BiznesINFO.pl
niemcy flaga chmury

Pixabay

Niemcy przygotowują się na braki dostaw gazu. Powołali sztab kryzysowy

30 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ogłosił etap wczesnego ostrzegania w ramach planu kryzysowego, który przygotowuje Niemcy na ewentualne braki w dostawach gazu. Jak podkreśla jednak niemiecki rząd, gaz płynie bez zakłóceń, a są to jedynie ćwiczenia.

Niemcy przygotowują plany kryzysowe na wypadek odcięcia kraju od zasobów gazu. Choć działania zapowiedziane przez ministra gospodarki mają charakter prewencyjny, to można z nich wnioskować, że Berlin nie do końca wierzy w umowy z Rosjanami. Chodzi bowiem o ogłoszenie Moskwy dotyczące zmian w płatnościach za surowce. Kraje importujące podług koncepcji Kremla miałyby rozliczać się z rosyjskimi firmami w rublach.

Pomysł, w którym Putin upatruje wzmocnienia rosyjskiej waluty mocno pokiereszowanej przez zachodnie sankcje został kategorycznie odrzucony wczoraj przez graje grupy G7. Rosja płatności w rublach żąda od 1 kwietnia.

Niemcy powołują sztab kryzysowy

"Obecnie nie ma wąskich gardeł w dostawach, musimy jednak zwiększyć środki ostrożności, żebyśmy byli przygotowani na wypadek eskalacji działań ze strony Rosji" - mówi cytowany przez PAP Habeck. Słowa ministra mogą świadczyć także o tym, że Niemcy przygotowują się na sytuację, w której Unia Europejska zdecyduje się na nałożenie sankcji na rosyjskie bogactwa naturalne.

Niemiecki "Spiegiel" pisze, że powołany został także specjalny sztab kryzysowy, który będzie na bieżąco oceniał stan dostaw i wyłapywał znaki świadczące o potencjalnym niebezpieczeństwie w zachowaniu ich ciągłości. Sztab miałby też zmienić redystrybucję gazu w obrębie niemieckiej sieci, gdyby doszło do problemów z jego dostępnością.

Niemcy kupują gaz z Rosji

Ponad połowa zużywanego przez Niemcy gazu ziemnego importowana jest z Rosji. Mimo braku certyfikacji dla Nord Stream 2 zachodni sąsiad Polski importuje z Rosji kilkadziesiąt miliardów metrów sześciennych surowca rocznie.

Dzienna "porcja" gazu wysyłana z Rosji do Europy ma wartość od 200 do 800 mln euro. Obecnie europejskie kontrakty Gazpromu w 58 proc. rozliczane są w euro, w 39 proc. w dolarach i w 3 proc. w funtach brytyjskich

DSC0959 (2)

Pochodzenie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Sprawa nie jest taka oczywista

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

gazgaz ziemnyropa naftowaropaNiemcy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Iberion

Energetyka

Dodatek energetyczny. Co musisz zrobić, aby otrzymać nawet 3 tysiące złotych

Czytaj więcej >

Energetyka

Zmiana limitu zakupów węgla w PGG

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Energetyka

Kaczyński: Węgiel po 1000 zł to nasz cel

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Instytut Jagielloński wie jak znacząco obniżyć nasze rachunki za prąd

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

PGE uruchomiła sprzedaż węgla dla samorządów, instytucji i przedsiębiorców

Czytaj więcej >
Polsko-szwedzki kabel uszkodzony przez wybuchy przy Nord Stream? Będą szczegółowe pomiary

Energetyka

Rosja twierdzi, że gazociągi Nord Stream da się naprawić

Czytaj więcej >