BiznesINFO.pl
DSC1593

PGNiG

PGNiG zainwestuje 700 mln zł w wydobycie ropy i gazu w Polsce. W grę wchodzą setki tys. ton surowców

6 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PGNiG ogłosiło w poniedziałek, że przeznaczy 700 mln zł na zintensyfikowanie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z polskich kopalni w Lubiatowie i Dębnie. Dzięki nowoczesnym technologiom polski gigant energetyczny planuje zwiększyć wolumen wydobywanych surowców.

Kopalnie Lubiatów i Dębno w woj. lubuskim, to największe ośrodki wydobywcze PGNiG w Polsce. W obu lokalizacjach wydobywa się zarówno ropę naftową jak i gaz ziemny. Dzięki inwestycji PGNiG ma zamiar nie tylko zwiększyć ilość pozyskiwanych surowców, ale także przedłużyć czas działania kopalni o 15-20 lat.

Wydobycie ropy w Polsce przez PGNiG

Obecnie PGNiG z Lubiatowa i Dębna wydobywa rocznie 480 tys. ton ropy rocznie. Pozyskany surowiec stanowi 75 proc. całego wydobycia PGNiG na terenie Polski.

Program inwestycyjny o wartości 700 mln zł ma zostać rozłożony na 4 lata i zapewnić optymalizacje pracy obu kopalni.

– Rozwój krajowego wydobycia ropy i gazu to jeden z priorytetów PGNiG. Angażujemy w to nie tylko znaczące środki inwestycyjne, ale również nasze bogate doświadczenie i najnowsze rozwiązania techniczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać zasoby każdego złoża, co ma duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw oraz zrównoważonego wykorzystania nieodnawialnych zasobów energetycznych – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Większe wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce dzięki inwestycjom

Inwestycja pozwoli podłączyć do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego (KRNiGZ) Dębno trzech nowych odwiertów, co pozwoli na wydobycie przez PGNiG dodatkowych 80 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie. Eksploatacja kolejnych nowych pięciu odwiertów ma umożliwić z kolei wydobycie 440 tys. ton ropy rocznie.

Zasoby Dębna szacowane są na 12,6 mln ton ropy naftowej i 7,65 mld m sześc. gazu zaazotowanego. Do tej pory wydobyto 7,65 mln ton ropy naftowej i 6,66 mld m sześc. gazu - podaje PGNiG.

KRNiGZ Lubiatów ma z kolei wydobywać rocznie niemal 100 mln m sześc. gaz ziemnego więcej. Z analiz naukowych wynika jednak, że w Lubiatowie nie ma możliwości zwiększenia wydobycia ropy naftowej.

Zasoby z Lubiatowa ocenione są z kolei na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, z czego wydobyto już 2,36 mln ton ropy naftowej i 2,34 mld m sześc. gazu.

Tagi:

ropa naftowagaz ziemnyropaPGNiGgaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Uzależnienie od węgla? Będziemy skazani na jego import

Czytaj więcej >
Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >