BiznesINFO.pl
EN 01420202 1778

AGENCJA SE/East News

Rosyjski ambasador zdradza rzekomy plan Polski. Dotyczy kupna surowców z Rosji

12 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew wystąpił w rosyjskiej telewizji, gdzie podczas programu uznał, że Polska mimo deklaracji zerwania z rosyjskim gazem ropą i węglem, m plan dalszego ich kupowania za pośrednictwem innych państw. Jak słowa Andriejewa mają się do rzeczywistości? Analizujemy.

Siergiej Andriejew wystąpił w programie Władimira Sołowjowa w stacji Rossija 1, gdzie dał wyraz swojej frustracji spowodowanej polityką Warszawy wobec Moskwy. Ambasador Federacji Rosyjskiej mówił, że deklaracje Polski o całkowitym odejściu od rosyjskich surowców są nieprawdzie i w praktyce się nie powiodą. Dotyczyć ma to m.in. kupna rosyjskiego gazu, który Polska zdaniem ambasadora może importować np. z Niemiec przy jednoczesnym deklarowaniu, że nie korzysta z rosyjskich dostaw.

Przy okazji rosyjski ambasador mówił o "konsekwentnym zrywaniu więzów gospodarczych z Rosją przez wszystkie rządy Polski od 1989 r.", a jedyna gałąź, której Polska nie postanowiła zerwać, to energetyczna".

Andriejew uznał, że cel postawiony sobie przez polski rząd polegający na całkowitym zerwaniu z rosyjskim paliwem energetycznym do końca bieżącego roku jest bardzo wątpliwy.

Jak słowa rosyjskiego ambasadora mają się do rzeczywistości?

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował całkowite zaprzestanie korzystania z rosyjskich surowców (węgla, ropy i gazu) do końca 2022 r.

Obietnica najbardziej wiarygodna wydaje się być w przypadku gazu ziemnego, bowiem Polska dysponuje już pokaźną infrastrukturą umożliwiającą przyjmowanie transportów LNG drogą morską. PGNiG konsekwentnie rozbudowuje gazoport w Świnoujściu, zwiększa nakłady inwestycyjne w gazoporcie w litewskiej Kłajpedzie, rozwija również flotę gazowców. Zgodnie z planem postępuje także budowa gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę z zasobnym w złoża gazu ziemnego Norweskim Szelfem Kontynentalnym. Całkowite uniezależnienie się od rosyjskich dostaw jest więc bardzo realne.

W przypadku ropy naftowej sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana. Polska dysponuje Naftoportem w Gdańsku wyposażonym w infrastrukturę umożliwiającą przyjmowanie transportów morskich z ropą naftową, jednak przyjmowanie transportów zawierających zawsze ropę o pochodzeniu innym niż rosyjskie może okazać się trudne do wykonania. W marcu redakcja biznesinfo.pl zadała gdańskiemu Naftoportowi pytanie o pochodzenie przyjmowanych dostaw, spółka zasłoniła się jednak tajemnicą handlową.

W przypadku importu węgla Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi przysłanej naszemu serwisowi deklarowało, że 99.7 % węgla w polskich elektrowniach pochodzi z Polski. Dokładne rozmiary węgla importowanego z Rosji. Premier Morawiecki deklarował niedawno przed Komisją Europejską, że całkowity import rosyjskiego węgla do Polski zamyka się w wysokości 10 mln ton rocznie. Jak moglibyśmy zastąpić rosyjski węgiel? Wraz z wybuchem konfliktu na Ukrainie Polska zaczęła interesować się importem węgla m.in. z Australii.

Tagi:

gaz ziemnyropa naftowawęgielRosja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Żaden przedsiębiorca nie może przegapić tego terminu. Inaczej czeka go wyższy rachunek

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Droga szybkiego ruchu ekspresowa S8 N/z Stacja paliw Orlen - tankowanie benzyny

Energetyka

UE chce wprowadzić limit cenowy na rosyjską ropę. Niektóre kraje przeciwne

Czytaj więcej >
Węgiel, gaz i prąd będą jeszcze droższe. Eksperci nie mają wątpliwości, zima może okazać się horrorem

Energetyka

Rząd chce zamrozić ceny gazu, uspokaja przed zniesieniem zerowego VATu na paliwa

Czytaj więcej >

Energetyka

Niespodziewana pozycja Polski spośród krajów z najniższym wzrostem cen energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Jeden adres, kilka rodzin… i kilka dodatków węglowych. Ale tylko pod pewnym warunkiem

Czytaj więcej >
Mroczna wizja byłego szefa PGNiG. Piotr Woźniak ostrzega: "Trzeba się liczyć z drożyzną gazową"

Energetyka

Szwajcaria. Przygotowano projekt rozporządzenia w razie dużego niedoboru gazu

Czytaj więcej >