczaj oznacza zahamowanie prac budowlanych i redukcję etatów w tej branży. 

<

Tagi:

KoronawirusBezrobocierynek

Podobne artykuły

Praca

Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić
Czytaj więcej >

Praca

Ochrona przedemerytalna – wtedy pracodawca nie może Cię zwolnić. Są jednak wyjątki
Czytaj więcej >

Praca

ZUS informuje: od 24 marca wchodzą ważne zmiany. Dotyczą zwolnień lekarskich
Czytaj więcej >

Finanse

„Wyrachowana” fryzjerka wygrała z ZUS-em. Wcześniej otrzymała 304 tys. zł z zasiłków
Czytaj więcej >

Finanse

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]