Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > UE wprowadza limit cenowy na ropę z Rosji. Embargo zaczyna obowiązywać od dzisiaj
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 05.12.2022 16:15

UE wprowadza limit cenowy na ropę z Rosji. Embargo zaczyna obowiązywać od dzisiaj

pilne swiat (1)
domena publiczna

G7 oraz UE wspólnie ustaliły limit cenowy na rosyjską ropę. Wyniesie on 60 dol. za baryłkę. Zacznie on obowiązywać od 5 grudnia 2022 roku.

Embargo na ropę z Rosji wchodzi w życie

Niektórzy eksperci obawiają się, że wprowadzenie limitu cenowego może prowadzić do dalszych napięć pomiędzy Rosją a państwami UE, a także wpłynąć na stabilność rynków energii na świecie.

Inni z kolei uważają, że ograniczenie przychodów Rosji z eksportu ropy może pomóc w ograniczeniu jej wpływów na rynki energii i zmniejszeniu napięć w regionie.

Moskwa zapowiada retorsje w odpowiedzi na te sankcje.

Dzięki temu rozwiązaniu dominujące w swoich sektorach firmy z państw UE będą mogły nadal obsługiwać dostawy rosyjskiej ropy w innych kierunkach, pod warunkiem, że cena będzie poniżej ustalonego limitu.

Sankcje będą również dotyczyć podmiotów pozaeuropejskich, które będą realizować dostawy powyżej ustalonego limitu. Firmy, które zostaną przyłapane na takim działaniu, będą narażone na czasowy zakaz działalności.

Komentarz Zełenskiego

„Te pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na wojnę i dalsze sponsorowanie przez Rosję innych terrorystycznych reżimów i organizacji. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą destabilizację tych krajów, które teraz starają się uniknąć poważnych decyzji” – powiedział prezydent Ukrainy

Dodał, że Rosja już spowodowała kolosalne straty dla wszystkich krajów świata, celowo destabilizując rynek energetyczny, a świat nie może się zdecydować na jej prawdziwe energetyczne rozbrojenie.