BiznesINFO.pl
ważne świat

biznesinfo

Ceny paliwa lotniczego biją rekordy. To fatalne wieści przed wakacjami

8 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny paliwa lotniczego urosły do tak wysokich poziomów, że Nigeria zdecydowała się na całkowite zawieszenie połączeń lotniczych. W ten sposób najludniejszy kraj Afryki stał się ofiarą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jeżeli jednak cena paliwa lotniczego nadal będzie rosła, to wiele czarterów wakacyjnych może zostać odwołanych.

Paliwo lotnicze pod koniec kwietnia 2022 r. było o 150 proc. droższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA.

Loty w nigeryjskiego operatora zostają zawieszone od poniedziałku do odwołania.

Nigeria rozlicza się inaczej niż reszta Afryki

W Nigerii za loty krajowego przewoźnika płaci się w nairach, czyli nigeryjskiej walucie. Waluta słabnie w wyniku dewaluacji, a dodatkowo na niekorzyść wpływa fakt, że dostarczyciele paliwa lotniczego są opłacani w dolarach, tłumaczy Reuters.

Koszty jednego lotu wzrosły już niemal dwukrotnie, dalszy wzrost cen może sprawić, że przewoźnicy będą do interesu dokładać.

W ten właśnie sposób jedno z najzasobniejszych w ropę państw na świecie stało się ofiarą zawirowań cenowych na rynku ropy i produktów pochodnych. W celu odwrócenia sytuacji Nigeria musiałaby stworzyć rafinerie zdolne do przetworzenia wydobywanego lokalnie surowca na paliwo lotnicze.

Konsekwencje wysokich cen paliwa lotniczego może odczuć cały świat

Chociaż nigeryjskie linie lotnicze odczuły wzrost cen paliwa lotniczego najbardziej drastycznie, to problem może niebawem dotyczyć całego świata. Wzrosnąć mogą np. ceny zagranicznych wakacji, gdzie używany będzie transport lotniczy.

Tanie linie lotnicze także niedługo mogą ogłosić podwyżki cen biletów. Pod koniec kwietnia cena za baryłkę wynosiła 174,4 dol za baryłkę.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiana nadawania telewizji już jutro w pięciu województwach. Stare telewizory nie podołają

Czytaj więcej >