BiznesINFO.pl
EN 01502755 0591

EAST NEWS

Morawiecki chce nowego podatku. Ma dotyczyć rosyjskich surowców

30 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki obiecuje, że będzie forsował w Unii Europejskiej wprowadzenie specjalnego podatku od rosyjskich surowców. Taki podatek dotknąłby mocno Niemcy, które w dużej mierze korzystają z rosyjskich dostaw.

Premier Morawiecki podczas środowego wystąpienia mówił, że chciałby przekonać Unię Europejską, że surowce pochodzące z Rosji powinny być dodatkowo opodatkowane. Jak jednak zaznaczył, musi to być "sprawiedliwie z punktu widzenia zasad konkurencji na rynku".

Surowce z Rosji w Polsce

Morawiecki pytany przez dziennikarzy o obecność rosyjskich surowców w Polsce mówił, że do końca obecnego roku uniezależnimy się od dostaw gazu i ropy z Rosji. Jeszcze szybciej, bo już w kwietniu Polska ma zrezygnować z rosyjskiego węgla.

Niezależność energetyczna od rosyjskich dostaw ma być ma być możliwa dzięki rozbudowie infrastruktury umożliwiającej przyjmowania transportów morskich.

Morawiecki krytykuje Węgry, a jeszcze bardziej Niemcy

Zapytany również o niechętną wobec sankcji energetycznych politykę Budapesztu, Morawiecki powiedział, że polityka Węgier w tej kwestii mu się nie podoba.

Później premier Polski zauważył, że krajem, który dużo skuteczniej hamuje w Europie sankcje na rosyjską energetykę są Niemcy. Jeżeli pomysł Morawieckiego zyskałby aprobatę Brukseli, to podatek od rosyjskich surowców płaciłby głównie Berlin.

Tagi:

gazgaz ziemnyropa naftowaropaRosjaMateusz MorawieckiUnia Europejska

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >