Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ceny paliwa lotniczego biją rekordy. To fatalne wieści przed wakacjami
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 08.05.2022 13:07

Ceny paliwa lotniczego biją rekordy. To fatalne wieści przed wakacjami

ważne świat
biznesinfo

Ceny paliwa lotniczego urosły do tak wysokich poziomów, że Nigeria zdecydowała się na całkowite zawieszenie połączeń lotniczych. W ten sposób najludniejszy kraj Afryki stał się ofiarą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jeżeli jednak cena paliwa lotniczego nadal będzie rosła, to wiele czarterów wakacyjnych może zostać odwołanych.

Paliwo lotnicze pod koniec kwietnia 2022 r. było o 150 proc. droższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA.

Loty w nigeryjskiego operatora zostają zawieszone od poniedziałku do odwołania.

Nigeria rozlicza się inaczej niż reszta Afryki

W Nigerii za loty krajowego przewoźnika płaci się w nairach, czyli nigeryjskiej walucie. Waluta słabnie w wyniku dewaluacji, a dodatkowo na niekorzyść wpływa fakt, że dostarczyciele paliwa lotniczego są opłacani w dolarach, tłumaczy Reuters.

Koszty jednego lotu wzrosły już niemal dwukrotnie, dalszy wzrost cen może sprawić, że przewoźnicy będą do interesu dokładać.

W ten właśnie sposób jedno z najzasobniejszych w ropę państw na świecie stało się ofiarą zawirowań cenowych na rynku ropy i produktów pochodnych. W celu odwrócenia sytuacji Nigeria musiałaby stworzyć rafinerie zdolne do przetworzenia wydobywanego lokalnie surowca na paliwo lotnicze.

Konsekwencje wysokich cen paliwa lotniczego może odczuć cały świat

Chociaż nigeryjskie linie lotnicze odczuły wzrost cen paliwa lotniczego najbardziej drastycznie, to problem może niebawem dotyczyć całego świata. Wzrosnąć mogą np. ceny zagranicznych wakacji, gdzie używany będzie transport lotniczy.

Tanie linie lotnicze także niedługo mogą ogłosić podwyżki cen biletów. Pod koniec kwietnia cena za baryłkę wynosiła 174,4 dol za baryłkę.

Tagi: ropa naftowa