Wypłata niższych pensji ze względu na wyższy wiek? Rozwiązanie brzmi absurdalnie i niesprawiedliwie
fot. Bicanski / pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Stycznia 2020

Niższe pensje dla seniorów. Ministerstwo Finansów się zastanawia

Wypłata niższych pensji dla mniej wydajnych pracowników i skrócenie ochrony przedemerytalnej - to pomysły resortu finansów na uregulowanie sytuacji na rynku pracy do osób po 50. roku życia. Proponowane rozwiązania budzą kontrowersje.

Wypłata niższych pensji dla mniej wydajnych

Osobom, które ukończyły 50 lat jest trudno na rynku pracy. Jak podaje “Super Express”, już co czwarty aktywny Polak to osoba 50 roku życia. Jest to związane z przemianami demograficznymi, a polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w Unii Europejskiej. Choć pracujących po 50-tce jest w naszym kraju sporo, to nie zmienia to faktu, że osobom w takim wieku jest też ciężko znaleźć pracę. W związku z tym potrzebne są zmiany prawne na rynku pracy. Na zebraniach Rady Dialogu Społecznego toczy się dyskusja na temat możliwych rozwiązań, które poprawią sytuację osób starszych na rynku pracy.

Jednym z kontrowersyjnych rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Finansów jest wypłata niższych wynagrodzeń starszym pracownikom, wobec których istnieje podejrzenie, że mogą być mniej wydajni w pracy. Propozycja budzi wiele emocji, jednak nie wiadomo, czy rozwiązanie wejdzie w życie. Według specjalistów takie przepisy mogą być niezgodne z Kodeksem Pracy.

Możesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachMożesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachCzytaj dalej

Nie dość, że niższa wypłata, to jeszcze krótsza ochrona

Ale wypłata niższych pensji dla starszych pracowników to nie wszystko. “Super Express” podaje, że resort finansów planuje modyfikację ochrony przedemerytalnej. Zgodnie z obecnymi przepisami osoby, którym zostały mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie mogą zostać zwolnione z pracy. Niestety, teraz ma być inaczej.

W rozmowie z money.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP opowiedziała o planowanych zmianach. Okres ochronny miałby zostać skrócony o rok dla osób nowo zatrudnionych. Specjalistka uważa, że nie takie działanie nie ma na celu ograniczenia ochrony pracowników, tylko jej uelastycznienie.Tym samym dla nowo zatrudnionej osoby, która osiągnie wiek emerytalny za 180 dni, okres ochronny trwałby tylko przez dwanaście miesięcy.

Najważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećNajważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećCzytaj dalej

Zmiany są potrzebne, ale czy na pewno takie?

Propozycje Ministerstwa Finansów są bardzo kontrowersyjne. W rozmowie z money.pl Paweł Śmigielski z OPZZ powiedział, że aktualnie trwają rozmowy na Radzie Dialogu Społecznego. Może się okazać, że rozwiązania w ogóle nie zostaną wprowadzone. Co nie zmienia faktu, że zmiany na rynku pracy dla osób po 50. roku życia są konieczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Wspaniała wiadomość dla kobiet. Dostaną większe emerytury, muszą spełnić jeden warunek
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News