BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niższe pensje dla seniorów. Ministerstwo Finansów się zastanawia

19 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wypłata niższych pensji dla mniej wydajnych pracowników i skrócenie ochrony przedemerytalnej - to pomysły resortu finansów na uregulowanie sytuacji na rynku pracy do osób po 50. roku życia. Proponowane rozwiązania budzą kontrowersje.

Wypłata niższych pensji dla mniej wydajnych

Osobom, które ukończyły 50 lat jest trudno na rynku pracy. Jak podaje “Super Express”, już co czwarty aktywny Polak to osoba 50 roku życia. Jest to związane z przemianami demograficznymi, a polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w Unii Europejskiej. Choć pracujących po 50-tce jest w naszym kraju sporo, to nie zmienia to faktu, że osobom w takim wieku jest też ciężko znaleźć pracę. W związku z tym potrzebne są zmiany prawne na rynku pracy. Na zebraniach Rady Dialogu Społecznego toczy się dyskusja na temat możliwych rozwiązań, które poprawią sytuację osób starszych na rynku pracy.

Jednym z kontrowersyjnych rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Finansów jest wypłata niższych wynagrodzeń starszym pracownikom, wobec których istnieje podejrzenie, że mogą być mniej wydajni w pracy. Propozycja budzi wiele emocji, jednak nie wiadomo, czy rozwiązanie wejdzie w życie. Według specjalistów takie przepisy mogą być niezgodne z Kodeksem Pracy.

Nie dość, że niższa wypłata, to jeszcze krótsza ochrona

Ale wypłata niższych pensji dla starszych pracowników to nie wszystko. “Super Express” podaje, że resort finansów planuje modyfikację ochrony przedemerytalnej. Zgodnie z obecnymi przepisami osoby, którym zostały mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie mogą zostać zwolnione z pracy. Niestety, teraz ma być inaczej. 

W rozmowie z money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP opowiedziała o planowanych zmianach. Okres ochronny miałby zostać skrócony o rok dla osób nowo zatrudnionych. Specjalistka uważa, że nie takie działanie nie ma na celu ograniczenia ochrony pracowników, tylko jej uelastycznienie.Tym samym dla nowo zatrudnionej osoby, która osiągnie wiek emerytalny za 180 dni, okres ochronny trwałby tylko przez dwanaście miesięcy.

Zmiany są potrzebne, ale czy na pewno takie?

Propozycje Ministerstwa Finansów są bardzo kontrowersyjne. W rozmowie z money.pl Paweł Śmigielski z OPZZ powiedział, że aktualnie trwają rozmowy na Radzie Dialogu Społecznego. Może się okazać, że rozwiązania w ogóle nie zostaną wprowadzone. Co nie zmienia faktu, że zmiany na rynku pracy dla osób po 50. roku życia są konieczne.

Tagi:

wypłatarynekpracownicyMinisterstwo Finansówemerycipracaemerytura

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >