Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Obajtek: ”Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski”
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 26.02.2023 21:23

Obajtek: ”Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski”

Putin i Obajtek
East News

Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen - poinformował, że Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski. Uspokaja i zapewnia, że firma jest na to przygotowana.

Z Rosji pochodziło już tylko 10% surowca

- Skutecznie zabezpieczamy dostawy surowców. Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski, na co jesteśmy w pełni przygotowani. Z Rosji pochodziło już tylko 10% surowca i zastąpimy go ropą z innych kierunków. To efekt dywersyfikacji, którą przeprowadziliśmy w ciągu ostatnich lat – przekazał na swoim koncie w serwisie Twitter Daniel Obajtek.

Orlen: Polscy odbiorcy są bezpieczni

„PKN Orlen nie otrzymuje dostaw ropy naftowej z Rosji. Dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską. Podkreślamy, że Spółka jest w pełni przygotowana na taką sytuację a dostawy do jej rafinerii  mogą odbywać się w całości drogą morską – poinformował Orlen w oświadczeniu.

Zdaniem polskiego giganta energetycznego, wstrzymanie dostaw nie wpłynie na zaopatrzenie polskich odbiorców w produkty spółki, w tym benzynę i olej napędowy.

Spółka podaje, że zrezygnowała ze sprowadzania ropy naftowej drogą morską oraz gotowych paliw z Rosji już na początku wojny w Ukrainie, czyli znacząco wcześniej niż wprowadzono embarga unijne na tego typu dostawy. 

Orlen importuje ropę z wielu regionów świata

– Jeszcze w 2015 roku rosyjska ropa stanowiła prawie 100 procent surowca przerabianego w zakładach koncernu. Znaczący spadek wykorzystania tego surowca w polskich rafineriach to efekt intensywnych działań na rzecz dywersyfikacji zaopatrzenia. Obecnie portfel importowy PKN Orlen opiera się na dostawach ropy pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Ważnym partnerem koncernu jest Saudi Aramco, z którym PKN ORLEN zawarł w 2022 roku strategiczny kontrakt na dostawy ropy naftowej – czytamy w komunikacie firmy.