Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 24.06.2022 10:27

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

polska niemcy flaga
domena publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że umowa w sektorze rafineryjno-naftowym między Polską a Niemcami jest już gotowa do finalizacji. Zapisy umowy zostały wynegocjowane i przedyskutowane, informuje PAP.

Umowa ma być realizowana pomiędzy PERN-em a niemieckimi operatorami energetycznymi. Polska strona postawiła jednak warunki, że firmy wchodzące w skład porozumienia muszą być całkowicie wolne od rosyjskich udziałów i kapitału.

Zero udziałów rosyjskich

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa powiedziała, że udział rosyjski nie może się pojawiać nawet w sektorze magazynowania, ale również we wszelkich innych miejscach sektora rafineryjno-naftowego.

Umowa jest gotowa do podpisania, jedyne co blokuje jeszcze porozumienie, to rosyjskie udziały w niemieckich rafineriach.

Naftoport w Gdańsku przyjmie dostawy dla Niemców

Ropa naftowa docierająca drogą morską do Gdańska miałaby trafiać również do niemieckich rafinerii Schwedt i Leuna. Rafinerie zaopatrują w paliwo większość wschodnich Niemiec, w tym stolicę Berlin.

Problemem w tym przypadku jest jednak fakt, że nadal większość udziałów w rafinerii Schwedt należy do rosyjskiego giganta naftowego Rosnifetu. Ropa przesyłana jest rurociągiem "Przyjaźń" biegnącym przez Polskę.