Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Cena ropy spadła mimo zapowiedzi o zmniejszeniu wydobycia
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 12.10.2022 22:38

Cena ropy spadła mimo zapowiedzi o zmniejszeniu wydobycia

Ceny ropy spadają.
East News

Obniżenie wydobycia ropy miało wymusić wzrost cen ropy. Przez kilka dni cena rosła, teraz jednak zaczęła spadać. Jednym z czynników wpływających na obniżenie kursu są problemy chińskiej gospodarki.

Spadek cen ropy

Po tym, jak OPEC zapowiedziało ograniczenie wydobycia ropy, cena ropy poszła w górę aż o 13 procent, zwraca uwagę Business Insider. W tym tygodniu jednak ceny zaczęły spadać. 

Na rynek ropy wpływa sytuacja w Chinach, kraj ten to drugi po USA konsument ropy na świecie. Jak pisał w sierpniu serwis “Obserwator Gospodarczy”, PKB Chin może w tym roku wynieść zaledwie 4 procent, co oznaczałoby, że wzrost gospodarczy Chin osiągnąłby najniższe tempo od 1990 roku (nie uwzględniając 2020 roku). Przyczyniła się do tego polityka covidowa w odpowiedzi na wzrost zakażeń. Niektóre władze lokalne zamykają szkoły, lokale rozrywkowe, a także bloki mieszkalne. To wpływa na redukcję zużycia paliw. 

Ekonomiści Międzynarodowego Fundusz Walutowego wskazują także na strach przed globalną recesją. Według MFW istnieje wiele czynników, które mogą się przyczynić do dalszego spadku aktywności gospodarczej i wzrostu inflacji. 

Zmniejszenie wydobycia przez OPEC 

W zeszłym tygodniu producenci ropy tworzący grupę OPEC + postanowili zredukować produkcję ropy o ok. 2 mln baryłek dziennie. To prawie 2 procent światowego wydobycia. Cięcia mają wejść w życie od listopada. 

Decyzja OPEC + budziła niepokój, że ograniczenie produkcji spowoduje wzrost cen ropy. Prezydent USA Joe Biden oskarżył Arabię Saudyjską o sprzymierzanie się z Rosją. Przypomniał, że na podwyżce cen skorzysta Rosja, która używa surowców energetycznych jako broni i dąży do kryzysu w Europie.

OPEC jest organizacją międzynarodową skupiających producentów ropy naftowej. Jej celem jest kształtowanie polityki rynku naftowego na świecie. Siedziba organizacji znajduje się w Wiedniu.