BiznesINFO.pl
DSC1593

PGNiG

PGNiG zainwestuje 700 mln zł w wydobycie ropy i gazu w Polsce. W grę wchodzą setki tys. ton surowców

6 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG ogłosiło w poniedziałek, że przeznaczy 700 mln zł na zintensyfikowanie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z polskich kopalni w Lubiatowie i Dębnie. Dzięki nowoczesnym technologiom polski gigant energetyczny planuje zwiększyć wolumen wydobywanych surowców.

Kopalnie Lubiatów i Dębno w woj. lubuskim, to największe ośrodki wydobywcze PGNiG w Polsce. W obu lokalizacjach wydobywa się zarówno ropę naftową jak i gaz ziemny. Dzięki inwestycji PGNiG ma zamiar nie tylko zwiększyć ilość pozyskiwanych surowców, ale także przedłużyć czas działania kopalni o 15-20 lat.

Wydobycie ropy w Polsce przez PGNiG

Obecnie PGNiG z Lubiatowa i Dębna wydobywa rocznie 480 tys. ton ropy rocznie. Pozyskany surowiec stanowi 75 proc. całego wydobycia PGNiG na terenie Polski.

Program inwestycyjny o wartości 700 mln zł ma zostać rozłożony na 4 lata i zapewnić optymalizacje pracy obu kopalni.

– Rozwój krajowego wydobycia ropy i gazu to jeden z priorytetów PGNiG. Angażujemy w to nie tylko znaczące środki inwestycyjne, ale również nasze bogate doświadczenie i najnowsze rozwiązania techniczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać zasoby każdego złoża, co ma duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw oraz zrównoważonego wykorzystania nieodnawialnych zasobów energetycznych – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Większe wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce dzięki inwestycjom

Inwestycja pozwoli podłączyć do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego (KRNiGZ) Dębno trzech nowych odwiertów, co pozwoli na wydobycie przez PGNiG dodatkowych 80 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie. Eksploatacja kolejnych nowych pięciu odwiertów ma umożliwić z kolei wydobycie 440 tys. ton ropy rocznie.

Zasoby Dębna szacowane są na 12,6 mln ton ropy naftowej i 7,65 mld m sześc. gazu zaazotowanego. Do tej pory wydobyto 7,65 mln ton ropy naftowej i 6,66 mld m sześc. gazu - podaje PGNiG.

KRNiGZ Lubiatów ma z kolei wydobywać rocznie niemal 100 mln m sześc. gaz ziemnego więcej. Z analiz naukowych wynika jednak, że w Lubiatowie nie ma możliwości zwiększenia wydobycia ropy naftowej.

Zasoby z Lubiatowa ocenione są z kolei na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, z czego wydobyto już 2,36 mln ton ropy naftowej i 2,34 mld m sześc. gazu.

Tagi:

ropa naftowagaz ziemnyropaPGNiGgaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >