BiznesINFO.pl
flaga Rosji

pxhere

Rosjanie poinformowali świat o odkryciu nowych złóż ropy. Są olbrzymie i mają wpłynąć na światowe ceny

6 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft ogłosił, że odkrył olbrzymie złoża ropy w Arktyce. Potwierdzono odnalezienie 82 mln ton ropy. Rosja wierzy we wpływ odkrycia na ceny ropy.

Nowe złoża zostały przez Rosjan odkryte na Morzu Peczorskim położonym w Arktyce. Ropa została odkryta podczas kampanii wiertniczej realizowanej w ramach zwiększania przestrzeni wydobywczej na koncesjach Rosnieftu na Morzu Peczorskim.

Rosja ma jeszcze więcej ropy naftowej

Złoża ropy znalezione przez Rosnieft mają zasilić wolumen produkcyjny projektu Vostok Oil, który rosyjska firma realizuje w Arktyce. Rosjanie mówią o planach wydobycia z projektu 115 mln ton rocznie do 2033 r., co wg portalu energetyka24.com stanowi 20 proc. całego wydobycia ropy w Rosji.

Szef Rosnieftu uważa także, że Rosja jest w stanie zrealizować plany, ponieważ większość (98 proc.) technologii używanych przez firmę w projekcie Vostok Oil pochodzi z Rosji, przez co są niezależne od zachodnich i japońskich sankcji.

Wg rosyjskiego giganta wydobycie z Vostok Oil zapewni większą stabilność cen ropy na świecie. Fakt, że 10 proc. udziałów w projekcie chce sprzedać singapurska Trafigura Group pozwala się zastanowić, czy Rosjanie nie mają jednak zbyt imperialnych planów.

Rosja szuka nowych kupców na swoją ropę

Embargo na rosyjską ropę nałożone przez USA i Unię Europejską skomplikowało mocno sytuację Rosji. Na rosyjską ropę są chętne Chiny i Indie, ale infrastruktura pomiędzy Rosją a dwoma największymi ludnościowo krajami świata jest niewystarczająca, aby osiągnąć porównywalne zyski, co z eksportu do UE i USA.

Dodatkowo Indie nie ukrywają, że oczekują ropy dużo tańszej, niż tej oferowanej Zachodowi, a trzeba pamiętać, że zainteresowanie rosyjskim surowcem na zachodzie było spowodowane jego i tak stosunkowo niską ceną. Rosja musi więc się solidnie napracować, aby szybko dostosować swoją infrastrukturę do nowych rynków zbytu i solidnie wszystko przekalkulować.

Tagi:

ropa naftowaRosja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Iberion

Energetyka

Dodatek energetyczny. Co musisz zrobić, aby otrzymać nawet 3 tysiące złotych

Czytaj więcej >

Energetyka

Zmiana limitu zakupów węgla w PGG

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Energetyka

Kaczyński: Węgiel po 1000 zł to nasz cel

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Instytut Jagielloński wie jak znacząco obniżyć nasze rachunki za prąd

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

PGE uruchomiła sprzedaż węgla dla samorządów, instytucji i przedsiębiorców

Czytaj więcej >
Polsko-szwedzki kabel uszkodzony przez wybuchy przy Nord Stream? Będą szczegółowe pomiary

Energetyka

Rosja twierdzi, że gazociągi Nord Stream da się naprawić

Czytaj więcej >